Nauka i studia za granicą - jakie przynoszą korzyści?

Studia za granicą to świetna okazja do osobistego rozwoju. Odkryj korzyści, jakie rok za granicą może dać Twojemu dziecku.
Nauka i studia za granicą - jakie przynoszą korzyści?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2023

Obecnie coraz więcej osób zdobywa wyższe wykształcenie i szuka pracy wymagającej określonych kwalifikacji. Z tego powodu pozytywnym rozwiązaniem jest wybieranie alternatyw, które pomogą młodym ludziom wyróżnić się od innych i zdobyć pewne umiejętności życiowe, które będą wysoko cenione w przyszłej pracy. Pod tym względem nauka i studia za granicą, nawet w formie rocznej wymiany studenckiej, jest popularną i korzystną opcją.

Dla tych młodych ludzi, pomimo poczucia nadziei i podekscytowania, jakie niesie ze sobą przeprowadzka, jest to również wyzwanie. Jest to równie trudne dla ich rodziców. Jeśli sam jesteś rodzicem, możesz mieć wątpliwości, czy wysyłanie dziecka na rok do innego kraju jest w ogóle właściwym rozwiązaniem. Dzisiaj porozmawiamy o głównych zaletach takiego kroku.

Studia za granicą i korzyści z nich płynące

Po pierwsze, ważne jest, aby pamiętać, że nie wszyscy ludzie są tacy sami i nie wszyscy potrzebujemy tych samych doświadczeń. Jeśli ktoś nie chce studiować za granicą, nie umniejsza to jego wartości ani umiejętności. W zależności od osobowości danej osoby, może ona nie chcieć wykonywać takiego kroku lub nie widzieć płynących z tego korzyści.

Z drugiej strony, jeśli ktoś jest zainteresowany możliwością studiowania za granicą przez rok, oto niektóre z głównych zalet tego wyboru.

1. Nauka języka języka

Chociaż okresem krytycznym dla przyswajania nowego języka jest dzieciństwo, okres dojrzewania to także doskonały czas na naukę lub szlifowanie tej umiejętności. Ponadto nastolatki mają pod tym względem pewną przewagę w stosunku do dzieci:

  • Przyswojenie myślenia w zakresie operacji formalnych pozwala nastolatkom zastanowić się nad drugim językiem, przeanalizować jego strukturę i dokonać szybkiego postępu w jego morfoskładni.
  • Na tym etapie życia stosowanie skutecznych strategii zapamiętywania jest lepiej rozwinięte. Ułatwia to młodym ludziom przyswajanie słownictwa.
  • Jeśli chodzi o nawiązywanie relacji i posługiwanie się językiem na poziomie praktycznym, nastolatki są w stanie lepiej analizować to, co zrozumiały i zadawać pytania lub prosić rozmówcę o powtórzenie, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne.

Poza zaletami związanymi z wiekiem, fakt bycia całkowicie zanurzonym w środowisku, w którym mówi się obcym językiem, znacznie ułatwia naukę. W końcu rozumienie i wyrażanie siebie będzie niezbędne w codziennej rutynie, więc co może być bardziej motywujące do nauki nowego języka?

nastolatki w klasie
Nauka drugiego języka w kontakcie z jego kulturą przyspiesza proces uczenia się.

2. Zanurzenie w nowej kulturze

Podróż do innego kraju oznacza, że młodzi ludzie będą mogli obserwować i uczestniczyć w jego tradycjach kulturowych oraz poznawać jego historię i zwyczaje. Zrozumienie różnych kultur pomoże im poszerzyć umysły, rozwinąć większą elastyczność psychologiczną i być bardziej tolerancyjnymi. To da im szerszą perspektywę patrzenia na świat i rozbudzi ich ciekawość.

Z reguły na zorganizowanych kursach akademickich studenci zakwaterowani są w domach lokalnych rodzin, dzięki czemu mogą w pełni zanurzyć się w zupełnie innym stylu życia niż ten, który znają. Bez wątpienia uwolni ich to od uprzedzeń i pomoże im stać się bardziej empatycznymi i otwartymi.

3. Znajomość różnych systemów edukacyjnych

Wyjazd do innego kraju to także świetna okazja na przetestowanie innego systemu edukacyjnego. Kraje takie jak Wielka Brytania i Irlandia mają bardzo wysokie standardy. Inne, jak Finlandia, przyjmują pełne szacunku i wysoce zindywidualizowane podejście.

Wielu młodych ludzi, ucząc się przez rok za granicą, może uzyskać dostęp do planów studiów lub systemów edukacji lepiej dostosowanych do ich potrzeb. Zwiększa to ich motywację i poczucie własnej wartości, a także może poprawić ich wyniki w nauce.

3. Rozwój autonomii i zdolności rozwiązywania problemów

Koncentrując się na rozwoju osobistym, tego rodzaju doświadczenie znacznie poprawia rozwój autonomii danej osoby. Nastolatek znajduje się w innym kraju, z dala od rodziny i strefy komfortu, co zmusza go do wzięcia odpowiedzialności za wiele codziennych sytuacji.

Nauczy się być samowystarczalny na wiele sposobów oraz będzie bardziej zdecydowany i niezależny. To pomoże mu zbudować silną pewność siebie. Nawet gdy nauka i studia za granicą dobiegną końca, korzyści te pozostaną.

4. Nabycie większej odpowiedzialności

Podobnie jak w punkcie powyżej, rok spędzony za granicą to świetna okazja dla nastolatków do rozwijania poczucia odpowiedzialności. Bycie z dala od domu oznacza, że nie tylko nie będą mieli (często nadmiernej) pomocy rodziców, ale także będą musieli wziąć odpowiedzialność za własne samopoczucie i postępy.

Oczywiście młodzi ludzie będą mieli nauczycieli, korepetytorów i innych dorosłych odpowiedzialnych za pomoc, ale ostatecznie decyzje będą należeć do nich. Odrabianie lekcji, nauka, pomoc w nowym miejscu zamieszkania, zarządzanie pieniędzmi i organizacja czasu to zadania, którym będą musieli stawić czoła, a którym być może nie poświęcali tyle uwagi w zaciszu własnego domu rodzinnego.

5. Wzmocnienie umiejętności społecznych

Wreszcie, nauka i studia za granicą oznaczają poznawanie wielu nowych ludzi i nawiązywanie z nimi relacji. Od mieszkania z nowymi współlokatorami po nawiązywanie nowych przyjaźni – młodzi ludzie mają wiele okazji do socjalizacji.

Ponieważ osoby, z którymi się spotkają, będą pochodzić z różnych kultur i będą mówić różnymi językami, będzie to oznaczać większy postęp, jeśli chodzi o empatię, negocjacje, pracę zespołową i porozumiewanie się. Bez wątpienia są to niezwykle cenne umiejętności życiowe.

młodzi ludzie
Studiowanie za granicą sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych.

Studia za granicą to wzbogacające doświadczenie

Spędzenie roku akademickiego w innym kraju może wzbogacić nastolatków na wiele sposobów. Może pomóc im w rozwoju i dojrzewaniu zarówno na poziomie osobistym, jak i akademickim. Kiedy wrócą do domu, poznają siebie lepiej i dowiedzą się wiele o swoich pasjach, pragnieniach i zdolnościach.

Ponadto będą mogli rozwijać umiejętności i zdobywać wiedzę, która będzie naprawdę przydatna w przyszłości. Co więcej, nie tylko otworzy się przed nimi więcej drzwi do kariery, ale także staną się bardziej otwartymi, pewnymi siebie i autonomicznymi jednostkami. Nie ma wątpliwości, że jest to okazja warta rozważenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Enkvist, I. (2010). El éxito educativo finlandés. Bordón: Revista de pedagogía62(3), 49-67.
  • González, M. (1991). El aprendizaje de segundas lenguas en la adolescencia. Signos teoría y práctica de la educación, 14-25.
  • Lightbown, P. M., & Spada, N. (2021). How Languages Are Learned 5th Edition. Oxford university press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.