Oddychanie i uczenie się jak żyć w swoim własnym ciele

Oddychanie i uczenie się jak żyć w swoim własnym ciele
Beatriz Caballero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Beatriz Caballero.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

80% włókien nerwu błędnego łączących mózg z wieloma narządami wewnętrznymi ma charakter czuciowy. Innymi słowy, te włókna biegną wzdłuż zewnętrznej części naszego ciała aż do naszych mózgów. Oznacza to, że możemy trenować i bezpośrednio kontrolować nasz system aktywacji poprzez oddychanie i ruch.

Oddychanie i ruch to fundamentalny sposób treningu od wieków w Chinach i Indiach. Badania medycyny wschodniej i alternatywnej znalazły sposoby na poprawę Twojego życia w bardziej naturalny sposób. Niestety nasza kultura jako ogół jest nadal co do tego sceptyczna.

Pracuj nad swoim ciałem i trenuj oddychanie, aby odnaleźć siebie

Wszyscy wiemy jak oddychać. Ale nauka uspokojenia i spowolnione oddychanie to już inna sprawa. Jest to również ważne dla wielu osób w odzyskaniu zdrowia psychicznego. Kiedy świadomie bierzesz głęboki, powolny oddech, mów swojemu ciału, aby wstrzymał swój  przywspółczulny układ nerw owy.

oddychająca kobieta

Na przykład, gdy pracujesz nad skutkami traumy i porzucenia, regulacja emocjonalna może mieć duże znaczenie dla dobrych wyników. Jednym z aspektów jest kontrola oddechowa. Im bardziej koncentrujesz się na oddychaniu, tym więcej korzyści uzyskujesz.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na początek i koniec oddechu. Gdy jeden się skończy, poczekaj chwilę, zanim zaczniesz kolejny. Jeśli zauważysz, że powietrze przychodzi i odchodzi z Twojego ciała, zrozumiesz to “istotne, naturalne działanie”.

Harmonizowanie ciała i umysłu poprzez jogę

Joga to tradycyjna dyscyplina z Indii. Oznacza “połączenie fizycznego i psychicznego dobrostanu”. Słowo to ma również związek z praktykami medytacyjnymi w hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie. Niektóre rodzaje jogi mogą pomóc Ci połączyć się z najgłębszymi, najbardziej zapomnianymi częściami Ciebie. Joga to coś więcej niż forma ćwiczeń lub technika relaksacyjna. Oto jej główne korzyści:

  • Rozwijanie swojej świadomości. Pomaga także uświadomić sobie swój potencjał i naturalne zdolności, a także opory i lęki.
  • Wewnętrzny spokój. Dzięki uspokajającym efektom pomaga przejść przez życie w spokojny i pewny sposób.
  • Poprawa zdolności do bycia obecnym w swoim życiu. Łagodzi ból, zmniejsza stres, poprawia oddychanie…
  • Poprawa Twojego zdrowia. Istnieje długa lista wszystkich korzyści zdrowotnych jogi. Na przykład świetnie nadaje się do treningu sercowo-naczyniowego, kontroli wagi, oddychania, elastyczności itp…

Badanie przeprowadzone przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) wykazało, że dziesięć tygodni praktykowania jogi zmniejszyło objawy związane z PTSD (zespół stresu pourazowego). Pacjenci, którzy najlepiej na nią zareagowali, nie odnosili sukcesów stosując inne rodzaje leczenia.

“Kiedy słuchasz swojego ciała z szacunkiem i wyczuleniem, kiedy uczysz się obiektywnie obserwować swój własny umysł i kiedy nauczysz się akceptować rze czywistość swojego wewnętrznego świata, wtedy osiągniesz największe korzyści z jogi.”

kobieta ćwicząca jogę

Rodzaje ruchów, które mogą poprawić Twoje zdrowie

Niektóre kultury w Japonii i Korei koncentrują się na zwiększaniu świadomości ruchu i chwili obecnej. Są to umiejętności, z którymi mają problemy ludzie po traumatycznych przeżyciach. Mogą pomóc sztuki walki, takie jak aikido, judo, taekwondo, jujitsu i capoeira (z Brazylii). Mają wspólne cechy, takie jak ruch fizyczny, oddychanie i medytacja.

Joga, taichi, gigong w Chinach czy rytmiczne bębnienie z Afryki również wspierają ideę, że można osiągnąć lepsze zdrowie przez samopoznanie. Jon Kabat-Zinn jest jednym z pionierów w leczeniu, który próbuje poprawić komunikację między ciałem i umysłem . W 1979 r. Założył Klinikę Redukcji Stresu, która ma pomóc ludziom zwiększyć samoświadomość.

“Jeśli przestaniesz próbować stać się kimś więcej niż Ty, z obawy, że jesteś kimś mniej niż Ty, kimkolwiek tak naprawdę jesteś, będziesz o wiele lżejszy, szczęśliwszy i łatwiejszy do życia.”

-Jon Kabat-Zinn

Zwrócenie uwagi na Twoje wrażenia cielesne może pomóc Ci rozpoznać wzloty i upadki emocji. Po ich rozpoznaniu łatwiej będzie Ci je kontrolować. Ćwiczenie samoświadomości uspokaja Twój układ współczulny. Zmniejsza także szanse na reakcję walki lub ucieczki. Oznacza to, że świadomość ciała pomaga uwolnić uczucia lub impulsy, które są zablokowane.

medytująca kobieta

Świat Twoich zmysłów

Nie możesz się w pełni wyleczyć, jeśli nie czujesz się bezpiecznie we własnej skórze. Pozbycie się fizycznego napięcia pomoże również odzyskać Twoje uczucia. Ruch pomaga Ci głębiej oddychać i napięcie opuszcza Twoje ciało. Działa to u maltretowanych dzieci, żołnierzy z PTSD, ofiar wykorzystywania seksualnego, uchodźców etc. Wszystkie ich relacje świadczą o tym, jak skuteczne mogą być terapie ekspresyjne.

Wsparcie dla nowego leczenia terapeutycznego dotyczy jedynie spraw, które już zostały udowodnione. Prawie cztery dekady upłynęły między odkryciem antybiotyków penicylinowych w 1928 r. (Przez Alexandra Fleminga) a naszym pełnym zrozumieniem jak one działały w 1965 r.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.