Zasada czterech prezentów na Boże Narodzenie

Zasada czterech prezentów na Boże Narodzenie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Grudzień to sezon konsumpcjonizmu. W związku z tym dawanie prezentów jest ważną częścią celebrowania Świąt. Jest to tradycja, która z biegiem czasu wzrosła wykładniczo. Najwięcej prezentów otrzymują zazwyczaj najmłodsi członkowie rodziny. Często jednak stajemy przed dylematem, ile prezentów wręczyć bliskim. Czy wiesz, co na ten temat mówi zasada czterech prezentów bożonarodzeniowych?

Dzieci często są przytłoczone swoimi podarunkami i ich ilością. Otrzymują je zarówno od rodziców, krewnych, jak i przyjaciół. Często prowadzi to do nadmiernego przebodźcowania.

Zasada czterech prezentów sugeruje, że liczba podarunków powinna być ograniczona. Takie podejście ma korzystny wpływ na naszych najmłodszych. Dziś omówimy jego zalety.

Zasada czterech prezentów na Boże Narodzenie

Zasada czterech prezentów mówi, że dzieci powinny otrzymać tylko cztery podarunki. Chociaż zasada ta dotyczy raczej dzieci, nie oznacza to, że nie można jej również zastosować do nastolatków lub dorosłych. Wybór prezentów nie jest przypadkowy i uwzględnia:

  • Coś, czego chcesz.
  • Coś, czego potrzebujesz.
  • Ubranie lub coś do noszenia.
  • I coś do czytania.

Jak widać, na tej liście nic nie jest dziełem przypadku. Wszystkie prezenty mają funkcję praktyczną. Obejmują one zarówno zaspokojenie kaprysu, jak i nowy dodatek do garderoby, aż po rozwijanie umiejętności czytania.

Oczywiście prezenty należy dostosować do indywidualnych upodobań dziecka (lub osoby dorosłej). Książka i ubranie, które dajesz w prezencie, powinny odpowiadać gustom odbiorcy, nawet jeśli nie nie były wymienione w jego liście do Mikołaja. Oznacza to, że zainwestujesz swoje pieniądze w funkcjonalne przedmioty, których będą używać.

Zasada czterech prezentów oznacza, że stawiasz na jakość zamiast na ilość. Idealnie byłoby, gdyby dziecko otrzymało tylko cztery prezenty świąteczne, więc cała rodzina musi zgodzić się, aby nie przekraczać tej liczby. Dlatego też metoda ta wymaga starannego planowania.

prezenty świąteczne

Zalety zasady czterech prezentów

Wszyscy pamiętają napad złości młodego Dudleya Dursleya, kiedy otrzymał na urodziny tylko 36 prezentów, ponieważ rok wcześniej liczba ta wynosiła 37 prezentów. Ta scena z Harry’ego Pottera doskonale podsumowuje, dlaczego dobrym pomysłem jest wdrożenie zasady czterech prezentów.

Powiedzieliśmy już, że okres świąteczny to czas konsumpcjonizmu. Według ekspertów główną motywacją do kupowania i otrzymywania prezentów w tym sezonie jest konsumpcjonizm, który często osiąga skrajne rozmiary. Niektórzy wzywają do zrównoważonej konsumpcji, aby nie dokładać kolejnych zmartwień o naszą planetę o tej porze roku.

Dowody wskazują, że większość podarunków, których oczekują dzieci, koncentruje się raczej na pragnieniu zaspokojenia zachcianki niż na praktycznych potrzebach. Ponadto badania sugerują, że na te “marzenia” wpływają głównie reklamy w telewizji, mediach społecznościowych czy grach wideo.

Oto główne powody stosowania zasady czterech prezentów na Boże Narodzenie.

Uczysz dzieci doceniać wartość rzeczy

Często im więcej posiadamy, tym bardziej te rzeczy tracą na wartości. Kiedy nasze pragnienia zostaną zaspokojone, nasze zainteresowanie znika, a przynajmniej jego poziom spada. Dotyczy to również podarunków świątecznych. Dlatego zasada czterech prezentów na Boże Narodzenie jest jednym ze sposobów nauczenia dzieci doceniania wartości upominków, które otrzymują.

Nie pozwalasz im myśleć, że ich zachcianki zawsze będą zaspokojone

Fakt, że dziecko nie zawsze otrzymuje wszystko, czego chce, jest sposobem na nauczenie go tolerowania frustracji. Nie oznacza to, że nie należy w ogóle dawać dzieciom prezentów, ale że nie należy zamieniać Świąt Bożego Narodzenia w święto spełniania każdego z nich życzeń. Byłoby to pewnym sposobem na rozpieszczanie maluchów. Co więcej, będzie to miało później swoje konsekwencje.

Pokazujesz im prawdziwą wartość Świąt Bożego Narodzenia

Prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia nie kręci się wokół prezentów. Niezależnie od przekonań religijnych ważne jest, aby pamiętać, że Boże Narodzenie to czas dzielenia się, głównie z rodziną i bliskimi.

Przekazujesz praktyczną wartość dawania prezentów

Stosując zasadę czterech prezentów, nie pozwalasz swoim dzieciom zakładać, że dawanie sobie upominków jest pustym doświadczeniem. Uczą się, że ważną rzeczą przy wręczaniu prezentu jest intencja, a nie wartość przedmiotu. To suma tych wszystkich małych lekcji, które zmienią Twoje dziecko w zdrowo funkcjonującego dorosłego.

Zasada czterech prezentów odchodzi od dawania prezentów dla samej czynności dawania, ogranicza konsumpcjonizm, eliminuje możliwe epizody bycia niegrzecznym i zwiększa poczucie wspólnoty w rodzinie. Prezenty nie znikają całkowicie z Waszej tradycji; pozbywacie się sytuacji, w których dzieci są przytłoczone ich ilością. Sytuacje te nie tylko często mają negatywny wpływ na wychowanie dziecka, ale także mogą mieć konsekwencje finansowe dla rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buijzen, M., & Valkenburg, P. M. The impact of television advertising on children’s Christmas wishes. Journal of Broadcasting & Electronic Media. 2000; 44(3): 456-470.
  • Farbotko, C., & Head, L. Gifts, sustainable consumption and giving up green anxieties at Christmas. Geoforum. 2013; 50: 88-96.
  • Halkoaho, J., & Laaksonen, P. Understanding what Christmas gifts mean to children. Young Consumers. 2009.
  • Santos, E., Diogo, A., Ratten, V., & Tavares, F. O. Impact of motivations to buy and offer gifts in consumerism at Christmas. Scientific Annals of Economics and Business. 2021; 68(3: 361-378.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.