Terapia dziecięca - w jakim wieku można rozpocząć?

Dzieci nie są tak samo jak dorośli, dojrzałe i przygotowane do komunikacji, zrozumienia siebie nawzajem i zachodzących w nich zmian. Czy zatem terapia może być dla nich pomocna? Wyjaśnimy, w jakim wieku dziecko może uczestniczyć w terapii.
Terapia dziecięca - w jakim wieku można rozpocząć?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2023

Na szczęście w ostatnich latach opiece nad zdrowiem psychicznym zaczęto nadawać takie znaczenie, na jakie zasługuje. Coraz więcej osób jest skłonnych zwrócić się do profesjonalisty i szukać wsparcia psychologicznego, aby przezwyciężyć niekorzystne chwile i trudności emocjonalne. Jednak pewne kwestie mogą budzić w nas wątpliwości i uniemożliwiać podejmowanie decyzji. Wśród nich jest dylemat dotyczący wieku, w którym można stosować dobrodziejstwa, jakie daje terapia dziecięca.

Ta kwestia jest szczególnie istotna dla osób, które mają dzieci i nie wiedzą, jak je wspierać lub łagodzić emocjonalne cierpienie. Dotyczy to również nastolatków, którzy przechodzą przez trudne etapy i zastanawiają się, czy psychoterapia mogłaby ich poprowadzić lub dostarczyć im cennych narzędzi. Aby rozwiać tego typu wątpliwości, podzielimy się kilkoma ważnymi informacjami.

Rodzina z małym synkiem u psychologa
W terapii dziecka ważna jest również rola rodziców.

Terapia dziecięca i młodzieży

Oczywiście interwencja psychologiczna jest dostępna dla każdej osoby dorosłej, która w dowolnym momencie potrzebuje pomocy lub wskazówek. Co więcej, osoba nie musi cierpieć na zaburzenie psychiczne, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Terapia pomaga nam się poznać, zrozumieć i zdobyć nowe narzędzia, które upraszczają naszą codzienność. Jak wspomnieliśmy wcześniej, staliśmy się coraz bardziej świadomi tej rzeczywistości.

Jednak w przypadku dzieci i młodzieży nie zawsze wszystko jest takie oczywiste. Możemy się nawet zastanawiać, czy wizyta u terapeuty jest właściwa na tym etapie życia. W końcu dzieci wciąż się rozwijają, mózg nie jest jeszcze dojrzały, a osobowość nie jest do końca ukształtowana. W związku z tym możemy sądzić, że lepiej poczekać lub że ich trudności to tylko etap, przez który przechodzą. Jesteśmy skłonni wierzyć, że wszystko to jest wynikiem ich niedojrzałości i braku doświadczenia. Jednak te wczesne etapy są kluczowe, jeśli chodzi o dobre samopoczucie.

Wiele chorób psychicznych (takich jak stany lękowe, depresja, uzależnienia i zaburzenia odżywiania) rozpoczyna się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Co więcej, jeśli nie są odpowiednio leczone, z czasem stają się bardziej dotkliwe i chroniczne, zakorzeniając się głębiej w wieku dorosłym.

Ponadto nieletni nie mają takich samych narzędzi jak dorośli do radzenia sobie z przeciwnościami losu. Nie nauczyli się jeszcze zarządzać swoimi emocjami, podejmować decyzji, stosowania samoregulacji i racjonalizowania swoich doświadczeń. W rezultacie pewne wydarzenia, które z dorosłego punktu widzenia wydają się nieistotne, mogą mieć na nie głęboki wpływ.

Psycholog specjalizujący się w populacji dzieci i młodzieży może dostarczyć przydatnych wskazówek i narzędzi, towarzyszyć tym procesom i wykrywać sygnały ostrzegawcze wszelkich rozwijających się zaburzeń wymagających interwencji. Zostawianie tego na później nigdy nie jest najlepszą opcją.

Terapia dziecięca – kiedy zacząć?

W świetle powyższego jasne jest, że nieletni mogą bardzo skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Kiedy jednak jest właściwy czas? W jakim wieku dziecko może pójść na terapię?

Jeśli chodzi o małe dzieci, wskazane jest, aby poczekać na czas, kiedy będą mogły się w pewnym stopniu komunikować i będą w stanie zrozumieć lub wykonać określone instrukcje, aby wspólnie pracować. Dobry czas to następuje w wieku około czterech lub pięciu lat.

Dla dzieci w tym wieku terapeuta musi dostosować techniki i dynamikę terapii. Z reguły używa gier, rysunków i innych elementów symbolicznych, aby umożliwić dziecku projekcję lub komunikowanie swojej rzeczywistości, co umożliwia współpracę.

Jednak problemy i trudności mogą wykazywać również młodsze dzieci. Już niemowlęta w wieku dwóch lub trzech lat mogą wykazywać oznaki, że konieczna jest interwencja lub zmiana. Dziecko może uzewnętrzniać zahamowany temperament, stać się niespokojne lub przywiązane, być nadmiernie drażliwe lub nie być w stanie normalnie odnosić się do innych ludzi.

Tych znaków nie należy lekceważyć. W takim układzie interwencja będzie prowadzona głównie z rodzicami, którzy otrzymają informacje i pewne wytyczne. Jest to ważne nie tylko dlatego, że bezpośrednia praca z dziećmi przedwerbalnymi jest znacznie bardziej złożona, ale także dlatego, że styl pracy i styl edukacyjny rodziców ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka i jego problemy.

psycholog z dzieckiem
Gry i rysunki to narzędzia, których terapeuci używają w pracy z dziećmi.

Terapia dostosowana jest do wieku pacjenta

Nie ma minimalnego wieku do otrzymania wsparcia psychologicznego. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek trudności, ważne jest, aby skonsultować się z wyspecjalizowanym specjalistą, który może poprowadzić młodą osobę i jej towarzyszyć.

W zależności od etapu życia danej osoby procedury będą dostosowywane do jej potrzeb. W przypadku dzieci niezbędna będzie praca rodziców. Dlatego nierozsądnie byłoby lekceważyć problemy dzieci lub czekać, aż poprawią się z czasem. W razie wątpliwości ważne jest, aby szukać pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bonafé, M., Pereira, C. G., & Saboya, S. L. (2008). El síntoma del niño y la dinámica familiar: la orientación de padres en la psicoterapia infantil. Vínculo5(2), 194-207.
  • Meléndez, J. C., Navarro-Pardo, E., Sales, A., & Sancerni, M. D. (2012). Desarrollo infantil y adolescente: trastornos mentales más frecuentes en función de la edad y el género. Psicothema24(3), 377-383.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.