Czy dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy?

Mózgi dziewcząt rozwijają się przeciętnie wcześniej niż chłopców. To sprawia, że w dzieciństwie i wczesnej młodości są nieco bardziej dojrzałe niż ich rówieśnicy. Dlaczego tak jest?
Czy dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy?

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2021

Czy dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy? Jest to bardzo kontrowersyjny temat, ponieważ brzmi dyskryminująco. Jednak wiele rodzin i wychowawców dostrzega przedwcześnie rozwiniętą zdolność regulowania zachowań u dziewcząt.

Dzieje się tak, ponieważ wykazują one większe umiarkowanie emocjonalne i mają większą zdolność do refleksji.

Nie wyciągaj jeszcze pochopnych wniosków, ponieważ nie chodzi tu o potencjał intelektualny. Ludzie postrzegają dojrzałość dzieci w sposobie przetwarzanie informacji i zdolności do tłumienia impulsów.

Ta ostatnia, zgodnie z nauką, wydaje się rozwijać wcześniej u płci żeńskiej ze względu na szczególny fakt. Wynika to z restrukturyzacji mózgu, która ma miejsce w dzieciństwie.

Dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy

„Łzy są największą bronią używaną przez każdą dziewczynę przeciwko chłopcom, ze stuprocentową skutecznością.”

– Aman Jassal –

Klucz do zrozumienia, dlaczego dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy

Stwierdzenie, że w neurologicznym wszechświecie istnieją subtelne różnice między mężczyznami i kobietami, nie jest dyskryminacją, ale dowodem naukowym. Faktem jest, że obie płcie przechodzą te same procesy neurodojrzałości, które pozwalają im osiągnąć sprawny, działający mózg, gotowy do interakcji ze środowiskiem.

Jednak mózg kobiety rozpoczyna ten neurologiczny rozwój wcześniej. Jest to klucz do zagadki, dlaczego dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy. Dlatego jedną z najciekawszych i najbardziej odkrywczych prac badawczych na ten temat jest ta przeprowadzona w Newcastle University w 2013 roku.

Zmiana następuje między 10 a 19 rokiem życia

Celem badań Uniwersytetu w Newcastle było określenie poziomu łączności ludzkiego mózgu w wieku od 4 do 40 lat. Markus Kaiser i jego zespół we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) wykonany skany MRI na dużej próbie populacji w tym przedziale wiekowym, aby się tego dowiedzieć.

Najważniejszym odkryciem było to, że dziewczęta zaczynają wykazywać większą organizację mózgu w wieku od 10 do 19 lat. Zaobserwowano również wyższą aktywność neurologiczną. Ten proces dojrzewania zaczyna się u chłopców w wieku 15 do 21 lat.

Powodem, dla którego dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy, jest „przycinanie neuronowe”

Mózg dziecka / nastolatka potrzebuje do rozwoju niemal magicznego zjawiska: przycinania neurologicznego. Ten proces optymalizacji łączności mózgu polega na eliminowaniu połączeń (synaps) rzadko używanych, pozostawiając w zamian te, z których korzysta się często.

Mielinizacja odżywia te ostatnie, aby wzmocnić i zoptymalizować ich działanie.

Proces ten zaczyna się wcześniej u dziewczynek, od 10 do 12 roku życia i trwa do 19 roku życia, a nawet dłużej. U chłopców przycinanie neurologiczne rozpoczyna się około 15 roku życia.

Preferencyjne oderwanie jest mechanizmem selektywnej eliminacji połączeń mózgowych, który występuje wcześniej w mózgu kobiety. Coś takiego sprawia, że dziewczęta wykazują większą dojrzałość w aspektach emocjonalnych, a także w kontroli impulsów. Oczywiście, istnieją wyjątki.

Dziewczyny dojrzewają wcześniej niż chłopcy, ale mają takie same potrzeby

Niektórzy ostrzegają przed ryzykiem błędnej interpretacji faktu, że dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy. To dlatego, że niektórzy używają tego pomysłu, aby wywierać presję na dziewczęta. Na przykład w niektórych rodzinach nakłada się na nie więcej obowiązków, niż na chłopców.

Komentarze takie jak: „Nie zrozum tego źle, ale jesteś po prostu bardziej odpowiedzialna niż Twój brat.” nie są pedagogiczne. Ta niewielka przewaga, którą teoretycznie można mieć, nie jest osiągnięciem ani wymówką, by dziewczynki miały więcej obowiązków.

Wszystkie dzieci, bez względu na płeć, zasługują na równe traktowanie. Co więcej, każde dziecko i nastolatka należy traktować w oparciu o ich indywidualne, osobiste potrzeby.

dojrzewanie dzieci

Eksperci w dziedzinie rozwoju mózgu dziecka zwracają uwagę na potrzebę dawania indywidualnej uwagi zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom od najmłodszych lat, aby zoptymalizować plastyczność mózgu i zdrowe przycinanie neuronów.

Przewaga dojrzałości dziewcząt mogła zostać utracona, a chłopców jeszcze bardziej odwleczona

Rzeczywiście, dziewczynki dojrzewają wcześniej niż chłopcy i nic nie jest tak ważne dla mózgu dziecka jak zdrowe przycinanie neuronów, które ma miejsce między 10 a 21 rokiem życia.

Jednak neurobiolodzy ostrzegają, że wczesna ekspozycja na różne ekrany i nadmierna aktywacja ich mózgu, brak ruchu, brak więzi społecznych i złe odżywiania wpływają na prawidłowy rozwój mózgu.

Dzieje się tak, ponieważ dzieci XXI wieku, często poddawane nowym technologiom i siedzącemu trybowi życia, mogą zacząć wykazywać opóźnienie w dojrzewaniu i niezbędnym przycinaniu neurologicznym.

Zajmowanie się plastycznością mózgu dzieci, pobudzanie ich ciekawości, interakcja z rówieśnikami i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to podstawowe strategie inwestowania w dobre samopoczucie, zdrowie i szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sol Lim, Cheol E. Han, Peter J. Uhlhaas(2013) Preferential Detachment During Human Brain Development: Age- and Sex-Specific Structural Connectivity in Diffusion Tensor Imaging (DTI) Data. Cerebral Cortex, Volume 25, Issue 6, June 2015, Pages 1477–1489, https://doi.org/10.1093/cercor/bht333

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.