Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi

Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi (CISM) jest bardzo cennym narzędziem w firmach. Nauczymy Cię, jak je stosować.

Kobiety stosujące zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi w swojej firmie.

Każda firma może w dowolnym momencie stanąć przed nieoczekiwanym wydarzeniem o dużym wpływie emocjonalnym. Wypadki przy pracy i masowe zwolnienia z powodu redukcji zatrudnienia są najczęstszymi wyzwaniami. W takich sytuacjach decydujące znaczenie ma zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi.

Kiedy organizacja może się poszczycić dobrze zintegrowanym planem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, łatwo można zauważyć korzyści. Pracownicy radzą sobie z tymi okolicznościami w bardziej elastyczny sposób. Co więcej, obniża się poziom stresu.

Również same scenariusze pracy szybko przywracają produktywność. To przydatny i skuteczny mechanizm. Omówimy dziś klucze niezbędne do tego typu strategii.

Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi w firmie może zapobiec późniejszemu stresowi pourazowemu.

Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi: definicja i zastosowanie

Duża część organizmów naszego społeczeństwa posiada programy radzenia sobie z kryzysami i sytuacjami awaryjnymi. Zdarzenia takie jak klęski żywiołowe, wypadki, a nawet ataki terrorystyczne mają swój własny protokół działania. Ponieważ organizacje również powinny posiadać tego typu mechanizm, opracowano program „CISM”.

Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi (CISM) zostało opracowane w 1997 roku przez JT Mitchella i George’a S. Everly’ego. Celem tego zasobu było opisanie zestawu przydatnych interwencji do zastosowania w niekorzystnych sytuacjach, mających na celu ochronę zdrowia psychicznego osób.

Wspomniani profesjonaliści opublikowali książkę, która z biegiem lat była ulepszana. Dlatego też „Podsumowanie stresu związanego z incydentem krytycznym: podręcznik operacyjny” (2001) było pierwszym punktem odniesienia dla wielu firm. Poniżej opiszemy mechanizmy jego realizacji.

Przeczytaj też artykuł: Zarządzanie stresem w pracy – kilka skutecznych technik

Działania przygotowawcze i szkolenia

Publikacja Aggression and Violent Behaviour podkreśla, że program ten obejmuje szeroką gamę interwencji, a wśród nich kluczowe znaczenie ma szkolenie przed wystąpieniem kryzysu. W tym celu stosowane są następujące wytyczne:

  • Utworzenie zespołu: organizacje wybierają grupę osób, które będą odpowiedzialne za wdrożenie programu zarządzania stresem w sytuacjach krytycznych. Ta praca jest możliwa do wykonania dzięki działowi zasobów ludzkich.
  • Ocena: przeprowadzona zostanie analiza możliwych stresujących wydarzeń i krytycznych sytuacji awaryjnych, które mogą wystąpić w samej organizacji.
  • Opracowanie protokołu: zaczynając od zidentyfikowanych zagrożeń, opracowywane są kluczowe działania. Nie możemy ignorować faktu, że każda organizacja ma swoją specyfikę, którą należy zawsze brać pod uwagę.
  • Wsparcie zewnętrzne: przy tworzeniu tych programów niezbędne są porady psychologów.

Bardzo ważne jest, aby liderzy i menedżerowie również byli przeszkoleni do tej pracy.

Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi – informacje i szkolenia dla pracowników

W samej kulturze organizacyjnej istotne jest, aby każda osoba w firmie wiedziała, że istnieje plan działania na tego typu sytuację. Dzięki temu w razie zdarzenia każda osoba będzie wiedziała do kogo się zwrócić i jakie mechanizmy uruchomić.

Jednocześnie decydujące znaczenie ma kształcenie w zakresie profilaktyki. Chociaż nie zawsze można zapobiec niekorzystnym sytuacjom, możemy zaoferować pracownikom szkolenia psychologiczne. Najbardziej odpowiednie są następujące:

  • Techniki regulacji emocji.
  • Strategie w rozwiązywaniu problemów.
  • Zarządzanie stresem (zawsze jest niezbędne).

Indywidualna interwencja

Każda firma chcąca wdrożyć zarządzanie stresem w sytuacjach krytycznych musi zostać przeszkolona w zakresie pierwszej pomocy psychologicznej. Dzięki temu narzędziu może udzielić pomocy osobie, która znajduje się w kryzysie i właśnie przeżyła traumatyczne doświadczenia.

International Journal of Environmental Research and Public Health w pewnym artykule precyzuje, że znaczenie tej metody zapewnia odpowiednią reakcję psychospołeczną w sytuacjach awaryjnych. Poniżej wymieniono kroki, jakie należy podjąć, aby zastosować pierwszą pomoc emocjonalną lub psychologiczną:

  • Ustabilizuj ofiarę i przenieś ją w bezpieczne miejsce.
  • Zapewnij opiekę fizyczną: wodę, żywność, koce itp.
  • Ułatw jej emocjonalne odprężenie.
  • Wyjaśnij jej, że to, co czuje, jest normalne.
  • Przekazuj informacje o sytuacji w prosty, ale jasny sposób.
  • Zadzwoń do jej bliskich.
  • W razie potrzeby skontaktuj się z innymi służbami (służbą zdrowia lub policją).

Interwencja w dużych grupach

W środowisku pracy może wystąpić wiele rodzajów sytuacji awaryjnych: katastrofy chemiczne, pożary, awarie elektryczne itp. BMC Psychology zwraca nam uwagę na to, że ogólnie firmy nie zawsze są dobrze przeszkolone w zakresie przygotowań i radzenia sobie z psychologicznym wpływem tych doświadczeń.

Program zarządzania stresem związanym z incydentami krytycznymi zapewnia liderom i menedżerom narzędzia umożliwiające działanie zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Jeżeli w katastrofie uczestniczy duża liczba osób, stosuje się następujący protokół:

  • Poproś o pomoc z zewnątrz, jeśli sytuacja tego wymaga.
  • Poinformuj lokalne instytucje, jeśli sytuacja tego wymaga.
  • Zbierz cały personel firmy.
  • W prosty sposób informuj pracowników o sytuacji, przez którą przechodzi organizacja.
  • Korzystaj z pomocy profesjonalnie przeszkolonych osób.
  • Odpowiadaj na wszystkie pytania.
  • Kluczem jest zapewnienie wsparcia, bycie blisko i okazywanie empatii.
  • Wskaż konkretne działania i kroki, jakie należy podjąć.
  • Udzielana będzie pomoc w kwestiach logistycznych: wyjazdy do domu, do szpitala, w razie potrzeby telefony do krewnych pracowników itp.

Okresowa ocena wdrożonego programu

Wreszcie, jak to zwykle bywa w przypadku wszystkich programów działania w sytuacjach nadzwyczajnych, istotne jest ich regularne przeglądanie. Prawdziwą skuteczność można osiągnąć jedynie poprzez krytyczną analizę tych protokołów.

Przydatny i praktyczny program zarządzania stresem w poważnych sytuacjach zagwarantuje dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne pracowników. Dlatego warto rozważyć następujące kwestie:

  • Spotkanie i ocena: po krytycznej sytuacji, jaka zaistniała w firmie, odbędzie się wspólne spotkanie w celu analizy wyników. Zaproponuje się strategie ulepszeń.
  • Przegląd roczny: co roku sprawdzana będzie przydatność niniejszych wytycznych działań. Firmy dynamicznie się zmieniają. Często to, co zaprojektowano dwa lata temu, nie będzie już skuteczne w dzisiejszych okolicznościach.

W sytuacji kryzysowej lub awaryjnej człowiek najbardziej potrzebuje wsparcia emocjonalnego, bliskości i posiadania wszelkich możliwych informacji o tym, co się dzieje.

Co uważamy za „incydenty krytyczne”

Wprowadzając program zarządzania stresem w sytuacjach krytycznych w firmie, ważne jest, aby wyjaśnić, na czym polegają te niekorzystne zdarzenia. Dlatego też, jako pierwszy przykład, wyzwania, przed którymi muszą stawić czoła organizacje, obejmują dynamikę konfliktów i przemocy.

Badania takie jak te opublikowane w Medycynie Pracy i Środowiska Podkreśla, że w tym obszarze pojawia się wiele zachowań, takich jak znęcanie się w miejscu pracy. Są to doświadczenia, które mają ogromny wpływ na zdrowie pracownika. Istnieje jednak więcej okoliczności, które możemy nazwać „incydentami krytycznymi”, na przykład następujące:

  • Samobójstwo
  • Zwolnienie
  • Kradzież firmowa
  • Wypadek przy pracy
  • Śmierć współpracownika
  • Atak przestępczy lub terrorystyczny
  • Bycie świadkiem zdarzeń niepożądanych
  • Znalezienie się w niebezpiecznej sytuacji
  • Wypadek samochodowy
  • Klęska żywiołowa wpływająca na organizację

Być może zainteresuje Cię również artykuł: Plan kryzysowy na wypadek, gdyby coś poszło nie tak

Zarządzanie stresem związanym z incydentami krytycznymi i jego znaczenie w firmach

Jak już wiesz, każda firma musi posiadać własny plan zapobiegania ryzyku zawodowemu. Obszar ten integruje w niektórych przypadkach aspekty związane ze zdrowiem psychicznym. Jednak organizacje nie zawsze mają konkretną strategię działania w krytycznych kontekstach i w sytuacjach powodujących dużą udrękę psychiczną.

Ludzie spędzają w takich miejscach dużo czasu. Dlatego to, co Cię spotyka w pracy, ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie psychiczne. Cała ta dynamika musi mieć swoje odpowiednie mechanizmy działania, aby w dłuższej perspektywie zminimalizować efekt stresu. Mamy nadzieję, że nasze społeczeństwo i przedsiębiorcy staną się znacznie bardziej świadomi tej kwestii.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Brooks, S. K., Dunn, R., Amlôt, R., Rubin, G. J., & Greenberg, N. (2019). Protecting the psychological wellbeing of staff exposed to disaster or emergency at work: a qualitative study. BMC Psychology7(1), 78. https://bmcpsychology.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40359-019-0360-6
  • Everly, G. S., Jr, Flannery, R. B., Jr, & Mitchell, J. T. (2000). Critical incident stress management «CISM». Aggression and Violent Behavior5(1), 23–40. https://psycnet.apa.org/record/1999-01195-002
  • Mitchell, J.T. & Everly (2001). Critical Incident Stress Debriefing: An Operations Manual. Ellicott City. Chevron. Disponible en: https://books.google.es/books/about/Critical_Incident_Stress_Debriefing.html?id=r09ZAAAACAAJ&redir_esc=y
  • Nyberg, A., Kecklund, G., Hanson, L. M., & Rajaleid, K. (2021). Workplace violence and health in human service industries: a systematic review of prospective and longitudinal studies. Occupational and Environmental Medicine78(2), 69–81. https://oem.bmj.com/content/78/2/69
  • Wang, L., Norman, I., Xiao, T., Li, Y., & Leamy, M. (2021). Psychological First Aid training: A scoping review of its application, outcomes and implementation. International Journal of Environmental Research and Public Health18(9). https://www.mdpi.com/1660-4601/18/9/4594
Scroll to Top