Rola psychologii w piłce nożnej młodzieży

Psychologia jest istotną częścią młodzieżowej piłki nożnej. Pomaga przeanalizować rolę, jaką środowisko dziecka odgrywa w tym sporcie. W naszym artykule dowiesz się o innych korzyściach!
Rola psychologii w piłce nożnej młodzieży
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy wiesz jak ważna jest rola psychologii w piłce nożnej młodzieży? Pomaga przeanalizować rolę, jaką środowisko dziecka odgrywa w tym sporcie. Zachowanie rodziców, metody stosowane przez trenerów i postawa dzieci to jedne z filarów sportu młodzieżowego. Porażka lub sukces młodzieżowego zespołu piłki nożnej ostateczne zależy od tych filarów.

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Miliony ludzi cieszą się nim na boiskach piłkarskich lub w mediach. Ponadto każdy ma własne zdanie na temat tej gry. Dotyczy to publiczności, kibiców, dziennikarzy, zawodników i trenerów.

W związku z tym jest to sport o ogromnym wpływie społecznym i ekonomicznym, niezależnie od tego, czy jest to piłka nożna zawodowa, wyczynowa czy młodzieżowa.

Rola psychologii w piłce nożnej młodzieży

W ciągu ostatnich kilku lat znaczenie młodzieżowej piłki nożnej wzrosło. Stało się również obszarem zainteresowań stosowanej psychologii sportu. Ze względu na swoje cechy może być świetnym narzędziem dla rodziców, którzy starają się wychować swoje dzieci w zdrowy i odpowiedni sposób.

Dzieci grają w piłkę nożną

Wiele młodzieżowych drużyn sportowych korzysta z pomocy psychologów w opracowywaniu strategii sportowych. Pomagają również w ustanowieniu skutecznych technik komunikacji między graczami. Ponadto psychologowie mogą opracować odpowiednie zasady postępowania.

Mogą one być bardzo pomocne dla małych dzieci, gdy te mają do czynienia z sukcesami i porażkami w terenie.

Dlaczego psychologia jest ważna w młodzieżowej piłce nożnej?

Psychologowie i trenerzy często bardziej niż wyniki sprzyjają rozwojowi psychologicznemu w sporcie młodzieżowym. Wiele osób uważa, że celem powinno być czerpanie radości ze sportu, budowanie zdrowych nawyków życiowych i przekazywanie wartości.

Niemniej jednak niektórzy fani piłki nożnej nie zgadzają się z tą perspektywą. Twierdzą, że postępowanie w ten sposób zaprzecza istocie sportu. Uważają, że należy zachęcać do zdrowej konkurencyjności. Boisko jest jednym z najlepszych miejsc do budowania tej jakości.

Petra María Pérez Alonso-Geta, profesor antropologii na Uniwerystecie w Walencji, ma na ten temat pewną opinię. Twierdzi, że problem w dzisiejszych czasach polega na tym, że elitarni piłkarze są najlepszymi społecznymi wzorami do naśladowania.

Dla dzieci gra w piłkę nożną to coś więcej niż tylko zabawa. Przypomina bardziej wyjście na scenę i odgrywanie bardzo ważnej roli. Jeśli wygrają i będą dobrzy w grze, wiedzą, że zdobędą podziw i pochwałę rodziców, trenerów i kolegów z drużyny. Nie trzeba dodawać, że może to również prowadzić do odczuwania dużej presji.

Psychologowie sportowi są zwykle bardziej zainteresowani wpajaniem wartości swoim graczom. Jednocześnie trenują wspomnianych zawodników w zakresie technik i taktyk. Wiedzą oni, że dziecko, które nauczyło się, jak ważny jest wysiłek podczas treningu, będzie bardziej przygotowane do dawania z siebie wszystkiego podczas gry.

Będzie też tak podczas prawdziwego meczu. Niemniej jednak większość psychologów sportowych zawsze bagatelizuje znaczenie wyników.

„Mam szansę zarabiać na życie z tego, co lubię robić najbardziej, czyli grać w piłkę nożną. Mogę uszczęśliwiać ludzi i jednocześnie dobrze się bawić.”

– Ronaldinho –

Rola psychologii w piłce nożnej – pięć kluczy do sukcesu w piłce nożnej juniorskiej

Psychologowie sportowi wiedzą, jak ważne jest zachęcanie dzieci do przyjmowania pewnych wartości w sporcie. Kiedy to robią, przygotowują ich do czegoś znacznie ważniejszego niż tylko zdobywanie punktów. Zapewniają im szkolenie z życia.

Poniżej przyjrzymy się głównym obszarom, na których koncentruje się psychologia piłki nożnej młodzieży:

1. Osobisty wysiłek

Jedną z podstawowych idei, jakie psychologowie sportowi wpajają swoim zawodnikom, jest to, że nie osiągniesz żadnych celów bez wysiłku. Ważne jest, aby dzieci zdały sobie sprawę, że wytrwałość i ciężka praca prowadzą do samorozwoju. Przyczyniają się również do sukcesu całego zespołu.

Brak indywidualnej siły woli może doprowadzić do upadku całej grupy. Aby stawić czoła trudnościom, ważne jest, aby wytworzyć tę podstawową energię wewnętrzną. Każdy sport zespołowy będzie wymagał wyzwań i wyrzeczeń.

2. Praca zespołowa

Psychologowie sportowi powinni uczyć dzieci, jak mierzyć się z pokorną rzeczywistością, że nikt nie jest niezastąpiony. W zespole każdy pracuje nad wspólnym celem. Nauczanie tej koncepcji powinno być częścią ich codziennego treningu.

Piłka nożna wymaga pracy zespołowej. Każdy zespół wie, że ma cel grupowy, w którym może osiągnąć sukces tylko dzięki wysiłkowi każdego gracza.

3. Zwiększenie poczucia własnej wartości

Psychologowie sportowi tworzą spersonalizowane i zespołowe plany, aby zwiększyć poczucie własnej wartości na początku sezonu. Kluczem do osiągnięcia tego jest inteligentna praca grupy, aby osiągnąć cel.

Młodzieżowa piłka nożna

4.Budowanie empatii

Praca nad taką cechą, jak empatia, jest jednym z najtrudniejszych wyzwań dla psychologii sportu. Dzieje się tak, ponieważ bardzo trudno jest nauczyć dzieci, co to znaczy postawić się na miejscu innej osoby.

Empatia sprawia, że ludzie rozumieją więcej, są zorientowani na społeczność, hojni, a przede wszystkim lepsi w pracy zespołowej. Dlatego wykorzystanie piłki nożnej do rozwoju empatii może być bardzo korzystne dla młodych ludzi.

5. Nauczanie szacunku

Niektóre zasady w piłce nożnej nie podlegają negocjacjom. Na przykład zakaz przemocy fizycznej lub werbalnej, a także szacunek do innych graczy. Mając to jako podstawę, zespół może następnie postępować zgodnie z demokratycznym procesem ustanawiania pozostałych zasad. Niemniej jednak szacunek zawsze powinien być nieodłącznym elementem każdego z nich.

Postacie wzorcowe, takie jak rodzice, trenerzy i wychowawcy, również powinni zachowywać się z szacunkiem. Powinni zawsze pamiętać, że są przykładami do naśladowania dla małych dzieci.

Podsumowując, psychologia może zmienić młodzieżową piłkę nożną w coś więcej niż tylko sport. Dzięki temu zestawowi narzędzi trenerzy mogą wykorzystywać ten sport do zaszczepienia pozytywnych wartości u dzieci. Mogą również używać go, aby uczyć dzieci, jak być lepszymi ludźmi i tworzyć społeczeństwo z większym szacunkiem.

„Bardziej interesuje mnie być dobrym człowiekiem niż bycie najlepszym graczem na świecie.”

– Lionel Messi –


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.