Nastoletni influencerzy i ich psychologiczny wpływ na dzieci

Są atrakcyjni, bogaci i wydają się mieć idealne życie. Co więcej, ci młodzi wpływowi ludzie są prawdziwymi referencjami dla dzieci i młodzieży, do tego stopnia, że pragną być tacy jak oni.
Nastoletni influencerzy i ich psychologiczny wpływ na dzieci
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Niewiele dzieci marzy już o byciu astronautami. Teraz ich idolami są nastoletni influencerzy, co wiąże się zarówno z byciem sławnym, jak i z łatwym zarabianiem pieniędzy. Młodzi ludzie mają teraz do naśladowania te nowe postaci, które są dla nich inspirujące. To osoby publiczne z pozornie idealnym życiem. Rozmawiają z dziećmi o świecie gier wideo, urodzie, kinie, sztuce, kwestiach społecznych i środowisku.

To, że dzieci chcą być YouTuberami lub mieć własny kanał Twitch z milionami obserwujących, nie jest samo w sobie problemem. Problem polega na tym, że nowe pokolenia są w pełni podporządkowane wszystkiemu, co dzieje się w tym równoległym cyfrowym wszechświecie. Obecnie jest wiele dzieci w wieku od 8 do 12 lat, które spędzają w Internecie średnio sześć godzin dziennie.

Jednak rodzice powinni nie tylko zdawać sobie sprawę z tego, ile czasu ich dzieci spędzają na urządzeniach mobilnych. Powinni również wiedzieć, jakiego rodzaju treści oglądają. Oczywiście nie wszystko, co widzą, jest szkodliwe lub niebezpieczne. Niemniej jednak wiele badań przypomina nam, że ponad 70 procent nastoletnich subskrybentów YouTube ma pełne zaufanie do celebrytów, których śledzą niemal na ślepo.

Wierzą we wszystko, co im się mówi, chcą mieć produkty, które promują nastoletni influencerzy, i nie mają żadnych wątpliwości co do pomysłów swoich medialnych guru. To dlatego, że dzieci i młodzież nie rozwinęli jeszcze w pełni umiejętności krytycznego myślenia. Z tego powodu są niezwykle podatni na wszystko, co znajdzie się na ich ekranach.

Influencer jest walidowany jako autorytet w określonym obszarze. W przypadku dzieci i nastolatków ma to większy wpływ, ponieważ postrzegają znane osoby jako absolutne odniesienia na prawie każdy temat, nie tylko ten, który promują lub o którym mówią.

Nastolatek grający w gry wideo

Nastoletni influencerzy – aspiracja dzieci i młodzieży

Obecnie istnieją tysiące w pełni ugruntowanych nastoletnich influencerów, którzy gromadzą miliony obserwujących i całkowicie urzekają Twoje dzieci.

It-girls to influencerki w dziedzinie mody i urody. Nie brakuje także influencerów w świecie gier wideo, a także młodych aktorów czy postaci, które swoją charyzmą przyciągają również tę właśnie grupę wiekową.

Psychologia marketingu mówi nam, że to zjawisko kryje w sobie pewne pozytywne aspekty i inne mniej przyjemne. Z jednej strony wpływowe osoby, które odniosły sukces, generują wysoki zwrot ekonomiczny dla dużych marek. Osiąga się to jednak kosztem głębokiej i wyrafinowanej manipulacji umysłowej. Dzieci i młodzież stały się tutaj głównym przedmiotem pożądania branży reklamowej.

Efekt aureoli: wszystko, co mówisz i robisz, jest w porządku

Nastoletni influencerzy są zarówno autorytetem, jak i postaciami odniesienia dla dzieci. Wynika to zasadniczo z efektu potwierdzenia lub efektu aureoli. Innymi słowy, wszystko, co mówią lub robią, jest postrzegane przez dzieci zarówno jako poprawne, jak i inspirujące. Nie ma znaczenia, że YouTuber jest ekspertem od gier wideo, jeśli reklamuje również napój energetyczny dla swoich odbiorców. Jest bardzo prawdopodobne, że właśnie o ten napój dziecko poprosi rodziców.

Z drugiej strony, jeśli ten sam YouTuber demonstruje pomysły macho lub jeśli pokazuje niebezpieczną ideologię polityczną, jest prawdopodobne, że dzieci również zintegrują te idee, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W ogóle nie będą kwestionować słów influencera.

Konformizm społeczny i poczucie przynależności

Dzieci stopniowo odkrywają, kiedy poznają różne kanały Instagram, TikTok, YouTube czy Twitch, że tworzone są tam społeczności. Obserwatorzy celebrytów stają się kolejnym sposobem na zawieranie znajomości online i tworzenie poczucia przynależności do siebie. Dzielą się pasjami, hobby i doświadczeniami.

Nastoletni influencerzy motywują swoje społeczności fanów, przekazują im pomysły i reklamują określony styl życia. Pod tym względem dzieci i młodzież rozwijają rodzaj postępującego konformizmu społecznego. Prawie nie kwestionują niczego, co widzą na co dzień i dają pełną wiarygodność swojemu guru. Ponadto mają grupę znajomych online, którzy dodatkowo wzmacniają tę wizję, niezależnie od tego, czy jest to dla nich korzystne.

Nastoletni influencerzy stają się autorytetami dla dzieci. Co więcej, dzieci często zwracają większą uwagę na to, co mówią ich idole, niż na rodziców.

Miraż doskonałego życia: pragnienie tego, co widzą

Nanyang University w Singapurze, Nijmegen University w Holandii i San Diego University w Stanach Zjednoczonych przeprowadziły badania, które wskazały coś interesującego. Odkryto, że zjawisko influencerów ma ogromny wpływ, jeśli chodzi o reklamę, branding i wydajność mediów społecznościowych.

Zachowania konsumpcyjne nastolatków w tych przypadkach nie zostały w dużym stopniu zbadane. Niemniej jednak wiemy, że młodzi ludzie są kompletnymi więźniami wszystkiego, co widzą w tym cyfrowym wszechświecie. Co więcej, zazdroszczą życia nastoletnich influencerów, których śledzą.

Jednak pragnienie posiadania tego, co widzą i postrzeganie tego jako tak odległego, sprawia, że czują się sfrustrowani. Nie tylko proszą rodziców o kupowanie produktów, które reklamują dla nich influencerzy. Chcą być tacy jak oni, ubierać się jak oni, mieć ich figurę, ich włosy… Trudno się dziwić, że często przekłada się to na problemy z samooceną, lęki, rozwój zaburzeń odżywiania.

dziewczyna podążająca za nastoletnimi influencerami

Kiedy dorosną, chcą być influencerami

Chęć bycia nastoletnim influencerem prowadzi dzieci do tworzenia słabo dostosowanych perspektyw. Chcą pracować i odnosić sukcesy przy niewielkim wysiłku lub bez żadnego wysiłku, zdobyć miliony obserwujących z dnia na dzień i stać się milionerami w mgnieniu oka.

Z drugiej strony prawdą jest, że nie wszystkie dzieci i młodzież mają ten cel. Warto jednak pamiętać, że modele, z którymi dzieci zapoznają się na początku swojego życia, czasami powodują, że mają pomysły, które na dłuższą metę mogą prowadzić do uczucia rozczarowania i beznadziejności.

Dlatego zaleca się, aby rodzice i wychowawcy nadzorowali, jakie osoby publiczne śledzą ich dzieci. Co więcej, należy wyjaśnić, że to, co ich dzieci widzą w sieciach społecznościowych, jest tylko zwykłym mirażem doprawionym mnóstwem filtrów, botów i algorytmów, które mają tylko jeden cel. Aby nimi manipulować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Smit, Crystal & Buijs, Laura & Van Woudenberg, Thabo & Bevelander, K.E. & Buijzen, Moniek. (2020). The Impact of Social Media Influencers on Children’s Dietary Behaviors. Frontiers in Psychology. 10. 2975. 10.3389/fpsyg.2019.02975.
  • Lin, M. H., Vijayalakshmi, A., & Laczniak, R. (2019). Toward an Understanding of Parental Views and Actions on Social Media Influencers Targeted at Adolescents: The Roles of Parents’ Social Media Use and Empowerment. Frontiers in psychology10, 2664. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.02664
  • Lou, C., & Kim, H. K. (2019). Fancying the New Rich and Famous? Explicating the Roles of Influencer Content, Credibility, and Parental Mediation in Adolescents’ Parasocial Relationship, Materialism, and Purchase Intentions. Frontiers in psychology10, 2567. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.02567

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.