Inspirujący ludzie - co ich charakteryzuje?

Inspirujący ludzie to postacie o wielu cechach, które budzą w Tobie chęć podboju swoich marzeń. Dowiedz się o nich tutaj.
Inspirujący ludzie - co ich charakteryzuje?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Inspirujący ludzie. Kiedy o nich myślisz, prawdopodobnie przychodzi na myśl więcej niż kilka postaci. Pisarze, sportowcy, naukowcy, inżynierowie, artyści, a może nawet niektórzy influencerzy. Jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę. Są honorowymi postaciami w określonej dziedzinie i wszyscy posiadają cechy, których nie da się zdefiniować.

Te trudne do zdefiniowania elementy zostały włączone przez Carla Junga do znanej koncepcji demona. To boska istota, która jest ukryta w nas wszystkich. Egipcjanie nazywali to Ba, a Arystoteles używał go do określenia najwyższego stanu człowieka, takiego, który zawiera w sobie cnoty, takie jak mądrość. Tacy właśnie są inspirujący ludzie. 

Można powiedzieć, że osoba inspirująca posiada coś więcej niż tylko inteligencję czy dobrą znajomość określonej dziedziny wiedzy. W rzeczywistości mają esencję, która wykracza poza zwykłą kompetencję, która wznosi się i urzeka nas. Do tego stopnia, że często chcemy je naśladować lub uczyć się od nich. Przyjrzyjmy się bliżej tego rodzaju osobowościom.

„Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują umniejszać twoje ambicje. Mali ludzie zawsze to robią, ale naprawdę wielcy sprawiają, że czujesz, że ty też możesz stać się wspaniały”.

-Mark Twain-

Mężczyzna. Inspirujący ludzie.
Ludzie, którzy nas inspirują, kierują nas do eksperymentowania i sprawiają, że chcemy osiągać nasze cele.

Charakterystyka inspirujących ludzi

Na świecie żyje ponad 7,9 miliarda ludzi. Każdy z nich ma swój własny charakter i historię życia oraz dobre i złe strony. Niektóre osoby publiczne są inspirujące, ale są też miliony innych, którzy nie są sławni, którzy nas inspirują. Na przykład wielu z nas ma rodziców, którzy są naszą inspiracją.

W rzeczywistości wszyscy mamy w sercach i umysłach ludzi, którzy ze względu na swoje indywidualne cechy zachęcają nas, abyśmy byli trochę lepsi, naśladując ich i ucząc się od nich. Ponieważ inspiracja to potężne uczucie, które napędza naszą motywację i napełnia nas pozytywnymi emocjami. Dodatkowo daje nam pewność siebie i możliwość marzenia.

Badanie przeprowadzone przez College of William and Mary (Wirginia, USA) twierdzi, że inspiracja jest wyraźną psychologiczną konstrukcją, która ma decydujące znaczenie dla człowieka. Stwierdzają, że kultywowanie go, rozwijanie i inspirowanie się innymi daje nam transcendencję i poprawia nasze samopoczucie oraz zdolność do osiągania.

Przyjrzyjmy się, co definiuje inspirujących ludzi.

1. Motywacja i zaangażowanie

Jest jeden aspekt, który powtarza się u ludzi, którzy nas inspirują i których podziwiamy. To osoby zaangażowane w szereg celów. Każdy wysiłek, jaki podejmują, każda myśl i zachowanie, które wykonują, jest zorientowany na osobiste cele, które sobie postawili i które definiują ich styl życia.

2. Wysiłek połączony z uczciwością i pokorą

Nasi rodzice, przyjaciel, sportowiec, który nas fascynuje, pisarz, którego podziwiamy… Ludzie, którzy nas inspirują, robią to nie tylko z powodu swoich czynów czy wielkich czynów. W rzeczywistości to ich charaktery i osobowości sprawiają, że chcemy być tacy jak oni.

Z reguły są to postacie obdarzone wielką pokorą i uczciwością. Bez względu na to, ile rzeczy osiągnęli, rzadko dają się ponieść ego lub wyższości. Ich hasłem przewodnim jest prostota.

3. Samopoznanie

Wspomnieliśmy wcześniej o „demonie”, koncepcji, która symbolizuje najwyższą istotę człowieka. Posiadanie tego rodzaju wewnętrznego „geniusza” oznacza posiadanie mądrości, dobrego osądu i wykonywanie dobrej pracy, ale także innych cech, które są nie mniej ważne.

Inspirujący ludzie są przede wszystkim autentyczni. Są szczerzy i znają swoje ograniczenia i wady, a także swój potencjał.

Inwestują we własny rozwój emocjonalny i osobisty, starając się każdego dnia być lepszym dla siebie, a także dla samego świata. Wiedzą, że każdy akt, który wykonują, rezonuje z ich otoczeniem. Co więcej, zdają sobie również sprawę, że bycie inspirującym oznacza dawanie przykładu, a osiąganie celów wiąże się z inwestowaniem we własne samopoczucie psychiczne.

Inspirują nas ludzie, którzy znają siebie i patrzą na świat z pokorą, ciekawością i nadzieją.

4. Wydobywają z nas to, co najlepsze

Jedną z wyjątkowych cech inspirujących ludzi, o których nie wspomina się wystarczająco, jest ich zdolność do prowadzenia i zachęcania nas, przekonywania nas, że możemy się doskonalić, robić postępy i być lepszymi. To umiejętność, którą nie każdy posiada.

Inspirujący ludzie pełnią rolę przewodników. Robią to z szacunkiem, z empatią i pokorą, która jest w stanie nas przemienić i pozostawić trwały ślad w naszym życiu.

Kobieta siedząca nad jeziorem
Ludzie, którzy nas inspirują, mają wyjątkową cechę: mądrość.

5. Elastyczne umysły i wysoka samodyscyplina

Inspirujący ludzie zwykle przodują w jednej lub kilku umiejętnościach. Jednak te zdolności nie są przypadkowe. Rzeczywiście, mają bardzo elastyczne podejście, które pozwala im uczyć się na własnych błędach. Ponadto są otwarci na nowe perspektywy, z których mogą się uczyć. Ponadto akceptują niepewność i sprzeczności oraz podejmują wyzwania z zainteresowaniem i skutecznością.

Wiedzą, że doskonałość osiąga się poprzez akceptację zmian, wprowadzanie innowacji, czasami porażkę i uczenie się na każdym kroku wstecz. Te postawy przeplatają się z samodyscypliną. Taki, który katapultuje ich do sukcesu.

6. Transcendencja i mądrość

Robert J. Sternberg zdefiniował osobę mądrą jako osobę wrażliwą, kompetentną w zakresie umiejętności interpersonalnych, towarzyską, rozsądną, dobrze komunikującą się i znającą wyzwania i cuda życia. W konsekwencji inspirujący ludzie niekoniecznie inspirują nas ze względu na swoją inteligencję, robią to ze względu na swoją mądrość.

W świetle tego artykułu możesz teraz myśleć o wszystkich inspirujących ludziach w twoim życiu. Jednak równie inspirujące jest to, że ty sam też możesz stać się osobą inspirującą innych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thrash, Todd & Elliot, Andrew. (2003). Inspiration as a Psychological Construct. Journal of personality and social psychology. 84. 871-89. 10.1037/0022-3514.84.4.871.
  • Oleynick, V. C., Thrash, T. M., LeFew, M. C., Moldovan, E. G., & Kieffaber, P. D. (2014). The scientific study of inspiration in the creative process: challenges and opportunities. Frontiers in human neuroscience8, 436. https://doi.org/10.3389/fnhum.2014.00436

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.