Powtarzanie modelu rodzicielskiego własnych rodziców

Wybór modelu rodzicielskiego musi być świadomą i świadomą decyzją, a nie tylko powtarzaniem modelu rodzicielskiego własnych rodziców.
Powtarzanie modelu rodzicielskiego własnych rodziców
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Powtarzanie modelu rodzicielskiego własnych rodziców to element, z którego czasem nie zdajemy sobie sprawy. Prawdopodobnie w pewnym momencie mówisz rzeczy, których normalnie w ogóle byś nie powiedział. “Skąd to pochodzi?” zadajesz sobie pytanie. Wtedy zdajesz sobie sprawę, że są to słowa, które powiedziałaby twoja matka lub ojciec. W rzeczywistości powtarzanie modelu rodzicielskiego, w którym dorastałeś, jest naprawdę łatwe, jeśli nie jesteś tego świadomy.

W końcu twoi rodzice byli twoimi pierwszymi wzorami do naśladowania i pierwszymi osobami, z którymi miałeś kontakt. Niewątpliwie wpływ na Ciebie miały ich osobowości i styl edukacyjny. W rzeczywistości, w większym lub mniejszym stopniu, pozostają w twojej nieświadomości. Dlatego teraz, jako rodzic, możesz znaleźć się w sytuacji, w której powtarzasz ich wzorce zachowań, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Te chwile wydają się aktywować stare wyzwalacze.

Powtarzanie modelu rodzicielskiego – dlaczego to robimy?

Doskonale go znasz

Często to znajomość prowadzi cię do przyjęcia stylu wychowawczego podobnego do tego, którego używali przy tobie twoi rodzice. Rzeczywiście, zostanie rodzicem stanowi wyzwanie, z którym nigdy wcześniej się nie mierzyłeś, a twoim głównym punktem odniesienia są wspomnienia.

Co więcej, możesz nawet nie znać żadnych innych stylów lub modeli edukacyjnych. Dlatego automatycznie powracasz do tych, których uwewnętrzniłeś podczas własnego wychowania. Na przykład, jeśli chcesz, aby twoje maleństwo zasnęło, zaśpiewasz tę samą kołysankę, którą śpiewali ci rodzice. Albo, kiedy wpadną w złość, twoją pierwszą reakcją będzie ta, którą widziałeś u własnych rodziców.

Myślisz, że to właściwa droga

Być może badałeś, czytałeś i odkryłeś inne style rodzicielskie, ale ten, którego używali Twoi rodzice, wydaje się najbardziej odpowiedni. Być może po głębokiej refleksji postanowiłeś powtórzyć ich model rodzicielstwa, ponieważ jest on zgodny z wartościami, które chcesz przekazać swoim dzieciom.

Jeśli tak jest, prawdopodobnie pamiętasz swoje dzieciństwo jako naprawdę szczęśliwy czas i uważasz, że twoi rodzice wykonali świetną robotę. W końcu, jeśli poświęcili ci uwagę, przywiązanie, wsparcie i narzędzia, aby uczynić cię silnym i zdolnym, ma się rozumieć, że chciałbyś pójść w ich ślady w wychowaniu własnego dziecka.

Nie zdajesz sobie sprawy

Z drugiej strony możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że podążasz za ich wzorcami. To najczęstszy scenariusz. W tym przypadku prawdopodobnie wróciłeś myślami do swojego dzieciństwa i tego, jak zachowywali się twoi rodzice, i nie chcesz tego powtarzać. W rzeczywistości twoje zasady moralne nie pasują do modelu wychowawczego, który przyjęli twoi rodzice i chcesz robić rzeczy inaczej.

Jednak jesteś tylko człowiekiem i nie możesz mieć ścisłej kontroli nad swoimi działaniami i emocjami przez cały czas. Dlatego możliwe jest, że w pewnych okolicznościach, zwłaszcza w tych, które sprawiają, że czujesz się przytłoczony, powtarzasz postawę rodziców. Ten, który tak bardzo cię zranił lub rozwścieczył.

Jeśli tak jest, prawdopodobnie w końcu zdasz sobie sprawę i poczujesz się winny, że uciekłeś się do tego, czego zawsze przysięgałeś, że nie zrobisz. Staraj się jednak pobłażać sobie. Ponieważ wzorce nabyte w dzieciństwie są głęboko zakorzenione i w wielu przypadkach działają jak wyzwalacz. Ważne jest, aby móc naprawić swoje zachowanie.

Tata z dziećmi

Jak przestać powtarzać model rodzicielski swoich rodziców

Z wyjątkiem drugiego przypadku, w którym świadomie wybierasz ten model edukacyjny dla swoich dzieci, w pozostałych dwóch musisz podjąć działania. Ponieważ wychowywanie dziecka to złożone i bardzo istotne zadanie, które trzeba robić odpowiedzialnie. Niemniej jednak nie możesz wybrać stylu nauczania, który uważasz za najbardziej odpowiedni, jeśli znasz tylko ten, który został zastosowany do Ciebie. Dlatego powinieneś spróbować dowiedzieć się o innych opcjach rodzicielskich. Wolnego wyboru możesz dokonać tylko wtedy, gdy jesteś odpowiednio poinformowany.

Z drugiej strony, jeśli zdecydowałeś się pójść inną ścieżką i nadal powtarzasz te same wzorce, może to być spowodowane brakiem alternatyw w swoim repertuarze behawioralnym. Jeśli tak jest, spróbuj zidentyfikować konkretne przypadki, które Cię przytłaczają i sprawiają, że tracisz kontrolę, i zaplanuj z wyprzedzeniem, jak chcesz zareagować. Jasna świadomość tego, co chcesz zrobić, pomoże we właściwym czasie pojawić się właściwe zachowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bandura, A., & Walters, R. H. (1977). Social learning theory (Vol. 1). Englewood Cliffs, NJ: Prentice-hall.

  • Montesi, M. (2015). Información y crianza con apego en España. In XII Congreso ISKO España y II Congreso ISKO España-Portugal, Murcia: Universidad de Murcia. http://www. iskoiberico. org/wp-content/uploads/2015/11/204_Montesi. pdf (accessed Nov. 16, 2016).[14].


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.