Nauka mówi, jak uspokoić płacz dzieci

Nauka prawdopodobnie znalazła odpowiedź na uspokojenie płaczu dzieci. Nowe japońskie badanie na ten temat jest naprawdę interesujące.
Nauka mówi, jak uspokoić płacz dzieci
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2022

Jeśli jesteś matką, prawdopodobnie czasami zastanawiałaś się, jak uspokoić płacz dzieci. Widok płaczącego malucha i niewiedza, co jest jego przyczyną, jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji dla każdego ojca lub matki. Co więcej, niemożność uspokojenia pociechy generuje jeszcze więcej bólu i zdenerwowania.

Niedawne japońskie badanie, opublikowane w czasopiśmie Current Biology, sugeruje naukową formułę, która pomaga uspokoić płacz dzieci i pozwala im spokojnie zasnąć.

Jak uspokoić płacz dzieci?

Nauka od dawna zajmuje się badaniem i rozumieniem człowieka we wszystkich jego fazach rozwoju, w tym w stadium niemowlęcym. W ramach tej rozległej analizy pojawiło się naprawdę interesujące badanie, które skupia swoją uwagę na płaczu niemowląt.

Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie Current Biology i zostało przeprowadzone przez naukowca Kumi O. Kuroda i jego współpracowników z Riken Center for Brain Science (CBS) w Japonii. Kuroda zidentyfikował znaczenie ruchu dla uspokojenia płaczących niemowląt. Badania podkreślają rolę chodzenia z dziećmi w ramionach, aby je uspokoić. Swierdzono, że jest to najskuteczniejszy sposób na uspokojenie płaczu w stosunkowo krótkim czasie.

Płacz dziecka

Badania

Aby przeanalizować, jak uspokoić płacz dzieci, badania, w których uczestniczył również Uniwersytet w Trydencie (Włochy), obejmowały próbę 21 dzieci w wieku do siedmiu miesięcy. Chociaż była to niewielka próba, reszta metodologii była profesjonalnie przygotowana, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie badań tego aspektu u maluchów. Posłużą one jako podstawa do przyszłych badań.

Badanie zostało opracowane na podstawie 32 sesji, podczas których niemowlęta były monitorowane za pomocą elektrokardiogramów w celu pomiaru ich tętna. Naukowcy używali również kamer wideo, aby rejestrować ich mimikę i ruchy.

Cztery sposoby na uspokojenie dziecka

Badacze porównali cztery metody: chodzenie z niemowlętami na rękach, siedzenie trzymając dzieci, umieszczanie maluchów w nieruchomej kołysce oraz stosowanie kołyski na biegunach.

Pierwsza i ostatnia metoda zdołały uspokoić maluchy, co sugeruje, że nie wystarczy trzymać dzieci – potrzebują one ruchu. Po pięciu minutach maszerowania z dzieckiem na rękach żadne z nich nie płakało, a 45 procent z nich zasnęło.

Jak uspokoić dzieci?

Wyniki badań wykazały, że najszybszym sposobem na uspokojenie płaczącego dziecka jest trzymanie go w ramionach przez matkę i poruszanie się razem z nim. Innymi słowy, należy chodzić z dzieckiem na rękach. Badanie wykazało również, że powinniśmy to robić przez okres od pięciu do ośmiu minut, po czym dziecko się uspokoi.

Jednak nie dotyczy to tylko zaprzestania płaczu – praktyka ta pomaga również obniżyć częstość akcji serca niemowląt. Pozwala im się uspokoić w krótszym czasie, a nawet łatwiej zasnąć.

Badanie zaleca również kontynuowanie trzymania niemowląt przez taki sam czas później, tj. od pięciu do ośmiu minut, siedząc na sofie. Nie kładź dziecka natychmiast do łóżka. Dzięki temu efekty tej techniki są bardziej utrwalone, a sen dziecka staje się bardziej stabilny.

Metoda ta wymaga łącznie maksymalnie 16 minut i jest bardzo skuteczna. Dla wielu rodziców 16 minut to naprawdę krótki czas w porównaniu z czasem, jaki spędzają na uspokajaniu swoich dzieci przy użyciu innych strategii.

Ojciec uspokaja dziecko

Ciekawe odkrycie

Powyższe badanie wykazało, że jeśli chodzi o zrozumienie, jak uspokoić płacz dzieci, ruch wytwarzany podczas chodzenia z dzieckiem w ramionach pomaga im się uspokoić i łatwiej zasnąć. Jednak, co ciekawe, technika ta okazała się bardzo skuteczna w przypadku płaczących niemowląt, ale nie w przypadku spokojnych maluchów.

Innymi słowy, kiedy dzieci, które płakały, były w ruchu, zwykle uspokajały się w ciągu maksymalnie ośmiu minut, po czym zasypiały. Niemniej jednak wydawało się, że technika ta nie pomagała zasnąć dzieciom, które nie płakały.

Chociaż nie możemy przewidzieć, ze metoda ta zadziała we wszystkich przypadkach, jest to strategia, dzięki której uzyskano pozytywne wyniki. Z drugiej strony, te i inne trwające obecnie badania mogą otworzyć nowe, ekscytujące drzwi dla naukowców, którzy nadal zajmują się badaniem wczesnego dzieciństwa i rozwoju dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.