Złe samopoczucie emocjonalne - jak dobrze je wykorzystać?

Złe samopoczucie czasem jest pożądane. Naprzemienne nastroje są częścią Twojej natury. Jeśli je zaakceptujesz, burza wkrótce sama odejdzie.
Złe samopoczucie emocjonalne - jak dobrze je wykorzystać?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia, 2022

Czasami obwiniasz się za uczucie przygnębienia lub depresji. Jednak nie zdajesz sobie sprawy, że w niektórych sytuacjach dobrze jest czuć się źle.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się za niektórymi wyrażeniami, takimi jak „Wyglądasz głupio, kiedy płaczesz”, „Mężczyźni nie płaczą” lub „Po prostu rozchmurz się”? Te pozornie niewinne frazesy są w rzeczywistości zamaskowanymi formami tortur i wyrzutów.

Ludzie, którzy mówią takie rzeczy, wmawiają Ci, że coś jest nie tak z Twoim samopoczuciem i że nie powinieneś tak się czuć. Nie powinieneś czuć się smutny po przeżyciu straty, mówią. Nie powinieneś czuć się zły po zdradzie. Naprawdę? Dlaczego nie miałbyś się tak czuć?

Rozpoznanie wszystkich swoich emocji pozwala wspinać się w kierunku samoświadomości.

Smutna kobieta. Złe samopoczucie emocjonalne

Złe samopoczucie emocjonalne

Wszyscy przechodzimy przez dobre i złe chwile. To część naszej natury. Zmiany stanowią część naszego życia. Zasadniczo nie ma nic złego w wahaniach nastrojów, w przeciwieństwie do tego, co niektórzy twierdzą.

W wielu przypadkach czujesz się źle, nie tylko z powodu straty, zdrady czy czegoś podobnego, ale także z powodu niemocy. Może ona wynikać z niemożności otrząśnięcia się z tego stanu umysłu. W takim układzie robisz wszystko, żeby skierować cały swój gniew na siebie. To natomiast sprawia, że rana staje się jeszcze boleśniejsza.

Dlatego dobrze jest czuć się źle, jeśli:

  • Chcesz wyrazić to, co czujesz.
  • Chcesz przekazać coś o tym, co czujesz.
  • Przydarza ci się coś nieprzyjemnego.
  • Coś się dzieje z bliską Ci osobą.x
  • Czujesz brak motywacji.

To tylko kilka przykładów. W emocjach, pojawiających się na pierwszym planie w Twoim życiu, ważne jest to, że je akceptujesz i ich słuchasz. Powinieneś postrzegać je jako posłańców z dobrą nowiną, a nie jako zwiastunów tego, co złe.

Złe samopoczucie emocjonalne

Kiedy zaczniesz patrzeć na rzeczy z tej perspektywy i zrozumiesz, że złe samopoczucie jest świetną okazją do nauki, intensywność cierpienia się zmniejszy. Nie oznacza to, że złe samopoczucie automatycznie zniknie. Oznacza to jednak, że zaczniesz dystansować się od cierpienia. Pamiętaj też, że cierpienie może wynikać z wyboru.

Gdy już to uznasz, będziesz w stanie sprawić, że odporność stanie się jedną z Twoich największych zalet. Będziesz w stanie przezwyciężyć dyskomfort, znaleźć sens w swoim życiu i uczyć się z każdego doświadczenia.

Samotna kobieta

Złe samopoczucie – jak sobie z nim radzić?

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze złym samopoczuciem. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie podróży w głąb siebie. Wiedza o sobie jest potężnym narzędziem, które pozwala Ci wiedzieć, jak się czujesz i dokąd chcesz się udać.

Innym sposobem jest określenie, jak sobie radzisz na poziomie emocjonalnym, a następnie rozpoczęcie wyznaczania sobie celów, aby być bardziej asertywnym i lepiej wybierać strategie radzenia sobie. Na przykład, jeśli wiesz, że stajesz się drażliwy, gdy popełniasz błędy, możesz zacząć nad tym pracować. Możesz wyrazić swój gniew w bardziej kontrolowany sposób i nie pozwolić mu wymknąć się spod kontroli.

Poproś o pomoc

Inną opcją jest zwrócenie się o pomoc na przykład do psychologa lub psychiatry. Wszyscy potrzebujemy wsparcia, a dobry profesjonalista nie tylko pomoże Ci, gdy czujesz się przygnębiony. Pomoże Ci też wydobyć z Ciebie to, co najlepsze.

Możesz też zaangażować się w działania, które pomogą Ci trochę podnieść się nieco na duchu. Dobre opcje to na przykład wykonywanie ćwiczeń fizycznych, malowanie, taniec i spędzanie czasu z najbliższymi, między innymi.

Ważną rzeczą jest odnalezienie sensu w ścieżce, którą sobie wytyczasz. W ten sposób będziesz mógł pożegnać się z cierpieniem. Viktor Frankl w swojej książce Man’s Search for Meaning opowiada o tym w szokującej i wspaniałej relacji ze swojego życiowego doświadczenia.

Krótko mówiąc, złe samopoczucie jest nawet pożądane, zwłaszcza gdy wykorzystujesz doświadczenia, aby osiągnąć emocjonalną akceptację. Zostaw emocjom przestrzeń, aby mogły oddychać i przekazywać Ci swoje przesłanie. Równie dobrze może być tak, że ktoś Cę skrzywdził lub naprawdę poniosłeś poważną stratę. Jednak te rzeczy wejdą do Twojego życia, aby dać Ci energię potrzebną do refleksji lub działania. Gdy już je zaakceptujesz, zostawią Cię w spokoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frankl, V. (2015). El hombre en búsqueda de sentido. Barcelona: Herder.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.