Zapewne w jakimś momencie swojego życia powiedziałeś sobie, że nienawidzisz swojego ciała. Nie jest łatwo rozwinąć miłość do swojego ciała i doceniać każdą z jego niedoskonałości. Jednak powinniśmy nauczyć się kochać je takim, jakie jest, ponieważ pozwala nam ono czuć, oddychać, przytulać, pracować, cieszyć się życiem i wchodzić w interakcje z innymi.
Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób ma zły stosunek do swojego ciała. Odrzucają oni siebie i nienawidzą istotę, którą widzą w lustrze, ponieważ nie współgra ona z rzekomym idealnym obrazem ciała, który widzą w sieciach społecznościowych w naszym konsumpcyjnym społeczeństwie. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Co zrobić, jeśli czujesz, że nienawidzisz swojego ciała? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu.
Nie musisz kochać swojego ciała, ale musisz je szanować i akceptować. Jednak kultura, a nawet edukacja sprawiają, że coraz więcej młodych ludzi nienawidzi wizerunku swojego ciała, co prowadzi do zachowań autodestrukcyjnych.
Dlaczego nienawidzisz swojego ciała?
Możliwe, że za każdym razem, gdy patrzysz w lustro lub na swoje selfie, mówisz sobie, że nienawidzisz swojego ciała. Możesz też mieć nastoletnie dziecko, które często to wyraża. W którym momencie zaczynamy się martwić o postrzeganie własne lub innych osób? Kiedy przekraczamy granicę od „normalności” do „patologii”?
Badanie opublikowane w Indian Journal of Psychiatry podkreśla, że chociaż obawy dotyczące wyglądu fizycznego są normalne, gdy stają się one nadmierne, możemy znaleźć się w spektrum dysmorfii ciała (BDD).
W związku z tym ważne jest, aby wykryć te negatywne uczucia i atrybucje wobec własnego wizerunku, które są bardziej problematyczne. Abyś był bardziej świadomy tego typu sytuacji i negatywnych uczuć, wymienimy je poniżej:
- Patrząc w lustro, widzisz tylko wady.
- Wstydzisz się swojego wyglądu fizycznego.
- Masz obsesję na punkcie swojej twarzy, włosów, nosa i skóry.
- Ciągle porównujesz się z innymi.
- Doświadczasz poczucia niepewności i niższości.
- Czujesz smutek i brak motywacji ze względu na swój typ budowy ciała.
- Twoje życie uczuciowe lub seksualne jest bardzo ograniczone przez ten problem.
- Uporczywie prześladuje Cię myśl o operacji.
- Ograniczasz swoje życie towarzyskie z powodu niezadowolenia z własnego wizerunku.
- Te obawy dotyczące własnego ciała zajmują znaczną część dnia.
- Dryfujesz w kompulsywne zachowania, takie jak ciągłe patrzenie w lustro lub szczotkowanie włosów.
Być może zainteresuje Cię atyukuł: Oddychanie i uczenie się jak żyć w swoim własnym ciele
Co zrobić, jeśli nienawidzisz swojego ciała
Mimo że mówi Ci się, abyś „zaakceptował siebie takim, jakim jesteś”, nie jest to łatwe. To dlatego, że umysł jest zdominowany przez uprzedzenia poznawcze, które podsycają negatywny obraz własnego ciała.
Istnieją również wyuczone przekonania i wiele nieświadomych irracjonalnych pomysłów, które niełatwo dezaktywować. Takie przeformułowanie wymaga czasu i pracy. Zobaczmy, jakie strategie są przydatne, jeśli czujesz, że nienawidzisz swojego ciała.
Ćwicz neutralność ciała
Rzeczywistość, taka jak dysmorfia ciała, a także własna uporczywa niechęć do wyglądu fizycznego, po części mają swoje źródło w niskiej samoocenie. Metaanaliza, taka jak ta opisana w BMC Psychiatry, wskazuje, że ten sam czynnik jest zwykle elementem poprzecznym.
Jednym ze sposobów dezaktywacji tego odrzucenia, jest praktykowanie neutralności ciała. Jest to emocjonalna i motywacyjna strategia mająca na celu poprawę relacji, jaką masz ze swoją sylwetką. Aby to zrobić, zwróć uwagę na następujące zalecenia:
- Zrób listę wszystkiego, co możesz zrobić dzięki swojemu ciału: możesz oddychać, patrzeć, chodzić, pracować, prowadzić samochód, przytulać, całować, pisać, czytać, bawić się ze swoim zwierzakiem, tańczyć i wiele więcej.
- Wykonuj satysfakcjonujące zajęcia: idź na spacer, ciesz się relaksującymi kąpielami, tańcz, śpiewaj itp. Wykonuj czynności, które pozwolą Ci cieszyć się każdym fizycznym doznaniem, jakie daje Ci Twoje ciało.
- Zaakceptuj swój wizerunek bez potrzeby kochania każdej jego części: po prostu doceń wszystko, na co pozwala Ci Twoje ciało, co nie jest małą rzeczą. To zadanie polega na rozwinięciu odpowiedniej empatii wobec siebie i przyzwoleniu sobie na istnienie w swoim ciele bez osądzania go.
Jednym ze sposobów na poprawę relacji z ciałem jest praktykowanie cielesnej neutralności. Polega to na zaprzestaniu osądzania siebie, nauczeniu się empatycznego życia ze swoim ciałem i cieszeniu się tym, na co ono pozwala.
Reguluj korzystanie z sieci społecznościowych
Żyjemy w społeczeństwie zdominowanym przez tyranię obrazu ciała. Reklama, kino, telewizja i sieci społecznościowe to media, które narzucają zniekształcony pogląd, że istnieją „standardowe ciała”. Dlatego każda osoba, która nie dopasowuje się do tych idealnych wymiarów, kształtów i proporcji, czuje się odrzucona, a nawet myśli, że coś jest z nią nie tak.
Badania takie jak to opublikowane w Clinics in Dermatology ograniczają ten problem. Korzystanie z mediów społecznościowych i kontakt z wyidealizowanymi obrazami ciała są przyczyną wielu zaburzeń i cierpień. Dlatego ważne jest, abyś poprawił sposób korzystania z mediów społecznościowych i ograniczył narażanie się na docierające z nich wiadomości.
Aby osiągnąć ten cel, poznaj wskazówki, które mogą pomóc w tym procesie. Oto one:
- Przeformułuj komunikaty społeczne, które skłaniają Cię do dążenia do perfekcji: pamiętaj, że idealne ciała nie istnieją, a prawdziwe tak.
- Wybieraj konta, które wychwalają różnorodność, zdrowie ciała i pozytywne nastawienie do ciała: w momencie, gdy zaczniesz obserwować postacie lub celebrytów, którzy cenią i szanują wszystkie typy ciała, algorytm nadal będzie Ci proponował podobne profile.
- Ogranicz lub reguluj korzystanie z mediów: czasami możesz spędzać zbyt dużo czasu na wystawianiu się na bolesne wiadomości i obrazy, które nieświadomie wzmacniają odrzucenie własnego ciała. Wykorzystuj technologię w odpowiedni sposób.
Ulecz się z zakodowanej niekorzystnej samooceny
Możliwe, że po raz pierwszy powiedziałeś sobie „Czuję, że nienawidzę swojego ciała”, kiedy byłeś nastolatkiem. Często najbliższe otoczenie wzmacnia w nas odrzucenie własnego wizerunku. Istnieją komunikaty takie jak „Gdybyś schudł, byłbyś ładniejszy”, które napełniają nas bardzo wczesnym dyskomfortem związanym z naszym obrazem siebie.
Aby uzdrowić i zbudować dobrą relację ze swoim ciałem, musisz przeformułować wszystkie te werbalizacje, które ktoś kiedyś do Ciebie skierował. To złożone zadanie psychologiczne, które obejmuje nawet przegląd przekonań, które brałeś za pewnik. Rozważ następujące działania:
- Prowadź pamiętnik i umieszczaj w nim miłe zdania o sobie.
- Zapisz przekonania, jakie masz na temat własnego wizerunku.
- Odwróć te negatywne wiadomości i przekształć je w pozytywne.
- Zadaj sobie pytanie, skąd pochodzą te wiadomości (od rodziny, byłych partnerów, a może od przyjaciół?).
- Zrozum, że niezadowolenie z własnego wizerunku jest wymyśloną ideą, którą należy uzdrowić.
Jeśli odrzucasz obraz swojego ciała, być może dorastałeś w rodzinie, która oceniała Cię na podstawie Twojego wyglądu. Komunikaty z naszego otoczenia warunkują nas.
Otaczaj się ludźmi, którzy mają zdrowy obraz ciała
Możesz mieć przyjaciela, który ma obsesję na punkcie swojej sylwetki. Spędzanie czasu z ludźmi, którzy mają obsesję na punkcie utraty wagi, i którzy zawsze wykazują rzekomą doskonałość, może na Ciebie wpłynąć w negatywny sposób. W taki sposób wiadomości, które docierają do Ciebie z Twojego otoczenia, mogą stopniowo zniekształcać Twój związek ze swoim ciałem.
Bardzo dobrze byłoby trzymać z osobami, które akceptują siebie takimi, jakimi są i które cenią Cię za to, kim jesteś. Poczucie własnej wartości budują również słowa, które płyną od otaczających nas osób. Dlatego posiadanie przyjaciół, którzy Cię doceniają i nie oceniają po wyglądzie, jest czymś bardzo zdrowym.
Co możesz zrobić, jeśli nienawidzisz swojego ciała?
Jeśli nie możesz przestać myśleć o swoim ciele, a Twoje życie psychospołeczne jest bardzo ograniczone, czas poprosić o pomoc. Ogólnie rzecz biorąc, to uporczywe odrzucanie często przekłada się na samookaleczanie, a nawet może wywoływać myśli samobójcze. Unikaj dotarcia do tego punktu. Są ludzie, którzy są wyspecjalizowani w tej dziedzinie i mogą bardzo skutecznie Ci pomóc.
Badania takie jak te opublikowane w Behavior Therapy sugerują, że terapia poznawczo-behawioralna w połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi może być dobrym rozwiązaniem. Chociaż niniejsze badanie koncentruje się na młodej populacji, należy zauważyć, że jego korzyści można również skorelować z populacją dorosłych.
Z przyjemnością przeczytasz również: Świadomość własnego ciała pomoże ci zrozumieć twoje emocje
Czy nienawiść do własnego ciała zniknie gdy zmieni się mój wizerunek?
Jest wiele osób, które uciekają się do chirurgii plastycznej, aby osiągnąć wygląd fizyczny, który w końcu mogą docenić. Jednak czy to negatywne postrzeganie siebie zmieni się, jeśli zmienisz swoje ciało?
Wszyscy możemy uciekać się do ćwiczeń fizycznych i poddać się operacji, aby poczuć się lepiej. Nie można zaprzeczyć, że te zmiany często podnoszą poczucie własnej wartości. Ale musimy być ostrożni. Kliniki chirurgii plastycznej powinny oceniać obecność BDD. W takich przypadkach zmiany nie gwarantują, że dana osoba poczuje się lepiej. Nienawiść nie ustaje, a pacjent potrzebuje coraz więcej operacji.
Podsumowując, jeśli doświadczasz złych relacji z obrazem swojego ciała i te negatywne myśli nie znikają, poproś o pomoc. W takich sytuacjach zmiana wyglądu ciała niczego nie zmieni, ponieważ problem tkwi w umyśle. Pamiętaj jednak, że istnieje skuteczne rozwiązanie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Craythorne, S.-L., Shaw, R. L., & Larkin, M. (2022). A phenomenological exploration of self-identified origins and experiences of body dysmorphic disorder. Frontiers in Psychology, 13, 963810. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.963810/full
- Higgins, S., & Wysong, A. (2017). Cosmetic Surgery and Body Dysmorphic Disorder – An Update. International journal of women’s dermatology, 4(1), 43–48. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5986110/
- Jassi, A., & Krebs, G. (2021). Body Dysmorphic Disorder: Reflections on the last 25 years. Clinical Child Psychology and Psychiatry, 26(1), 3–7. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1359104520984818
- Johns Hopkins Medicine. (s.f.). Body Dysmorphic Disorder. Consultado el 18 de junio de 2023. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/body-dysmorphic-disorder
- Kuck, N., Cafitz, L., Bürkner, P.-C., Hoppen, L., Wilhelm, S., & Buhlmann, U. (2021). Body dysmorphic disorder and self-esteem: a meta-analysis. BMC Psychiatry, 21(1), 310 https://bmcpsychiatry.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12888-021-03185-3
- Laughter, M. R., Anderson, J. B., Maymone, M. B. C., & Kroumpouzos, G. (2023). Psychology of aesthetics: Beauty, social media, and body dysmorphic disorder. Clinics in Dermatology, 23, 9-29. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36882132/
- McCallum, M., Ho, A. S., May, C. N., Behr, H., Mitchell, E. S., & Michealides, A. (2021). Body Positivity and Self-Compassion on a Publicly Available Behavior Change Weight Management Program. International journal of environmental research and public health, 18(24), 13358. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8708647/
- National Health Service. (2020, 14 de octubre). Body dysmorphic disorder (BDD). https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/body-dysmorphia/
- Quittkat, H. L., Hartmann, A. S., Düsing, R., Buhlmann, U., & Vocks, S. (2019). Body Dissatisfaction, Importance of Appearance, and Body Appreciation in Men and Women Over the Lifespan. Frontiers in psychiatry, 10, 864. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6928134/
- Rautio, D., Gumpert, M., Jassi, A., Krebs, G., Flygare, O., Andrén, P., Monzani, B., Peile, L., Jansson-Fröjmark, M., Lundgren, T., Hillborg, M., Silverberg-Mörse, M., Clark, B., Fernández de la Cruz, L., & Mataix-Cols, D. (2022). Effectiveness of multimodal treatment for young people with body dysmorphic disorder in two specialist clinics. Behavior Therapy, 53(5), 1037–1049. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005789422000569
- Singh, A. R., & Veale, D. (2019). Understanding and treating body dysmorphic disorder. Indian Journal of Psychiatry, 61(Suppl 1), S131–S135. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6343413/