Dziewięć wskazówek, które pomogą zmotywować dzieci do nauki

Motywowanie dzieci do nauki to wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i wychowawców. W tym artykule omówimy niektóre strategie, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu.
Dziewięć wskazówek, które pomogą zmotywować dzieci do nauki

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2021

Czy wiesz, jak zmotywować dzieci do nauki? Motywację można zdefiniować jako stan, który mobilizuje, kieruje i podtrzymuje zachowanie (Woolfolk, 2010). Kieruje zainteresowanie uczniów nowymi tematami lub sposobami zastosowania już zdobytej wiedzy.

Podczas uczenia się motywacja jest strzałką prowadzącą w kierunku zdobywania nowej wiedzy (Rodríguez, 2006). Ponadto pomaga również utrwalić lub uzupełnić już zdobytą wiedzę.

White-McNulty, Patrikakou i Weissberg (2005) stwierdzają, że motywacja uczniów była następująca:

  • Wykaż się zaangażowaniem w naukę. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju akademickiego, społecznego i emocjonalnego młodzieży.
  • Znajdź interesujące i ważne zadania szkolne, zanurz się w nauce i zainwestuj swoją energię w osiąganie swoich celów.
  • Szukaj wyzwań i postrzegaj przeszkody jako możliwości rozwoju.
  • Okazuj pozytywne nastawienie do nauki i środowisk do niej przeznaczonych, takich jak szkoła.

Wszystko to uzasadnia potrzebę motywowania dzieci do nauki i myślenia o strategiach, aby to osiągnąć. Rzeczywiście, zmotywowane dzieci są ważne nie tylko dla korzyści płynących później z nauki, ale także dla ich własnej korzyści.

Motywacja to magia, która sprawia, że dzieci odczuwają autentyczną chęć do nauki. Innymi słowy, nie czują tego jako czegoś, co zostało im narzucone. W tym artykule przedstawiamy dziesięć strategii motywowania dzieci do nauki.

Strategie motywowania dzieci do nauki

Zanim zastosujesz jedną lub więcej z poniższych strategii, zastanów się najpierw, czy jest coś, co zniechęca dziecko do nauki.

Po drugie, należy zidentyfikować wszelkie trudności. Takie postępowanie pozwoli Ci zrozumieć zarówno sytuację, jak i dziecko, umieszczając Cię w uprzywilejowanej pozycji, aby znaleźć rozwiązania wszelkich problemów.

Szczęśliwe dzieci przybijające piątkę

1. Postępuj zgodnie z pięcioma „C”

Dla Adriany Ornellas (cytowanej w Sáez, 2020) kluczem do motywowania dzieci do nauki jest prowadzenie zajęć edukacyjnych, które w języku angielskim obejmują pięć „C”:

  • Kontekst (context). Pomóż im połączyć naukę z wcześniejszymi doświadczeniami i wiedzą, aby mogli powiązać zdobytą wiedzę z ich codzienną rzeczywistością. Najlepiej korzystać z konkretnych przykładów z natychmiastowym zastosowaniem. Na przykład zgadywanie, ile będą kosztować rzeczy, które zamierzają kupić, jest lepszą opcją niż dawanie im problemów bez kontekstu.
  • Kreatywność (creativity). Zachęcaj do kreatywnego rozwiązywania rzeczywistych i znaczących problemów. Proces ten jest motywujący, ponieważ pokazuje dzieciom przydatność tego, czego się uczą, i jej przydatność w rozwiązywaniu problemów.
  • Ciekawość (curiosity). Rozbudzaj lub obudź zainteresowanie dzieci na temat tego, czego się uczą. Ten czynnik jest doskonałym mobilizatorem do poszukiwania wiedzy i uczenia się. To dlatego, że zainteresowania dzieci skłaniają ich do poszukiwania odpowiedzi.
  • Kontrola (control). Daj dzieciom możliwość wpływania na to, czego się uczą, i wyboru sposobu, w jaki to zrobią. Dzięki temu pomagasz im rozwijać autonomię i wzmacniasz ich zdolność do zarządzania własnymi procesami uczenia się.
  • Współpraca (cooperation). Stwórz ducha współpracy i interakcji. Praca zespołowa sprawia, że dzieci czują się wspierane w procesie uczenia się.

2. Wyznaczaj małe, konkretne cele

Aby zmotywować dzieci do nauki, trzeba stawiać sobie konkretne i niezbyt ambitne cele. Na przykład, spróbuj nakłonić ich do sporządzenia małego planu mentalnego, który czują, że są w stanie wykonać; w przeciwnym razie mogą się zniechęcić. Ta strategia będzie napędzać ich motywację poczuciem spełnienia, gdy osiągną swoje cele.

Aby ustalić cele lub zadania, dobrze jest wziąć pod uwagę ich nastroje i postawy. W rzeczywistości w wielu przypadkach będziesz musiał interweniować w tych wymiarach, zanim skupisz się na rozwijaniu motywacji do nauki.

3. Dostosuj się do każdego dziecka

Każde dziecko ma swoje zainteresowania, marzenia, potrzeby i style uczenia się. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz je zmotywować.

Jeśli wiesz, co im się podoba, czego oczekują i jak się uczą, możesz zaproponować działania, które łączą się z ich sposobem bycia.

4. Zachęcaj do zabawnej eksploracji

Granie w gry to fantastyczne zajęcie. Nie tylko pozwala maluchom na zabawę i zanurzenie się w tym, co robią, ale także jako produkt końcowy mają tendencję do uczenia się. W dzieciństwie, kiedy prawie wszystko jest jeszcze do odkrycia, trudno znaleźć grę, w której dzieci się nie uczą.

Możesz tu wiele zyskać, jeśli znasz cechy każdego dziecka. Czy jest spokojne, czy nie może usiedzieć bez ruchu? Czy wytrwają, czy raczej nigdy nie kończą tego, co zaczynają? Odpowiedzi na te pytania podpowiedzą Ci, które gry zasugerować.

W tym sensie my, dorośli, często możemy być trochę leniwi i próbować promować gry, które są dostosowane do naszych własnych nastrojów lub poziomów energii, kiedy chcemy, aby dzieci się bawiły.

5. Rzuć wyzwanie dzieciom

Aby zmotywować dzieci do nauki, możesz użyć wyzwania jako strategii. Wyzwanie za pomocą działania, dzięki któremu mogą odnieść sukces, będzie szczególnie przydatne.

Powinieneś przedstawić wyzwania, które mogą osiągnąć samodzielnie lub z niewielką pomocą. To dlatego, że nic nie zostanie osiągnięte, jeśli będą musieli stawić czoła emocjom, takim jak frustracja.

Rozpoznanie ograniczeń każdego dziecka oraz jego mocnych i słabych stron pomoże ci być mądrzejszym w sugerowanych wyzwaniach.

6. Daj kontrolę dzieciom

Dzieci są bardziej zmotywowane, gdy mogą sprawować pewną kontrolę nad tym, co robią. Dlatego dobrze jest dać im wrażenie, że wiedzę można zdobywać na wiele sposobów.

Możesz dać im możliwość myślenia i tworzenia nowych sposobów rozwiązania problemu. Spraw, aby poczuli, że mogą decydować o swojej nauce i że są słuchani. Jest to dla nich niezbędne, aby kontynuować pracę z myślą, że są w centrum procesu, w którym są zanurzone.

Matka rozmawia z córką podczas tworzenia kształtów za pomocą plasteliny

7. Wzmacniaj proces, a nie wynik

Motywowanie dzieci do nauki może sprawić, że będą kierować swoim zachowaniem na podstawie wyników, a nie procesu. Uważaj jednak, ponieważ jeśli nie zrobisz tego właściwie, możesz znaleźć się w sytuacji wewnętrznej motywacji.

Wzmacniacze, które działają najlepiej, to te, które przynoszą własne poczucie satysfakcji. Możesz powiedzieć: „Podobnie jak Ty, jestem naprawdę zadowolony z tego, co zrobiłeś, z podjętych decyzji i z tego, jak dorosłeś” lub „ Jestem naprawdę dumny z Twoich sukcesów, ale jestem jeszcze bardziej dumny z Twoich niepowodzeń, bo naprawdę się od nich nauczyłeś, więc jutro będziesz mógł pomóc swoim przyjaciołom”.

Oceny często nie odzwierciedlają tego, czego dziecko się nauczyło, dlatego należy je chwalić za proces uczenia się. W ten sposób zdają sobie sprawę, że naprawdę ważne jest to, co robią i wysiłek, jaki wkładają, a nie wyniki.

Jak widzieliście, można je łatwo wzmocnić, „ stosując dobre strategie w projekcie, pozostając skoncentrowanym, trzymając się projektu, gdy pojawiają się przeszkody, planując z medytacją, zwracając uwagę na szczegóły ” (Willingham, 2005).

8. Stwórz plan nauki

Aby zmotywować dzieci do nauki, pomocne jest stworzenie planu. Dzięki temu będą mogły przewidzieć, co zostało im do zrobienia, oprócz oceny tego, co już zrobili.

Plan działa jak kompas. Dlatego dzieci nie muszą tracić energii na decydowanie o tym, czego się uczyć w ciągu jednego tygodnia, ponieważ jest to już zaplanowane.

Jednak w ramach tego planu przerwy są ważne. Dzieje się tak, ponieważ dzieciom łatwo jest się zmęczyć i przytłoczyć. Jeśli tak się stanie, poczują się zniechęcone przez ten sam czynnik, który wcześniej ich motywował.

W tym sensie planowanie pomaga. Działa jak kompas, który informuje Cię, gdzie jesteś, ale także zapobiega wejściu dzieci w niebezpieczną strefę nadmiernego wysiłku. Zawsze najlepiej jest negocjować z dziećmi, aby czuły, że również mają pewną kontrolę nad swoją sytuacją. W ten sposób pomożesz im również w ich drodze do niezależności.

9. Wartość uczenia się

Dzieci aktywniej uczestniczą w uczeniu się, kiedy rozumieją, po co są uczone lub dlaczego ważne jest, aby nauczyły się określonej lekcji. Dlatego powinieneś stale szukać okazji, by wskazać użyteczność tego, czego się uczą, i zaprosić ich do wymyślenia innych sposobów wykorzystania tego w życiu codziennym. To zmotywuje dzieci, ponieważ odkryją, że uczenie się jest czymś cennym i przydatnym w życiu.

Jak zmotywować dzieci do nauki? Motywowanie to sztuka. Wymaga subtelności, ale też decyzji, inteligencji, ale też entuzjazmu. Ponadto, aby zmotywować dzieci, trzeba towarzyszyć im przez chwilę na ścieżce lub pokazać swoją dostępność, aby im pomóc. Razem z Tobą pójdą dalej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.