Przedoperacyjny etap rozwoju dziecka według Piageta

Na tym etapie rozwoju dziecko rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne. Utrzymują jednak postawę egocentryczną.
Przedoperacyjny etap rozwoju dziecka według Piageta
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2022

Czy wiesz czym jest przedoperacyjny etap rozwoju dziecka? Jean Piaget, szwajcarski epistemolog i biolog, poświęcił znaczną część swojego życia na badania nad dzieciństwem. Wśród nich jest teoria rozwoju poznawczego. Zgodnie z tą teorią człowiek rozwija się od urodzenia, nieustannie pokonując różne etapy.

Piaget przedstawił ideę różnych procesów psychicznych dziecka. Jego teorie dotyczyły tego, jak dziecko myśli i w jaki sposób różni się to od myślenia dorosłych. Wyjaśnił ewolucję myślenia dzieci poprzez różne etapy, podczas których rozwijają się i ewoluują, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Epistemolog stwierdził, że rozwój dzieci nie jest liniowy, ale ewolucja przebiega etapami , w których konfigurowane są charakterystyczne dla każdego wieku wzorce. Dla Piageta inteligencja jest wynikiem procesu dojrzewania biologicznego, społecznego i środowiskowego.

Według Piageta dzieci postrzegają świat inaczej niż dorośli. Z postępującej reorganizacji procesów poznawczych budują mentalny model świata. Zasadniczo rozumieją swoje środowisko, a następnie eksperymentują z nim i rozróżniają zdobyte informacje jako nowe i stare.

„Za każdym razem, gdy uczymy czegoś dziecko , powstrzymujemy je przed wymyśleniem tego samemu”.

-Jean Piaget-

Etapy rozwoju myślenia dziecka

Jean Piaget wyróżnił cztery etapy rozwoju myślenia dzieci:

  • Okres sensomotoryczny. Od urodzenia do dwóch lat.
  • Faza przedoperacyjna: Od dwóch do siedmiu lat.
  • Konkretne operacje. Od siedmiu do 12 lat. Dotyczy operacji logicznych.
  • Formalne operacyjne. Od 12 lat do dorosłości.

Dzięki tym badaniom nad ludzką inteligencją Jean Piaget położył podwaliny pod epistemologię genetyczną, która została później włączona do psychologii i teorii edukacyjnych. Jego źródłem inspiracji były własne dzieci, które obserwował i analizował, aby rozwijać swoje teorie.

Mózg dziecka

Etap przedoperacyjny

Faza przedoperacyjna trwa od wieku dwóch do siedmiu lat. Na tym etapie pojawiają się pewne osiągnięcia w stosunku do etapu poprzedniego. Na przykład umiejętność korzystania z obrazów wewnętrznych, obsługi diagramów, używania języka i symboli.

W fazie przedoperacyjnej dziecko rozwija własne sumienie. Jedną z głównych cech związanych z tym osiągnięciem jest przewaga myślenia egocentrycznego. Ponadto na tym etapie duże znaczenie ma wyobraźnia.

Rozwój posługiwania się językiem jest niezwykle istotny na etapie przedoperacyjnym. To, w połączeniu z bardziej reprezentatywną wiedzą, pomaga dziecku poprawić komunikację. Ponadto są w stanie lepiej uchwycić i zrozumieć pomysły, dzięki czemu mogą lepiej wyrażać siebie.

Piaget podzielił ten etap na dwie części:

  • Przedkoncepcyjna. Trwa od wieku dwóch do czterech lat. Na tym etapie dziecko nie jest w stanie zrozumieć pojęć względnych.
  • Intuicyjna. Trwa od wieku czterech do siedmiu lat. Na tym etapie dziecko przyzwyczaiło się do używania terminów względnych. Jednak ma ograniczone zdolności logiczne.
chłopiec i bańki mydlane

Ogólna charakterystyka

Etap przedoperacyjny charakteryzuje się następującymi aspektami:

  • Centralizacja Dzieci są w stanie skoncentrować się tylko na jednym obiekcie lub jednej sytuacji na raz. W tym wieku doświadczają trudności w zajmowaniu się kilkoma rzeczami jednocześnie. Ponadto częściej skupiają swoją uwagę na kwestiach niespołecznych niż społecznych.
  • Egocentryzm. Tym terminem Piaget odnosi się do sposobu, w jaki dziecko widzi i opisuje rzeczy. Wszystkie one obracają się wokół własnego doświadczenia dziecka. Wszystko koncentruje się na dziecku.
  • Animizm. Jest to przekonanie, że przedmioty niebędące ludźmi, czy to zabawki, czy inne rzeczy, mają ludzkie uczucia. Piaget myślał, że dziecko w tym wieku wierzy, że świat przyrody żyje i ma zarówno cel, jak i sumienie.
  • Sztucyzm. Wierzą, że pewne aspekty otaczającego ich świata są dziełem ludzi. Na przykład chmury.
  • Nieodwracalność. Niemożność odwrócenia sekwencji zdarzeń z punktu X do jego punktu początkowego.

Na tym etapie rozwoju dzieci bawią się nie ze sobą, ale równolegle. Będą bawić się w tej samej przestrzeni, ale każde z nich jest pochłonięte własnym światem i rzadko wchodzą w interakcje. Mają jednak możliwość prowadzenia gier symbolicznych, reprezentujących siebie lub przedmioty w różnych rolach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giraldo, M. C., Gómez, M. T., & Klimenko, O. (2015). Acercamiento a un programa de fortalecimiento de habilidades sociales en la etapa preoperacional a través del juego simbólico. Psicoespacios: Revista virtual de la Institución Universitaria de Envigado, 9(14), 161-196.
  • Medina A. El legado de Piaget. Disponible en: https://www.redalyc.org/pdf/356/35630903.pdf.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.