Lęk przed matematyką: jak pomóc dzieciom go pokonać?

Dowiedz się, jak pomóc dzieciom odczuwającym lęk przed matematyką!
Lęk przed matematyką: jak pomóc dzieciom go pokonać?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Lęk przed matematyką jest bardziej powszechny, niż może się wydawać. Szacuje się, że może na niego cierpieć nawet 60% uczniów. Tak, to prawda – matematyka może wywoływać negatywne reakcje emocjonalne u uczniów.

Niemniej matematyka jest bardzo ważna. Jeśli uczeń nie zda matematyki, prawdopodobnie nie ukończy szkoły. Dlatego lęk przed matematyką  staje się coraz większą przeszkodą, z którą dzieci muszą sobie poradzić. W tym artykule skupimy się na kilku kluczowych informacjach i wskazówkach, które mogą pomóc dzieciom przezwyciężyć lęk przed matematyką.

Z czego rodzi się lęk przed matematyką

Niepokój jest wywoływany przez pewne myśli lub okoliczności. Jeśli chodzi o lęk przed matematyką, niektóre z tych czynników to:

  • Myślenie o problemie.
  • Brak motywacji.
  • Brak zrozumienia podstaw matematyki.

Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że dziecko zaczyna tak bardzo obawiać się porażki, że nie może zrobić kroku naprzód. W najgorszym przypadku mogą rozwinąć się zaburzenia psychiczne, takie jak lęk lub depresja.

Dziewczynka odczuwa lęk przed matematyką

1. Myślenie o problemie

Niektórzy uczniowie i część ogólnej populacji uważają, że matematyka jest skomplikowana. To przekonanie jest wzmacniane w wielu sytuacjach, przez co dzieci boją się, zanim jeszcze wejdą na zajęcia z matematyki.

Ciągłe myślenie, że coś może być trudne, może sprawić, że coś, co początkowo było tylko przekonaniem, niepotrzebnie zaczyna wydawać się rzeczywistością. Zjawisko to jest znane jako samospełniająca się przepowiednia.

Innymi słowy, jeśli myślisz, że odniesiesz porażkę w danej sytuacji, prawdopodobnie tak się stanie. I to tylko dlatego, że przewidując niepowodzenie, wpłynąłeś na swoje zachowanie.

Jednak prawdziwym problemem nie jest to, że temat jest zbyt trudny. Według profesora Jo Boalera tylko 3% ludzi ma poważne trudności w nauce matematyki. Dla wszystkich innych matematyka jest całkowicie możliwa do zrozumienia. Jak więc możemy wykorzystać tę wiedzę, aby dzieci nie martwiły się zajęciami z matematyki?

Po pierwsze, musimy wyjaśnić uczniom, że matematyka to umiejętność jak każda inna. Tak jak każdy może nauczyć się jeździć na rowerze, tak prawie każdy może opanować geometrię lub algebrę przy odrobinie wysiłku.

Jeśli dziecko czuje się całkowicie bezradne (co jest częste u dzieci z niską samooceną), możesz zaproponować, aby spróbowało rozwiązać zadania matematyczne, o których wiesz, że będą dla niego łatwiejsze. Dzięki temu zwiększysz jego zaufanie do matematyki. Potem możesz podsunąć trochę trudniejsze zadania. Pomoże to również przy braku motywacji.

Chłopiec ma zmartwienie

2. Brak motywacji

Większość dzieci nie znosi matematyki, ponieważ albo uważają, że nie ma ona sensu, albo uważają, że jest zbyt skomplikowana.

Wiele problemów matematycznych nie ma żadnego związku z prawdziwym światem dziecka. Ponieważ dzieci myślą, że wszystkie ich problemy są bardziej związane z wychodzeniem w weekendy lub umawianiem się z  rówieśnikami, dzieci i nastolatki mają tendencję do odczuwania, że ​​nie muszą uczyć się matematyki.

W pewnym stopniu mogą mieć rację.

Jednak jeśli nastolatek zamierza studiować na kierunku związanym z naukami ścisłymi lub inżynierią, matematyka jest niezbędna. W przypadku zainteresowań naukami humanistycznymi matematyka nie jest aż tak niezbędna. Mimo to matematyka niezmiennie pozostaje częścią systemu szkolnego.

Dlatego rodzice i nauczyciele muszą pomagać dzieciom odkryć, że matematyka jest przydatna w codziennym życiu.

Może to zabrzmieć jako bardzo ogólne stwierdzenie, ale dziecko powinno rozumieć, że jeśli dobrze zda matematykę, będzie mieć lepszą przyszłość. Dlatego, aby pomóc dzieciom pokonać lęk przed matematyką, można przedstawić ją jako wyzwanie, coś w rodzaju gry.

3. Brak zrozumienia podstaw matematyki

Wielu uczniów na zaawansowanych zajęciach z matematyki nie rozumie nawet podstaw matematyki, co jest znaczącym czynnikiem wywołującym lęk przed matematyką. Na szczęście jest na to łatwe rozwiązanie – omów z uczniem podstawy. W zrozumieniu podstaw matematyki mogą pomóc rodzice, a także prywatny nauczyciel.

Jeszcze lepiej, jeśli dziecko samodzielnie zdecyduje się to zrobić, ucząc się we własnym tempie i odświeżając swoją wiedzę.

Dziewczynka uczy się przy zielonej tablicy szkolnej i czapką absolwenta

Jak widać, lęk przed matematyką jest częstym problemem, który ma kilka przyczyn. W tym artykule omówiliśmy niektóre z najważniejszych przyczyn tego problemu, a także nauczyliśmy się, jak sobie z nimi radzić.

Nie zapominajmy też, że najważniejsze jest to, aby stale próbować i nie zrażać się porażkami, które przecież zdarzają się nawet najlepszym. Pamiętaj, że prawie każdy jest w stanie nauczyć się matematyki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.