Ciągła uważność: koncepcja i teorie

Chociaż termin „ciągła uważność” może nie być Ci znany, ma on znaczenie w Twoim codziennym życiu. Czytaj dalej, aby okryć niektóre teorie na temat tego, co ułatwia lub utrudnia koncentrację.
Ciągła uważność: koncepcja i teorie

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2023

Ciągła uważność wydaje się być zmorą dla nastolatków. Czasami uczniom, którzy utknęli w obowiązkowym systemie edukacji, trudno jest zastosować się do rady Alberta Einsteina:

„Nigdy nie traktuj nauki jako obowiązku, ale jako godną pozazdroszczenia okazję, aby nauczyć się poznawać wyzwalający tryb piękna w duchu osobistej radości i dla korzyści wspólnoty, do której należą później Twoje późniejsze dzieła”.

To doskonały cytat, aby przedstawić temat dzisiejszego artykułu, jakim jest: ciągła uważność.

Uczenie się może być przyjemne, ale utrzymanie ciągłej uwagi może być niezwykle trudne. Jednym z powodów jest brak zainteresowania tematem. Jest jednak wiele innych czynników, takich jak zmęczenie, które sprawiają, że trudno jest zwrócić uwagę na jedną rzecz przez długi czas.

Czym jest ciągła uważność?

Podczas wielu codziennych czynności w grę wchodzi ciągła uważność. Jest to ważne w przypadku procesów związanych z czujnością lub pilnowaniem czegoś. Aby czujność była skuteczna, musisz zachować swoją uwagę, która wymaga pewnego poziomu aktywacji.

Trwała uwaga odgrywa również rolę w procesach związanych z uczeniem się. Uczniowie w klasie muszą bardzo się starać zwracać uwagę na to, co mówi nauczyciel. Czasami trwała uwaga miesza się z uwagą selektywną.

Innymi słowy, musisz nie tylko zwracać uwagę, ale także skupiać się na określonej rzeczy, odfiltrowując inne czynniki rozpraszające.

Trwała uwaga pojawia się, gdy uruchamiasz mechanizmy i procesy, dzięki którym Twoje ciało może pozostać skupione i czujne na określone bodźce przez stosunkowo długi czas.

„Nie zostałeś stworzony, by żyć jak bestia, ale by podążać za cnotą i wiedzą.”

– Dante Alighieri –

Dlaczego przestajemy zwracać uwagę?

Osobiste doświadczenie podpowiada nam, że trudno jest być skupionym przez długi czas. Twój poziom uwagi zmniejsza się z czasem. Chociaż dzieje się tak z różnych powodów, najważniejsze z nich to:

  • Uwaga jest jak mięsień. Podczas ćwiczeń męczy się i potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację.
  • Z biegiem czasu Twój mózg męczy się świadomym skupianiem się na jednej rzeczy i jest coraz bardziej kuszony przez czynniki rozpraszające. Na przykład im więcej godzin spędzasz w pracy, tym większa jest pokusa sprawdzenia telefonu.

Są rzeczy, które mogą pomóc Ci zachować koncentrację, takie jak motywacja, krótkie przerwy, pozytywne opinie i płynność.

Teorie trwałej uwagi

Naukowcy opracowali różne teorie, które próbują wyjaśnić, jak działa trwała uwaga. Oto niektóre z najważniejszych:

Teoria aktywacji

Teoria ta, znana również jako teoria pobudzenia, proponuje, że aby prawidłowo wykonać zadanie czujności, musi istnieć pewna ciągłość bodźców. Na przykład pomyśl o ochroniarzu. Strażnikowi łatwiej będzie zachować koncentrację, jeśli będzie się poruszać i robić obchody, niż gdyby spędzał cały dzień siedząc w tym samym miejscu.

Teoria wykrywania sygnałów

Teoria ta twierdzi, że liczba alertów zmniejsza się podczas ciągłego trwania w fazie wydajności. Innymi słowy, jeśli Twoja długotrwała uwaga jest osłabiona, bodziec musiałby być bardziej istotny, abyś mógł go wykryć. Dlatego może się okazać, że kiedy będziesz uważny przez długi czas, Twoje odpowiedzi na bodźce opadną.

Koncentracja

Teoria oczekiwań

Ta teoria mówi nam, że czujna osoba, która podtrzymuje uwagę, będzie w stanie dłużej ją utrzymać, jeśli rzeczywiście spodziewa się, że coś się wydarzy. Na przykład, ochroniarz będzie dłużej utrzymał swoją uważność, jeśli faktycznie spodziewa się, że ktoś obrabuje fabrykę.

I podobnie, jeśli oczekiwania są niskie, trudniej jest się skupić. W konsekwencji, gdy uczeń nie spodziewa się, że nauczyciel powie coś ciekawego podczas zajęć, będzie mu niezwykle trudno zwrócić na to uwagę.

Teoria przyzwyczajeń

Ta ostatnia teoria mówi, że jeśli się do czegoś przyzwyczaisz, stracisz zainteresowanie i uwagę. Innymi słowy, stracisz koncentrację w wyniku regularnego powtarzania nieistotnych sygnałów.

To nie jest wyczerpująca lista teorii wyjaśniających, czym jest ciągła uważność. Jednak są one bardziej istotne i odnoszą się bezpośrednio do tego, co wiemy o uwadze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.