Every Mind Matters - brytyjska kampania zdrowia psychicznego

Przekazywanie informacji związanych ze zdrowiem psychicznym i sposobami jego poprawy w jasny i zwięzły sposób jest celem kampanii Every Mind Matters. Na czym polega ten program i jakie są jego mocne strony? Dowiedz się tutaj.
Every Mind Matters - brytyjska kampania zdrowia psychicznego
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2023

Every Mind Matters to bardzo ważna kampania związana ze zdrowiem psychicznym. Rozpoczęto ją w roku 2019 a organizacja, która się tym zajęła to NHS England (narodowa służba zdrowia). Kampania ma na celu zapewnienie jednostkom narzędzi do samoopieki nad własnym zdrowiem psychicznym. Obejmuje różne tematy, takie jak problemy związane ze snem, objawy depresyjne i stres.

Choroby psychiczne są plagą współczesnego społeczeństwa. W rzeczywistości ich wpływ jest tak duży, że wywołał międzynarodowy alarm. Rzeczywiście, Światowa Organizacja Zdrowia podkreśliła znaczenie pilnych działań w tej sprawie, wzywając wszystkie kraje do przyspieszenia i wdrożenia odpowiednich planów działania. Właśnie w tym kontekście Wielka Brytania rozpoczęła kampanię Every Mind Matters.

„Nie ma zdrowia ogólnie pojętego bez zdrowia psychicznego”.

-Daniel Dawes, Satcher Health Leadership Institute-

Every Mind Matters: znaczenie profilaktyki

Niezbędne jest dostarczanie wiedzy i informacji związanych ze zdrowiem psychicznym. Dlatego warto uruchamiać kampanie, które odnoszą się do określonych objawów i pozwalają jednostkom zidentyfikować u siebie możliwe zaburzenia kliniczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe. Potencjalnie osoby powinny być w stanie zarządzać swoimi diagnozami lub mieć możliwość zapobiegania powstawaniu problemów (Stuart i in., 2023).

Według recenzji opublikowanej w BMC Public Health, aby kampania o tych cechach była skuteczna i miała pozytywny wpływ na obywateli, musi promować następujące aspekty:

 1. Walka ze stygmatyzacją.
 2. Szukanie pomocy, jeśli to konieczne.
 3. Dostarczanie informacji o tym, jak poprawić zdrowie psychiczne.
 4. Zdobywanie szczegółowych informacji na temat różnych zaburzeń klinicznych i sposobów ich leczenia.

Istnieje wiele sposobów i kanałów służących do przekazywania tych informacji, od radia po aplikacje. Ich celem jest dotarcie do jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie. Kampania brytyjska ma na celu, aby poszczególne osoby miały dostęp do strony internetowej kampanii, której treści dotyczą takich tematów jak (Stuart i in., 2023):

 • Objawy stresu lub niepokoju i ich możliwe źródła.
 • Wskazówki dotyczące radzenia sobie z oznakami stresu i niepokoju.
 • Wytyczne, jak pomóc współpracownikom lub przyjaciołom z problemami natury psychicznej.
 • Informacje o ośrodkach zdrowia, w przypadku gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych funkcji omawianej kampanii jest Your Mind Plan. Jest to quiz składający się z pięciu pytań, który po wypełnieniu automatycznie zapewnia program z sugerowanymi zachowaniami i innymi poradami, w zależności od problemów, z jakimi boryka się dana osoba.

„Twój plan umysłu to spersonalizowany kwestionariusz, który generuje zalecane działania w celu ochrony i poprawy zdrowia psychicznego”.

-Ruth Stuart-

Przygnębiona kobieta leży na kanapie
Kampania przeprowadzona w Wielkiej Brytanii porusza takie tematy jak objawy lęku i stresu, a także sposoby ich leczenia.

Sukces kampanii Every Mind Matters

Kampania Every Mind Matters wystartowała w niezwykle odpowiednim momencie. Została opracowana tuż przed nadejściem COVID-19. Na jej późniejszym etapie dodano nawet podsekcję związaną z pandemią.

Rezultat tej inicjatywy był, ogólnie rzecz biorąc, bardzo dobry. Jedną z najbardziej cenionych funkcji była łatwość dostępu do serwisu i korzystania z polecanych zasobów. Rzeczywiście, strona jest atrakcyjna, zarówno wizualnie, jak i językowo.

Co więcej, zamiast używać technicznych lub trudnych do zrozumienia słów, o zdrowiu psychicznym mówi się tu w sposób jasny i przyjazny dla odbiorcy. Ci, którzy zanurzają się w jej treści, twierdzą, że rozumieją, co czytają.

„Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne. W rzeczywistości jest kluczem do prowadzenia pełnego i satysfakcjonującego życia”.

-Daniel Dawes, Satcher Health Leadership Institute-

Twój plan umysłu

Jak widać powyżej, Twój Plan Umysłu jest zbiorem spersonalizowanych porad, które dana osoba otrzymuje po zrobieniu krótkiego quizu. Oto niektóre z jego najciekawszych punktów (Stuart i in., 2023):

 • Dokonywanie zmian poprzez małe działania. Na przykład rozluźnienie mięśni lub ćwiczenia restrukturyzacji poznawczej.
 • Korzystanie ze strony internetowej tak, jakby była ona towarzyszem dostępnym zawsze wtedy, gdy dana osoba tego potrzebuje.
 • Zaangażowanie w plan. Wśród wskazówek lub zaleceń, które proponuje, jest większa aktywność na co dzień i częstsze poruszanie się. Na przykład uprawianie sportu przez dziesięć minut.

„Zdrowie psychiczne jest niezbędne do prowadzenia dobrego życia i dla dobra społeczeństwa”.

-Abraham Maslow-

Kobieta medytuje na łące - element kampanii Every Mind Matters
Małe działania prowadzą do wielkich zmian, a promowanie zdrowia psychicznego to założenie kampanii Every Mind Matters.

Every Mind Matters – czy kampania niesie jakieś ryzyko?

Pomimo wielu korzyści, jakie potencjalnie mogą przynieść te kampanie informacyjne, nie są one pozbawione ryzyka. Dlatego jeśli dyskomfort utrzymuje się pomimo porad oferowanych przez tego rodzaju programy zdrowia psychicznego, dana osoba powinna rozważyć wizytę u pracownika służby zdrowia.

Kampania Every Mind Matters odniosła jednak ogromny sukces. Niektóre z jej mocnych stron to użycie prostego języka, możliwość otrzymania krótkiej oceny w formacie online oraz uzyskanie planu ze spersonalizowanymi rekomendacjami.

„Kiedy osiągniemy punkt wewnętrznego spokoju, stajemy się gotowi do dzielenia się tym pokojem, miłością i harmonią ze wszystkimi wokół nas”.

-Zig Ziglar-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.