Jak przezwyciężyć zniekształcony obraz ciała

Wszyscy jesteśmy podatni na zniekształcony obraz ciała, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak go przezwyciężyć i mieć zdrowy obraz.
Jak przezwyciężyć zniekształcony obraz ciała

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2022

Ciało to pojazd, w którym podróżujesz przez życie. Dlatego to naturalne, że dbasz o swój wygląd. Jednak problem pojawia się, gdy towarzyszy ci zniekształcony obraz ciała, co powoduje dyskomfort. Rzeczywiście, zniekształcony obraz ciała może stać się prawdziwym ciężarem. Oprócz tego, że poświęcasz dużo energii na zmianę swojego wizerunku, może to również sprawić, że poczujesz się niepewnie, a nawet przestraszony.

Zniekształcony obraz ciała – w jaki sposób się postrzegasz?

Żyjesz swoim życiem, interpretując otaczającą Cię rzeczywistość. Nieustannie tworzysz i aktualizujesz teorie dotyczące funkcjonowania świata, w który włączasz siebie. Jednym z Twoich głównych zadań jest częste aktualizowanie poglądów na temat tego, jaki jesteś, swoich umiejętności, marzeń, pomysłów, mocnych i słabych stron itp. Również pomysły dotyczące Twojego wizerunku ciała.

Wyobrażenie swojego ciała zakorzenione jest w naprawdę wczesnych doświadczeniach, opiniach bliskich Ci osób, normach piękna, na jakie jesteś narażony i innych informacjach, które otrzymujesz za pomocą zmysłów. Wszystkie te informacje są konsolidowane w celu uformowania obrazu Twojego ciała. To dzięki temu obrazowi codziennie napotykasz różne sytuacje w swoim życiu.

Smutna kobieta patrząca w lustro. Zniekształcony obraz ciała
Obraz ciała tworzą elementy percepcyjne, poznawcze, afektywne i behawioralne.

Zniekształcenie obrazu ciała

Problem pojawia się, gdy obraz, który tworzysz w swoim umyśle, jest zbyt daleki od rzeczywistości. Może się to zdarzyć z powodu dwóch czynników, które w połączeniu powodują ogromne szkody. Przede wszystkim interpretacja twojego ciała nie jest do końca dokładna. Ten rodzaj błędnej interpretacji zdarza się z wieloma rzeczami. Twój mózg integruje informacje o rzeczywistości, ale te informacje nie zawsze idealnie pasują do faktów.

Twoje zmysły dostarczają danych o twoim ciele. To, co widzisz w lustrze i twoja propriocepcja. Jednak w tego rodzaju interpretacji pewne informacje są uprzywilejowane nad innymi, tworząc nieproporcjonalny obraz. Drugi czynnik dotyczy Twojej potrzeby pozytywnej lub negatywnej oceny. Z reguły masz tendencję do interpretowania informacji w skali dobra lub zła, unikając punktów neutralnych.

Tak więc obraz ciała, który zbudujesz, będzie miał głównie nierelatywną ocenę pozytywną lub negatywną, pomimo faktu, że informacje, na których jest zbudowany, nie są absolutne. Jako czynnik obciążający twój mózg ma tendencję do nadawania większej wartości negatywnym doświadczeniom niż pozytywnym. Dlatego jedno doświadczenie może sprawić, że ocenisz swoje ciało jako „złe”.

Konsekwencje zniekształconego obrazu ciała

Te dwa czynniki mogą prowadzić do tego, że obraz ciała, który tworzysz, nie tylko nie pasuje do rzeczywistości, ale także jest mocno zniekształcony i wpływa na twoje zdrowie psychiczne. Wśród objawów, które mogą wskazywać, że masz zniekształcony obraz ciała, są:

  • Ciągłe i intensywne uczucie, że inni patrzą na te części twojego ciała, które najmniej ci się podobają.
  • Inwestowanie zbyt wielu zasobów, w tym mentalnych, w ukrywanie swoich rzekomych wad.
  • Ponieważ ciągle porównujesz się z innymi, masz tendencję do słuchania krytyki i ignorowania komplementów.

Jak radzić sobie ze zniekształconym obrazem ciała

Leczenie zniekształconego obrazu ciała wymaga wielotorowego podejścia.

Poznawanie

Poznawcza część twojego nastawienia jest prawdopodobnie najłatwiejsza do rozwiązania i ta, od której powinieneś zacząć. Kluczem jest zrozumienie, że postrzeganie swojego ciała nie jest w stu procentach prawdziwe. Chodzi o zaakceptowanie tego, że obraz, który utworzyłeś, może być błędny, nawet jeśli twój mózg i zmysły mówią ci inaczej. Akceptacja błędów i względności w swoich pomysłach może przynieść dużą ulgę i zdjąć cały ciężar z twoich barków.

Ze sfery poznawczej możesz także zdemontować szkodliwe sądy wartościujące w kategoriach dobra lub zła, rozumiejąc, że nie ma jednego standardu piękna i że to, co jest naprawdę poprawne, to zaakceptowanie swojego ciała.

Poprzez refleksję i medytację możesz odkryć ukryte idee, które prowadzą do zniekształceń obrazu twojego ciała i stopniowo je dekonstruować. Nie możesz uniemożliwić mózgowi przetwarzania informacji w sposób, w jaki to robi, ale możesz być tego świadomy i budować zdrowsze schematy poznawcze.

Emocja

Sfera emocjonalna jest trudniejsza, ponieważ często wymyka się Twojej świadomej kontroli. Rzeczywiście, nie kontrolujesz bezpośrednio tego, jak się czujesz, ale możesz zarządzać swoimi emocjami. Ponadto możesz rozpoznać niepokój i dyskomfort, które powoduje Twój wygląd, a następnie spróbować zbudować nowy wizerunek na podstawie swoich pozytywnych doświadczeń.

Nie możesz kontrolować tego, co myślą inni, kiedy cię widzą, ale możesz zaakceptować siebie i myśleć o swoim ciele w pozytywnych kategoriach. Ideą jest stworzenie pozytywnego ładunku emocjonalnego związanego z twoim ciałem. W tym celu ważne jest skupienie się na korzystnych i wiarygodnych koncepcjach, takich jak samoakceptacja, a nie na opinii innych.

Pamiętaj, że Twoje ciało może się zmieniać, podobnie jak ludzie, których spotykasz, ale akceptacja, którą sobie dajesz, powinna być stała, aby była mocniejszym fundamentem Twoich emocji.

Kobieta patrząca w lustro
Akceptacja swojego ciała w pozytywny sposób pomaga poczuć się lepiej.

Przeprowadzić

Wreszcie, część behawioralna zależy w dużej mierze od dwóch poprzednich, aby działały poprawnie. Jeśli nie zmieniłeś swoich schematów poznawczych i nie zbudowałeś zdrowej podstawy emocjonalnej, twoje wysiłki behawioralne mogą działać przeciwko tobie, zwiększając w ten sposób twój niepokój. Wręcz przeciwnie, jeśli uporządkujesz swoje myśli i uczucia, sfera behawioralna może być produktywna, a nawet zabawna.

Kiedy już się zaakceptujesz, możesz zacząć działać, aby zadbać o swoje ciało. Ćwiczenia, dbanie o dietę, wybieranie ubrań, które lubisz, wszystko to może zwiększyć Twoją samoocenę. Może też poprawić wizerunek ciała, o ile nie jest to motywowane lękiem. Kiedy porzucasz absurdalne standardy piękna społeczeństwa i pragnienie zadowolenia innych, działania takie jak ćwiczenia są zmotywowane i mogą pomóc Ci poczuć się znacznie lepiej, a także poprawić ogólny stan zdrowia.

Zniekształcenie obrazu ciała może spowodować znaczne szkody. W rzeczywistości może dojść do punktu, w którym twoje indywidualne zasoby nie są już wystarczające do wdrożenia odpowiednich strategii radzenia sobie. Jeśli osiągniesz ten etap, musisz skorzystać z pomocy profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baños, M. & Perpiñá, C. (1990). Distorsión de la imagen corporal: un estudio en adolescentes. Anales de Psicología.
  • Estévez, M. (2012). Relación entre la insatisfacción con la imagen corporal, autoestima, autoconcepto físico y la composición corporal en el alumnado de segundo ciclo de educación secundaria de la ciudad de Alicante. Universidad de Granada.
  • Sepúlveda, A. Botella, J. & León, J. (2001). La alteración de la imagen corporal en los trastornos de la
    alimentación: un meta-análisis. Psicothema.
  • Vaquero-Cristóbal, R., Alacid, F., Muyor, J. M., & López-Miñarro, P. Á. (2013). Imagen corporal: revisión bibliográfica. Nutrición hospitalaria28(1), 27-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.