Neutralność ciała: akceptowanie swojego ciała takim, jakie jest

Neutralność ciała to nowy trend, który broni zdrowego sposobu odnoszenia się do własnego ciała.
Neutralność ciała: akceptowanie swojego ciała takim, jakie jest
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2022

Neutralność ciała to stosunkowo nowy ruch, który pojawił się jako alternatywa dla pozytywności ciała. Ten ostatni broni tego, że wszystkie ciała są piękne i że powinniśmy je kochać takimi, jakie są. W przeciwieństwie do tego, cielesna neutralność nie dąży do celebrowania ciała, ale do akceptacji go takim, jakie jest, bez zmuszania się do kochania go.

Kultura pozytywizmu ciała została skrytykowana. Niektórzy twierdzą, że są dni, kiedy czujemy się niezadowoleni z naszego wyglądu fizycznego i że niekoniecznie jest to coś złego. Jeśli jednak ciągle powtarzamy sobie, że musimy kochać nasze ciała, możliwe, że prędzej czy później poczujemy się tak nieswojo, że w końcu nie będziemy chcieli nawet na nie patrzeć.

Niektórzy specjaliści zwracają nawet uwagę, że pozytywne nastawienie wobec ciała może być szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego neutralność ciała zyskuje coraz większą popularność. Ten ruch, w przeciwieństwie do pozytywności ciała, nie mówi, że powinniśmy zawsze kochać nasze ciała – możemy je po prostu akceptować. Co więcej, uwalniamy w ten sposób wszystkie oczekiwania i niepokój, które może wywołać niekochanie ich.

W ten sposób neutralność cielesna eliminuje presję wywoływaną przez ciągłe próby kochania naszego ciała, co może generować frustrację, jeśli nasze oczekiwania nie zostaną spełnione.

Kobiety o różnych ciałach
Neutralność ciała skupia uwagę na jego funkcjach.

Neutralność ciała

Termin neutralność ciała powstał około 2015 roku w odpowiedzi na pozytywne nastawienie wobec ciała, kiedy blogerzy, celebryci i niektórzy specjaliści zaczęli oddzielać pojęcie poczucia własnej wartości od wyglądu fizycznego.

Neutralność ciała ma na celu akceptację własnego ciała takim, jakim jest, bez poczucia obowiązku ciągłego kochania go. Ponadto, zamiast skupiać się na wyglądzie fizycznym (przekonując, że wszystkie ciała są piękne), promuje funkcjonalność ciał.

Innymi słowy uznaje, że ciało może robić niesamowite rzeczy, poza wyglądem fizycznym. Jest to na przykład bieganie, przytulanie bliskich, urodzenie dziecka, zabieranie nas w wiele miejsc na świecie czy dostarczanie przyjemności.

Neutralność ciała i zdrowie psychiczne

Celem neutralności ciała jest uzdrowienie naszych relacji z samym sobą. Różni specjaliści wyrazili korzyści płynące z tego ruchu dla naszego zdrowia psychicznego. Niektóre z nich to:

Mniej osądów

Jeśli nabierzemy mniej krytycznego sposobu myślenia o wyglądzie naszego ciała, przestaniemy osądzać siebie i innych.

Więcej empatii

Neutralność ciała zapobiega zbyt szybkiemu osądzaniu innych i pozwala rozwijać poczucie empatii. Ponadto pomaga nam działać z bardziej przyjaznych stanowisk wewnętrznych, zamiast mieć konkurencyjną mentalność.

Mniej stresu

Kiedy decydujemy się zaakceptować nasze ciała takimi, jakimi są i tego, co potrafią, nasz poziom stresu znacznie się zmniejsza. To pomaga nam czuć się bardziej zrelaksowanymi i mieć kontrolę.

Lepszy nastrój

Jeśli ciągle myślimy, że nasze ciała (lub nasze relacje z nimi) nie spełniają naszych oczekiwań, prawdopodobnie staniemy się sfrustrowani. Akceptując nasze ciała, bez odczuwania presji, by je kochać, będziemy mieć lepszy nastrój, częściej, niż moglibyśmy sądzić, że to możliwe.

Jak praktykować neutralność ciała

Jeśli chcesz praktykować neutralność ciała, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zintegrować tę perspektywę ze swoim życiem.

1. Mów do siebie

Zakładając, że neutralność wobec Twojego ciała nie pojawi się z dnia na dzień, nie będzie też na początku wydawać się naturalna. Dobrym sposobem na rozpoczęcie tego procesu jest rozmowa z samą sobą o własnym ciele. Oto kilka sposobów, aby to zrobić:

  • Rozpoznaj, z czym Twoje ciało dobrze sobie radzi. Powiedz sobie takie rzeczy jak „Moje ramiona są silne”, „Moje nogi mogą jeździć na rowerze przez cały dzień” lub „Mój mózg myśli naprawdę szybko”.
  • Według własnego uznania zaakceptuj obszary, na których Twoje ciało nie działa dobrze. Spróbuj przezwyciężyć emocjonalny ciężar, jaki to powoduje. Pozwól sobie na zaakceptowanie faktów, takich jak „Moje kolana nie zginają się tak łatwo” lub „Moje ciało nie mieści się wygodnie na krzesłach w restauracjach”. Pomoże Ci to zaakceptować te aspekty swojego życia, nie próbując ich ukrywać ani wstydzić się ich.

2. Unikaj mówienia o ciałach innych

Komentarze na temat wyglądu innych osób są dość powszechne. Chociaż nie chcesz nikogo urazić, często możesz zranić ludzi, wskazując na pewne aspekty ich ciała. Na przykład, mówiąc im, że są za szczupli lub za wysocy.

Jeśli chcesz pielęgnować neutralność cielesną, unikaj rozpoczynania dyskusji o ciałach innych osób i nie podejmuj rozmowy, jeśli pojawią się takie tematy.

3. Dostosuj dietę do swojego samopoczucia

Pojęcie intuicyjnego jedzenia idealnie pasuje do neutralności ciała. Opiera się na założeniu, że Twoje ciało zna odpowiednią ilość i odpowiedni rodzaj pożywienia, jakiego potrzebuje.

Neutralność ciała nie zaleca określonej diety. Możesz więc wybrać plan żywieniowy, który sprawi, że poczujesz się dobrze.  

Kobieta ciesząca się swoim intuicyjnym jedzeniem
Neutralność ciała wspiera intuicyjną dietę.

4. Wybierz ćwiczenia fizyczne, które lubisz

Wszystkie ciała czerpią korzyści z aktywności fizycznej. Jednak branża fitness zawsze skupiała się na utracie wagi, zmianie sylwetki i spalaniu tłuszczu.

Zaakceptowanie rozmiaru i kształtu ciała uwolni Cię od wykonywania ćwiczeń, które nie sprawiają Ci przyjemności, a które wybierasz, aby spalić tłuszcz i kalorie. Przyjmując neutralność ciała, wybierasz czynności, które lubisz i przestajesz je wykonywać, gdy jesteś zmęczona.

Na koniec pamiętaj, że neutralność ciała nie jest jednorazową czynnością. Jak każdy proces, może być długi i powolny. Korzyści są jednak naprawdę satysfakcjonujące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pedraz, M. (2010). La construcción social del cuerpo sano. El estilo de vida saludable y de las práctics corporales de la forma como exclusión. Nómadas. Critical Journal of Social and Juridical Sciences, 28(4) ISSN: 1578-6730. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=18118913007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.