3 strategie radzenia sobie ze stresem związanym z pracą

Czy stres związany z pracą ma wpływ na Twoje życie? Potrzebujesz strategii, jak sobie z nim poradzić i poprawić samopoczucie? W dzisiejszym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak być zdrowszym, szczęśliwym i bardziej produktywnym pracownikiem.
3 strategie radzenia sobie ze stresem związanym z pracą

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2023

Strategie radzenia sobie ze stresem w pracy wiążą się z umiejętnością łagodzenia intensywności emocji, gdy nie wszystko idzie tak, jak byśmy tego chcieli. Większość ludzi potrzebuje określonych narzędzi, aby stawić czoła frustrującym i napiętym sytuacjom w miejscu pracy.

Obecnie większość zawodów naraża nas na jednoczesne działanie wielu bodźców. Prawie każdy czuje się przytłoczony wymaganiami, stawianymi w miejscu pracy. Istnieje presja, aby pracować szybciej, wydajniej i przy mniejszej liczbie konfliktów. Cała ta presja może powodować duży stres. Właśnie dlatego tak ważne stają się strategie radzenia sobie ze stresem.

Prawdopodobnie każdego dnia doświadczasz stresu związanego z pracą. Zwykle towarzyszy Ci też pośpiech i poczucie, że błędy są niedopuszczalne. Już to, samo w sobie jest stresujące. Sytuacja może się dodatkowo skomplikować, jeśli weźmie się pod uwagę także presję finansową i problemy osobiste pracownika. Dlatego tak ważne jest posiadanie narzędzi, które pomogą Ci radzić sobie ze stresem związanym z pracą. Dziś omówimy trzy strategie radzenia sobie ze stresem, które mogą się okazać pomocne.

„Jeśli martwi Cię coś zewnętrznego, ból nie jest spowodowany samą tą rzeczą, ale Twoją oceną na jej temat. Możesz to zmienić w dowolnym momencie”.

-Marek Aureliusz-

1. Strategie radzenia sobie ze stresem – przeanalizuj dostępne informacje

Główną przyczyną stresu jest brak wystarczającej ilości czasu na właściwą interpretację faktów. Kiedy jesteś pod presją i niepokoisz się czy wszystko zostanie zrobione, nie poświęcasz czasu na obiektywną analizę sytuacji. Utrudnia to radzenie sobie ze stresem związanym z pracą.

Twój nastrój wpływa na postrzeganie i odwrotnie. Kiedy jesteś pod presją, częściej interpretujesz rzeczy jako groźne, choć w rzeczywistości takie nie są. Nasila się to, jeśli próbujesz rozwiązać pilny problem i pojawia się jakieś problematyczne wydarzenie.

W takich warunkach łatwo jest odnieść wrażenie, że sprawy wymykają się spod kontroli. Prawdopodobnie czujesz się przytłoczony. Właśnie wtedy ważne i pomocne jest poświęcenie chwili na bardziej obiektywne spojrzenie na sprawę. Prawdopodobnie zdasz sobie sprawę, że sytuacja nie jest tak poważna, jak się wydawało. Działanie impulsywne i szybkie nie jest dobrym pomysłem. Dlatego zawsze lepiej jest najpierw przetworzyć sprawę.

Zestresowana kobieta w pracy - strategie radzenia sobie ze stresem

2. Unikaj mentalnych ograniczeń

Stres wzmaga Twoje codzienne uprzedzenia. Innymi słowy, powoduje to poszukiwanie skrótów umożliwiających przetworzenie dużej ilości informacji w jak najkrótszym czasie. To negatywne myślenie jest inwazyjne i wprawia Cię w zły nastrój. Dzieje się tak, gdy ktoś przydziela Ci jedno zadanie po drugim. Możesz w końcu pomyśleć: „Każą mi robić wszystko”. Jednak takie myśli są zwykle bezpodstawne.

Najgorsze jest to, że powodują one, że czujesz się jeszcze gorzej. Takie myśli uniemożliwiają właściwe radzenie sobie ze stresem związanym z pracą. Zamiast tego pogłębiają stres. Czujesz się ofiarą, a wszystkich innych postrzegasz jako potencjalnych wrogów.

Jeśli dojdziesz do tego momentu, spróbuj znaleźć trochę czasu na odpoczynek. Nie pozwól, aby te automatyczne myśli zaćmiły Twoją zdolność korzystania z rozumu i logiki. Nie pozwól, aby negatywność uruchomiła w Tobie mechanizmy autodestrukcyjne. Poświęcenie kilku chwil na skupienie się na oddechu i głębszą analizę sytuacji może być niezwykle pomocne.

Zrelaksowany mężczyzna patrzący na zachód słońca.

3. Bądź elastyczny i naucz się relaksować

Brak elastyczności umysłowej może sprawić, że Twoje życie stanie się bardziej skomplikowane. Wiedza o tym, jak dobrze żyć, oznacza naukę dostosowywania się do różnych okoliczności. Nie oznacza to, że nie powinieneś mieć zasad ani parametrów swojego zachowania. W większości przypadków bycie spokojnym nie musi oznaczać sprzeciwu wobec czegoś ważnego, w co się wierzy. Oznacza to po prostu bycie nieco bardziej elastycznym.

Zewnętrzny nacisk i wewnętrzne napięcie sprawiają, że jesteś bardziej wymagający i mniej elastyczny. To sposób na obronę i ochronę siebie. W głębi duszy strach przed niemożnością poradzenia sobie z sytuacją jest tym, co powoduje to napięcie. Takie spinanie się staje się błędną strategią radzenia sobie ze strachem.

Jeśli chcesz właściwie zarządzać stresem związanym z pracą, musisz znaleźć lub zaprojektować techniki relaksacyjne. Wszystko, co pomoże Ci się uspokoić i zwiększyć elastyczność, będzie działać. Wiele niepotrzebnych konfliktów wynika z napięcia pomiędzy dwiema rzeczywistościami walczącymi o pierwsze miejsce.

Wspólną cechą tych wytycznych jest to, że wszystkie podkreślają wartość utrzymywania kontroli podczas burzy. Tkwienie w niepokoju nie pomoże Ci stać się lepszym pracownikiem. Wręcz przeciwnie, sprawi, że będziesz osobą niespokojną, zawsze znajdującą się na krawędzi konfliktu i błędów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peiró, J. M., & Salvador, A. (1993). Desencadenantes del estrés laboral (Vol. 2). Madrid: Eudema.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.