Praca i studia – wskazówki, jak pogodzić te dwa światy

Czy można zrównoważyć pracę i naukę w tym samym czasie? Odpowiedź brzmi: tak – ale nie jest to łatwe.
Praca i studia – wskazówki, jak pogodzić te dwa światy
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Praca i studia to codzienność wielu z nas. Denis Waitley powiedział, że wyniki, jakie osiągasz w życiu, są bezpośrednio związane z włożonym wysiłkiem. Może się to wydawać oczywiste, ale wiele osób zapomina o tym w sytuacjach, które wymagają dużego wysiłku. Ciężka praca jest niezbędna do jednoczesnego pracowania i studiowania.

Wszyscy wiedzą, że praca i studia w tym samym czasie nie są łatwe. W związku z tym, jeśli chcesz uzyskać dobre wyniki, musisz być realistą. Musisz pamiętać, że pogodzenie pracy ze szkołą może być niezwykle trudne. Czasami nadmierny wysiłek może obniżyć jakość Twojej pracy.

Dlatego zwolnienie nie jest złym pomysłem. Innymi słowy, nie musisz starać się być na szczycie swojej grupy lub zostać pracownikiem miesiąca. Ponadto nie powinieneś się spieszyć. Jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz znaleźć równowagę, nie wahaj się jej szukać.

Wolniejsze tempo w obu obszarach może być dobrym sposobem na poczucie komfortu, ograniczenie stresu i zwiększenie szans na osiągnięcie celów.

Nie próbuj się oszukiwać. Równoważenie pracy i nauki może być bardzo trudne. W tym artykule podzielimy się wskazówkami, które to ułatwią.

„Zadowolenie tkwi w wysiłku, a nie w osiągnięciach. Pełen wysiłek to pełne zwycięstwo.”

– Mahatma Gandhi –

1. Praca i studia? Wykorzystaj swój czas w pełni

Pierwsza wskazówka dotycząca jednoczesnej pracy i nauki to maksymalne wykorzystanie dostępnego czasu. Aby to zrobić, będziesz musiał dokonać pewnych poświęceń. Na przykład pomocne będzie unikanie czynników rozpraszających.

Kiedy masz mniej czasu na pracę, naukę i siebie, musisz wykorzystać każdą minutę swojego dnia. Podczas nauki zapomnij o telefonie komórkowym, mediach społecznościowych, przeglądaniu stron internetowych, telewizji itp.

Praca i studia

Kiedy pracujesz, staraj się kończyć swoje zadania w miejscu pracy. Nie zabieraj ich do domu. W ten sposób nie będą one stale na Twoich barkach. Będziesz bardziej efektywny zarówno w pracy, jak i w szkole.

I, oczywiście, staraj się cieszyć wolnym czasem. Nie czuj się winny, że bierzesz wolne. W końcu zasłużyłeś na to.

2. Zorganizuj swoje miejsce pracy

Ta wskazówka jest silnie związana z poprzednim punktem. Jeśli chodzi o jednoczesną pracę i naukę, organizacja ma kluczowe znaczenie. Pozwoli Ci to uniknąć przemieszania się różnych zadań. Jeśli chcesz osiągnąć swoje cele, musisz wiedzieć, kiedy kończy się jedna czynność, a zaczyna druga.

Innymi słowy, warto poświęcić trochę czasu na zorganizowanie swojego miejsca pracy i miejsca do nauki. Zbierz wszystko, co dotyczy Twojej pracy, w jednym miejscu. Twoja nauka powinna być zorganizowana w innym miejscu. Może się to wydawać drobiazgiem, ale przekonasz się, że jest to bardzo przydatne na dłuższą metę.

3. Naucz się delegować zadania

Gdy masz wiele zadań do zrobienia, delegowanie pracy jest niezbędne. Będziesz musiał ufać swoim współpracownikom i dzielić pomiędzy nich złożone  projekty. Nie próbuj robić więcej niż to, co możesz zrobić w rozsądny sposób, ponieważ ostatecznie możesz nie być w stanie podołać wszystkiemu.

Rozdzielanie zadań

To samo dotyczy Twoich studiów. Jeśli musisz pracować w grupie, zaufaj swoim kolegom. I pamiętaj, że nie oznacza to szukania sposobu, jak zepchnąć całą pracę na innych. Mamy na myśli, że powinieneś brać na siebie tylko to, co możesz.

4. Utrzymuj aktywny tryb życia podczas jednoczesnej pracy i nauki

Ponieważ jesteś bardzo zajęty, trudniejsze będzie znalezienie czasu na ćwiczenia. Niemniej jednak aktywność fizyczna jest podstawą zdrowego stylu życia. Spróbuj uprawiać sport kilka razy w tygodniu. Dzięki temu Twój umysł będzie pełen energii, a ciało w dobrej formie.

Z drugiej strony kluczowe jest również odżywianie. Jedz jak najwięcej zdrowej żywności. Znajdź trochę czasu na gotowanie. Przygotowanie piersi z kurczaka lub steku z łososia na patelni i pokrojenie pomidora nie zajmuje dużo czasu.

Nie musisz też być ekspertem w gotowaniu, aby zrobić to szybko. Właściwe odżywianie może mieć ogromny wpływ na nastrój i poziom energii.

I oczywiście musisz odpowiednio dużo spać. Odpoczynek to podstawowa potrzeba zdrowego życia. Jeśli to możliwe, nie sypiaj mniej niż siedem godzin dziennie. Jeśli odpowiednio zorganizujesz swoje życie, prawdopodobnie będziesz w stanie to zrobić, a korzyści szybko staną się widoczne.

„Szczęście polega na radości z osiągnięć, w dreszczu twórczego wysiłku.”

– Franklin D. Roosevelt –

Jeśli zastosujesz się do tych czterech powyższych wskazówek, będziesz w stanie jednocześnie pracować i uczyć się, przy minimalnych problemach. Jesteśmy pewni, że uda Ci się osiągnąć swoje cele!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.