Psycholingwistyka – dziedzina nauki zajmująca się badaniem języka i emocji
Psycholingwistyka to dziedzina z pogranicza językoznawstwa i psychologii. Pomaga ona lepiej zrozumieć procesy rządzące językiem i jego wykorzystywaniem w codziennym życiu. Skuteczne wykorzystanie języka wpływa na nasze życie na wielu poziomach – poznawczym, emocjonalnym i zachowawczym. Właśnie dlatego powstała psycholingwistyka.…
Specjalne potrzeby edukacyjne, a program nauczania
Programy nauczania mogą być w wielu aspektach dostosowane do uczniów, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne. Nauczyciele stosują modyfikacje programu nauczania jako jedną z dostępnych strategii pracy z takimi uczniami. Dzięki tym właśnie modyfikacjom, uczniowie o specjalnych potrzebach odnoszą większe korzyści…
3 klucze stanowiących pomoc w rozwijaniu potencjału dzieci
Dobrobyt naszych dzieci jest prawdopodobnie naszym priorytetem numer jeden. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci żyły pełnym, zadowalającym życiem. Niemniej jednak, pomoc w rozwijaniu potencjału dzieci w specyficzny dla każdego przypadku sposób nie jest prostym zadaniem. Będziesz wymagał uwagi, ale będziesz…
Procedura dziwnej sytuacji stosowana w celu oceny stopnia przywiązania
Przywiązanie to więź istniejąca między dwojgiem ludzi, która charakteryzuje się intensywnymi emocjami. Zwykle jest to trwały związek ze specjalnym i wiążącym komponentem. Mary Ainsworth była pionierem w opracowaniu pierwszego narzędzia do oceny przywiązania u dzieci. Efekt jej pracy jest znany…
Przywiązanie u ludzi, a jego podstawy neurobiologiczne
Przywiązanie jest charakterystyczną cechą występującą wyłącznie u ssaków. A to oznacza, że neurologiczne podstawy dla badań teorii przywiązania u ludzi opierają się wyłącznie na analizie zachowania tych właśnie zwierząt. Wyniki najnowszych badań naukowych na ten temat sugerują nam, że przywiązanie…
Rozwój emocjonalny dziecka – poznaj jego główne elementy
Rozwój emocjonalny dziecka to proces, dzięki któremu dziecko staje się świadome emocji, sposobu ich wyrażania oraz ich interpretacji. Zaczyna się od rozpoznawania emocji widocznych w minach ludzi oraz przypisywania ich do danego kontekstu społecznego. Zmiany i rozwój, jakich można się…
Jak poradzić sobie z trudnym uczniem? Poznaj kilka porad!
Jak poradzić sobie z trudnym uczniem, który z premedytacją kwestionuje Twój autorytet? Jeśli się znajdziesz w takiej sytuacji po raz pierwszy, możesz nie wiedzieć nawet, jak poprawnie zareagować. Możesz też stracić kontrolę nad całą sytuacją i zacząć wykonywać w rezultacie…
Mary Ainsworth – poznaj tę legendarną badaczkę i jej inspirujące życie
Mary Ainsworth była amerykańsko-kanadyjską psycholog, która wraz z Johnem Bowlbym opracowała jedną z największych i najbardziej pomocnych teorii psychologicznych na temat wczesnego rozwoju społecznego: teorię przywiązania. Początkowo stworzyli tę teorię biorąc pod uwagę tylko dzieci. Jednak w latach 60. i…
Problemy z zachowaniem dzieci – poznaj 7 sposobów na zapobieganie im
Problemy z zachowaniem dzieci i nastolatków są często źródłem stresu dla rodziców, wychowawców i nauczycieli. Nawet jeśli nie doświadczyliśmy ich bezpośrednio, zdajemy sobie sprawę, że złe i trudne zachowania mogą być prawdziwym bólem głowy. Dobrą wiadomością jest to, że można…
Transseksualne dziecko i jego poruszająca historia – poznaj Marię!
Seksualność ma wiele wymiarów. Jednym z tych wymiarów jest transseksualność. Osoba, czy też dziecko transseksualne ma biologiczną tożsamość, ale nie identyfikuje się z tą płcią. Stara się uzyskać cechy płci, z którymi się identyfikuje. Na przykład, możemy powiedzieć, że dziecko…
Myślenie dywergencyjne u dzieci – czy wiesz, jak je rozwijać?
Myślenie dywergencyjne u dzieci to wyjątkowy prezent. Ich otwarty umysł jest pełen możliwości i niezwykłego, oryginalnego i stałego specyficznego rozumowania. Jednak czasami ten twórczy potencjał znika, gdy dzieci dorastają w systemie edukacyjnym, który standaryzuje sposób myślenia wszystkich uczniów, spłaszczając ich…
Zachęcanie do edukacji: co jest ważniejsze? Kompetencja czy oceny?
System edukacji, który pomaga uczniom stawić czoła zadaniom i przezwyciężyć wyzwania, jest niezbędny dla zapewnienia wysokiej jakości nauki. Dlatego odpowiednie zachęcanie do edukacji jest tak istotne. Tak więc, aby zapewnić wysokiej jakości edukację, musimy przeanalizować określone motywacje. Wysoka zmienność interpersonalna…
Etapy rozwoju psychospołecznego Eriksona – poznaj je wszystkie!
Etapy rozwoju psychospołecznego Eriksona odnoszą się do wszechstronnej teorii psychoanalitycznej, która identyfikuje serię etapów, których zdrowa osoba musi doświadczyć przez całe życie. Każdy etap charakteryzuje się kryzysem psychospołecznym dwóch sprzecznych sił. Erik Erikson, podobnie jak Sigmund Freud wierzył, że osobowość…
Kara w edukacji – czy rzeczywiście jest przydatna?
Kara jest powszechna w naszym społeczeństwie. Od zabrania zabawek dziecka gdy źle się zachowują, do ukarania dorosłych za popełnianie przestępstw, kara istnieje wszędzie. Widzimy karę jako sposób na zwalczenie lub unikanie negatywnych lub niechętnych zachowań. Ale czy kara w edukacji…
Organizacja pracy w klasie – dlaczego jest niezbędna?
Skuteczna organizacja pracy w klasie maksymalizuje możliwości uczenia się dzieci. Z drugiej strony, złożone i potencjalnie chaotyczne środowisko klasy może prowadzić do problemów, które mogą przeszkadzać w edukacji uczniów. Dlatego psychologowie edukacyjni uważają, że wspieranie pozytywnego środowiska w klasie jest…
Czy powinniśmy lukrować rzeczywistość dzieciom?
Lukrować rzeczywistość to po prostu ukrywać bolesną prawdy za przyjemniejszym kłamstwem. Dlaczego ukrywamy prawdę przed naszymi dziećmi? I do jakiego stopnia dobrze jest lukrować rzeczywistość, a kiedy życie w rzeczywistości pokrytej cukrem niekorzystnie wpływa na nasze dzieci?