Albert Einstein i jego sekret uczenia się

4 listopada 1915 roku Einstein wysłał list do swojego 11-letniego syna Hansa. Udzielił mu cudownej rady, jak nauczyć się tego, czego niewątpliwie dziecko nigdy nie zapomni. Dowiedz się, co to takiego?
Albert Einstein i jego sekret uczenia się
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Aby nauczyć się konkretnie tego, czego chcesz się nauczyć, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko wysokiego IQ. Albert Einstein był wyjątkową postacią w świecie nauki nie tylko ze względu na swoją wielką inteligencję. Mówi się, że umiejętności językowe nabył dość późno. Dopóki nie skończył trzech lat praktycznie nie mówił.

Podobno był wycofanym i powolnym chłopcem. Uwielbiał tworzyć drewniane konstrukcje za pomocą piły, był zbuntowanym uczniem i ledwo ukończył szkołę. Co więcej, praca, którą otrzymał jako asystent techniczny w szwajcarskim urzędzie patentowym w Bernie, była częściowo zasługą wpływów jego rodziny.

Jak więc ojcu teorii względności udało się stworzyć i opublikować tak wyjątkowe idee i niezliczone artykuły naukowe? Jakie techniki i podejścia mentalne Einstein stosował w swoim codziennym życiu? Prawda jest taka, że wykorzystał on szereg strategii, które psychologia od jakiegoś czasu analizuje.

„Nie mam specjalnego talentu. Jestem tylko namiętnie ciekawski”.

-Albert Einstein-

mózg reprezentujący, jak uczyć się tego, czego chcemy
Poza inteligencją ważne jest skupienie, uwaga i sama pasja do nauki.

Postępuj zgodnie z radą Alberta Einsteina, aby lepiej się uczyć

Poza teoretyczną spuścizną Alberta Einsteina istnieją także jego osobiste archiwa. Wśród nich są listy, które pisał do swoich dzieci. Niektóre z tych listów można znaleźć w książce z 2008 roku, zatytułowanej „Potomność: listy wielkich Amerykanów do ich dzieci”.

W 1915 roku Einstein pogrążył się w swojej pracy w opustoszałym po wojnie Berlinie. Tymczasem jego żona Mileva, z którą wkrótce miał się rozwieść, oraz ich dwaj synowie, Hans Albert i Eduard „Tete”, mieszkali w bezpieczniejszym Wiedniu. Einstein właśnie rozwinął teorię względności, która doprowadziła do jego sukcesu i światowej sławy.

Zadowolony ze swoich osiągnięć, poczuł inspirację, aby napisać do swojego najstarszego syna w odpowiedzi na list, który wysłał mu chłopiec. W jego słowach odkrywamy szereg niezwykle jasnych wskazówek mających na celu motywowanie rozwoju akademickiego jego syna.

„Mój drogi Albercie
Wczoraj otrzymałem Twój kochany list i byłem z niego bardzo zadowolony. Już się bałem, że w ogóle do mnie nie napiszesz. Kiedy byłem w Zurychu powiedziałeś, że czujesz się niezręcznie, kiedy przyjeżdżam. Dlatego myślę, że lepiej będzie, jeśli spotkamy się w innym miejscu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. W każdym razie proponuję, abyśmy każdego roku spędzali razem cały miesiąc, abyście widzieli, że macie ojca, który Was uwielbia i który Was kocha. Możesz też nauczyć się ode mnie wielu dobrych i pięknych rzeczy, czegoś, czego ktoś inny nie może Ci zaoferować. To, co osiągnąłem dzięki tak wytężonej pracy, będzie dostępne nie tylko dla obcych, ale przede wszystkim dla moich chłopców. W dzisiejszych czasach ukończyłem jedno z najpiękniejszych dzieł mojego życia; kiedy będziesz starszy, wszystko Ci opowiem.

Bardzo się cieszę, że prgra na fortepianie sprawia Ci radość. To i stolarstwo są moim zdaniem najlepszymi zajęciami dla chłopców w Twoim wieku, nawet lepszymi niż szkoła. To rzeczy, które bardzo dobrze pasują do takiego młodego człowieka jak Ty. Graj na pianinie rzeczy, które Ci się podobają, nawet jeśli nauczyciel Cię o to nie prosi. W ten sposób najwięcej się uczysz, kiedy robisz coś z taką przyjemnością, że nie zauważasz, jak mija czas. Czasem jestem tak pochłonięty pracą, że zapominam o południowym posiłku…

Dla Ciebie i Tete całusy,
Papa.

Pozdrawiam Mamę.”

Ciekawość i darmowa nauka

Posiadanie wysokich zdolności intelektualnych jest bezużyteczne, jeśli umysł nie jest jednocześnie ciekawy i pasjonujący się nauką. Wyobraźnia, jak powiedział sam Albert Einstein, to zabawna inteligencja. Właśnie dlatego doradził synowi, aby grał utwory muzyczne, które chciał, nawet jeśli jego nauczyciel ich nie wybrał.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ojciec teorii względności nigdy nie pasował do swojego szkolnego środowiska. Sztywne, zorganizowane i kierowane nauczanie niektórych jego nauczycieli nie pasowało do jego potrzeb. Wolał swobodniejszą i bardziej autonomiczną naukę, kierując się wysoce kreatywnym podejściem; tym, które sprawiło, że od najmłodszych lat zanurzył się w świecie matematyki.

  • Aby dowiedzieć się, czego chcesz, musisz mieć otwarty i ciekawy sposób myślenia. Używaj mentalnego podejścia, które nie tylko przyjmuje powierzchowne informacje, ale pozwala sobie pójść dalej. Bądź autonomiczny w nauce.
Kobieta się uczy
Optymalna nauka wymaga dobrej koncentracji.

Flow: sztuka cieszenia się zadaniem

Jak powiedział Einstein, najlepszym sposobem na naukę jest czerpanie z tej czynności tak dużo radości, że nie zauważasz upływającego czasu. Nie wiedział tego wtedy, ale ten opis postrzegania upływu czasu został zdefiniowany jakiś czas później w ramach teorii przepływu.

Amerykański psycholog Mihaly Csikszentmihalyi opisał tę koncepcję w latach 90. w swojej książce Flow: The Psychology of Optimal Experiences. Są to stany, w których Twoja świadomość pracuje na innym poziomie, Twoja koncentracja jest większa i doświadczasz niesamowitego poczucia harmonii i dobrego samopoczucia.

Osiągnięcie stanu przepływu nie oznacza, że pracujesz wyłącznie nad zadaniami, które lubisz lub które Cię motywują. Aby osiągnąć najwyższą koncentrację, musisz być gotowy na poświęcenia. Musisz usunąć wszelkie rozpraszacze i zmniejszyć swój poziom stresu i niepokoju. Spokojny umysł to skupiony umysł.

Eksperymenty myślowe

Albert Rothenberg jest psychiatrą specjalizującym się w ludzkiej kreatywności. W swojej książce Flight from Wonder: An Investigation of Scientific Creativity przeanalizował szereg procesów poznawczych i innowacyjnych, z których korzystał Einstein. Wśród nich było to, co Einstein określił jako „eksperymenty myślowe”.

Pasja Einsteina do stolarstwa w dzieciństwie i młodości wynikała z przyjemności, jaką czerpał z wymyślania i tworzenia najbardziej kreatywnych dzieł. Jego umysł uwielbiał eksperymentować z formami i perspektywami, wizualizować je i pracować z nimi. Później zastosował tę technikę, rozwijając swoją teorię względności, kiedy zagłębiał się w pola grawitacyjne.

Jak widać, wiedzy nie zdobywa się tylko przy pomocy papieru i ołówka. Pomocne jest również wyobrażanie sobie różnych pojęć, eksperymentowanie z nimi i odnoszenie ich do wcześniejszej nauki.

Chociaż list, który Albert Einstein napisał do syna, był dość krótki, był pełen dobrych życzeń i pomocnych rad. Swoimi słowami pokazał, że prawdziwa inteligencja jest aktywna, ciekawa, pomysłowa, a przede wszystkim twórcza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McCullough Lawson, Dorie (2008) Posterity: Letters of Great Americans to Their Children. Anchor
  • Rothenberg, Albert, Flight from Wonder: An Investigation of Scientific Creativity (New York, 2014; online edn, Oxford Academic, 20 Nov. 2014), https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780199988792.001.0001, accessed 5 Aug. 2022.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.