Samospełniająca się przepowiednia: niepotrzebna dyskryminacja

Twoje przekonania często Cię ograniczają, a także mogą powodować, że ograniczasz innych. Dlatego powinieneś zawsze starać się zachować otwarty umysł, aby nie doprowadzić do spełnienia własnych proroctw.
Samospełniająca się przepowiednia: niepotrzebna dyskryminacja

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2022

Samospełniająca się przepowiednia jest jednym z najciekawszych zjawisk w psychologii społecznej. Moc, jaką Twoje oczekiwania mają nad rzeczywistością, została obszernie zademonstrowana w niezwykle różnych kontekstach. To, co myślisz o sobie, innych i świecie, warunkuje Cię do tego stopnia, że Twoje założenia zazwyczaj się sprawdzają.

Samospełniająca się przepowiednia to nazwa nadana w psychologii dowodowi, że posiadanie fałszywego przekonania prowadzi, bezpośrednio lub pośrednio, do jego spełnienia. Na proces ten składają się głównie trzy elementy. Są to fałszywe przekonania, które posiadasz, działania, które wynikają z tych przekonań i konsekwencje tych działań.

Jak działa samospełniająca się przepowiednia?

Proces ten jest aktywowany nie tylko przez przekonania, które masz na temat innych, ale także przez Twoje założenia na temat siebie lub konkretnych wydarzeń. Na przykład:

  • Masz z góry przyjęte przekonanie, że nie spodoba Ci się konkretna osoba. Opierając się na tych myślach, nieświadomie zachowujesz się wobec tej osoby w zimny i opryskliwy sposób. Otrzymasz odpowiedź w takim samym tonie. Dlatego Twoje przekonanie, że ktoś jest nieprzyjemny, jest zweryfikowane.
Chłopiec robi zadanie domowe
  • Myślisz, że nie będziesz w stanie nauczyć się prowadzić samochód. Ze względu na swoje przekonanie podchodzisz do nauki z niepokojem i niewielką motywacją. Rezultat jest taki, że Twoje wyniki są kiepskie i potwierdzasz swój rzekomy brak umiejętności.
  • Jesteś przekonany, że Twoje małżeństwo się rozpadnie. Dlatego zachowujesz się wobec partnera z nieufnością, strachem i wyrzutami. Małżeństwo się kończy, ale dzieje się tak z powodu Twoich własnych działań, a nie dlatego, że tak naprawdę miało być.

Samospełniająca się przepowiednia i uprzedzenia

Uprzedzenie to z góry przyjęta opinia, negatywna ocena, która została wydana o kimś bez posiadania wystarczających informacji. Generalnie opiera się na stereotypach. Stereotypy pomagają uporządkować rzeczywistość w uproszczony sposób, który pozwala łatwiej sobie z nią radzić. Jednak często prowadzą do nieuzasadnionej dyskryminacji.

Tego rodzaju uprzedzenia są podstawą samospełniającej się przepowiedni. Kiedy Twoje przekonania dotyczą innych ludzi, mogą one podlegać silnemu wpływowi. Dziedzina edukacyjna jest jedną z najszerzej zbadanych w tym zakresie. Badania wykazały, że dzieci, które nauczyciele uważają za bardziej inteligentne i zdolne, osiągają lepsze wyniki w nauce.

Jednak ten sukces nie wynika z wyjątkowych cech ucznia, ale z zachowania, które nauczyciel wprawia w ruch dzięki swoim przekonaniom. Dlatego możliwości uczenia się i wyzwania intelektualne oferowane dzieciom uważanym za bardziej zdolne są większe. To właśnie prowadzi ich do większego rozwoju akademickiego.

samospełniająca się przepowiednia

Podstawa dyskryminacji

Efekt ten można również ekstrapolować na wiele innych sytuacji życiowych. Na przykład, kiedy matka uważa, że jej dziecko jest nieposłuszne, podchodzi do niego z niewielką cierpliwością i tolerancją, co prowadzi do tego, że dziecko nie chce współpracować. Maluch będzie nieposłuszny, ale z powodu postawy matki.

Inna sytuacja – jeśli szef uzna pracownika za niewykwalifikowanego, nie zapewni mu wsparcia ani możliwości wykazania się. W ten sposób potwierdzi się ich przekonanie, że są biednym pracownikiem, a cykl będzie utrwalany.

Jest wiele grup dotkniętych tym zjawiskiem . Stereotypy prowadzą do tego, że niektórych ludzi uważamy za mniej lub bardziej ważnych w pewnych zadaniach. Z tego powodu otrzymują nierówne szanse i wsparcie. To prowadzi ich do utwierdzania się w przekonaniu, że są bezwartościowi.

Tego typu przekonania codziennie dotykają kobiet, imigrantów i inne mniejszości społeczne. Nawet mężczyźni napotykają tę barierę w niektórych zawodach i zadaniach, które społeczeństwo uważa za kobiece.

Dlatego ważne jest, aby podjąć działania w oparciu o te z góry przyjęte pomysły. Nie powinniśmy brać niczego za pewnik bez uprzedniej weryfikacji. W przeciwnym razie ludzie zostaną niesprawiedliwie osądzeni i mogą nawet znaleźć drzwi zamykające się przed ich twarzami.

Ponadto powinieneś dbać o swoje przekonania na swój temat. Twoje działania powinny zawsze być z nimi zgodne. Staraj się zachować otwarty, elastyczny i obiektywny umysł. Na koniec pamiętaj, że niezależnie od tego, czy myślisz, że możesz coś zrobić lub nie – z pewnością masz rację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castro, D. V. (2016). Profecía autocumplida o los dos tiempos de la verdad. Desde el jardín de Freud: revista de psicoanálisis, (16), 63-76.

  • Rosenthal, R. (2010). Pygmalion effect. The Corsini encyclopedia of psychology, 1-2.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.