Nauka intuicyjna: działanie zgodnie ze swoimi przeczuciami

Szacuje się, że już od szóstego roku życia dzieci wykazują intuicyjne uczenie się. Oznacza to, że są w stanie uczyć się i podejmować decyzje, opierając się tylko na swoich przeczuciach.
Nauka intuicyjna: działanie zgodnie ze swoimi przeczuciami
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Nauka intuicyjna uzupełnia racjonalne uczenie się. Można powiedzieć, że duża część tego, co robisz i integrujesz na co dzień, opiera się na instynktownej intuicji. Pozwala kojarzyć bodźce, dokonywać dedukcji, a nawet rozwiązywać problemy. Właściwie ten proces poznawczy, który nie podlega mechanizmom logicznym czy indukcyjnym, definiuje nas wszystkich.

Nasi przodkowie kierowali swoim codziennym życiem w oparciu o takie podejście do nauki. To dlatego, że w wymagającym środowisku naturalnym musieli opracować innowacyjne mechanizmy przetrwania. Wymagały to percepcji, instynktu i strategii, aby móc polować, bronić się i dostosowywać do wszelkiego rodzaju środowisk.

Dzieci również często kierują się tym podejściem. Ponieważ nie mają jeszcze dużego doświadczenia, z którego mogą czerpać, działają, reagują, a także uczą się intuicyjnie. Przyjmują również klasyczny schemat prób i błędów.

Nie można jednak lekceważyć wielkiej wartości podświadomości. Jest to język wiedzy, który nie podąża racjonalną ścieżką w jej konstruowaniu i formułowaniu.

„Intuicyjny umysł jest świętym darem, a racjonalny umysł jest wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które szanuje sługę i zapomniało o darze”.

-Albert Einstein-

Kobieta myśli o intuicyjnej nauce
Wiele z tego, czego się uczymy, podlega intuicyjnemu mechanizmowi.

Nauka intuicyjna: charakterystyka

Intuicyjne rozwiązania często mogą Ci pomóc, jeśli chodzi o pewne problemy osobiste lub podejmowanie decyzji. Na przykład, gdy tak naprawdę nie wiesz, co robić z powodu braku wcześniejszego doświadczenia w określonej sytuacji. Wtedy działasz pod wpływem przeczucia, niemal instynktownego impulsu, który pozwala ukształtować konkretną reakcję lub decyzję.

Nauka intuicyjna określa zdolność nagłego zrozumienia czegoś bez potrzeby świadomego analitycznego lub logicznego rozumowania. Ten mechanizm, daleki od bycia nadprzyrodzonym, niewiarygodnym czy naukowym, w rzeczywistości ma wielką wartość. Jest tak, ponieważ w sytuacjach niepewności lub braku informacji musisz działać szybko i natychmiastowo.

Intuicyjna wiedza ułatwia korzystanie z wglądu. Pozwala Ci to przebrnąć przez chwile złożoności, presji i presji. Co więcej, ten rodzaj rozumowania zawsze uzupełnia racjonalne uczenie się. Często więc korzystasz z jednego lub drugiego, a działanie zgodnie z własnymi przeczuciami jest całkowicie słusznym procesem.

Nauka intuicyjna zaczyna się od naszych zmysłów i percepcji oraz ich połączenia z podświadomością, gdzie leżą nasze doświadczenia i osobowość.

Subtelne uczucie, że coś wiesz, nie wiedząc, dlaczego

Pod koniec XX wieku Muzeum J. Paula Getty’ego w Los Angeles postanowiło nabyć dużą rzeźbę kurosa. Była to postać młodego mężczyzny ze starożytnej Grecji. Zakup miał pochłonąć kilka milionów dolarów. Dlatego przed przystąpieniem do transakcji wysłano grupę ekspertów, którzy dokonali dokładnego oględzin rzeźby.

Eksperci doszli do wniosku, że kuros jest autentyczny. Jednak kustosz muzeum przypadkiem zobaczył dzieło sztuki i miał przeczucie, że to podróbka. Choć nie był specjalistą od dzieł starożytnej Grecji, miał silne przeczucie, że to kopia. Po kolejnej analizie okazało się, że miał rację. Skąd więc to wiedział?

Intuicyjne uczenie się prowadzi do nagłych wniosków bez znajomości poprzednich relacji lub zmiennych, które doprowadziły do tego rozwiązania. Twoja intuicja jest wspierana przez Twoje doświadczenia,osobowość i zapis Twojego życia przechowywany w Twojej podświadomości.

Intuicyjna nauka: szybkie i nielogiczne zrozumienie

Malcolm Gladwell, dziennikarz i uznany autor kilku książek o inteligencji, twierdzi, że racjonalne uczenie się, które zajmuje miesiące, ma taką samą wartość, jak uczenie się intuicyjne, które może trwać kilka sekund. Powodem jest to, że metody te są ze sobą spokrewnione.

W końcu, nawet jeśli działasz pod wpływem przeczucia, gdy stajesz przed wyzwaniem, masz w głowie wcześniejsze doświadczenie, które pozwala Ci działać w taki czy inny sposób. W podobny sposób badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Tybindze (Niemcy) wykazały, że intuicja i intuicyjne podejmowanie decyzji zawsze zaczynają się od wcześniejszych doświadczeń.

Niemniej jednak jest jeden warunek. To fakt, że każdy wniosek, do którego dochodzisz, jest wytworem Twojej podświadomości i nie podlega żadnej logicznej czy analitycznej analizie. Są to szybkie, impulsywne i kreatywne reakcje. Pamiętaj, że Twój podświadomy mózg przechowuje lekcje i spostrzeżenia z Twoich przeszłych doświadczeń.

Dlatego, gdy szybko się czegoś uczysz, robisz to, wyciągając podobne doświadczenia i wzorce myślowe z podświadomości.

Dziewczynka ze zdziwioną miną
Dzieci często stosują naukę intuicyjną.

Dzieci rozwijają intuicję w wieku sześciu lat

W 1976 roku przeprowadzono badanie na temat myślenia intuicyjnego. Twierdzono, że dzieci doświadczają intuicyjnych myśli od szóstego roku życia. W tym wieku, opisanym przez Piageta jako etap operacji konkretnych, dzieci zaczynają wykazywać bardziej zorganizowane i logiczne rozumowanie.

To idealne preludium do pojawienia się intuicji, ponieważ w tym wieku dzieci mają już pewne doświadczenie życiowe, które prowadzi do nieco bardziej analitycznego podejścia. Pozwala im przeplatać momenty intuicyjnego uczenia się z racjonalnym uczeniem się. Jednak tak młody wiek ma jeszcze jedną zaletę: dzieci mają bardzo kreatywne umysły.

Oznacza to, że w wieku od 6 do 11 lat dzieci odnoszą się do swojego środowiska i odkrywają je poprzez innowacyjne i intuicyjne podejście mentalne. Uczenie się, podejmowanie decyzji i tworzenie poprzez szósty zmysł to coś, co okaże się dla nich niezmiernie przydatne przez całe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Betsch, T., & Roth, P. (2018). Intuitive thinking. In L. J. Ball & V. A. Thompson (Eds.), The Routledge international handbook of thinking and reasoning (pp. 37–56). Routledge/Taylor & Francis Group.
  • Shiloh, Shoshana & Salton, Efrat & Sharabi, Dana. (2002). Individual differences in rational and intuitive thinking styles as predictors of heuristic responses and framing effects. Personality and Individual Differences – PERS INDIV DIFFER. 32. 415-429. 10.1016/S0191-8869(01)00034-4.
  • Zander, T., Öllinger, M., & Volz, K. G. (2016). Intuition and Insight: Two Processes That Build on Each Other or Fundamentally Differ?. Frontiers in psychology7, 1395. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2016.01395

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.