Świadomość własnego ciała pomoże ci zrozumieć twoje emocje

Świadomość własnego ciała pomoże ci zrozumieć twoje emocje
Adriana Reyes Zendrera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Reyes Zendrera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jako społeczeństwo przykładamy dużą wagę do naszych myśli i do naszych racjonalnych jaźni. Nasze ciało i uczucia często znajdują się na drugim planie. Na szczęście w dzisiejszych czasach ludzie są bardziej otwarci na pojęcia takie jak inteligencja emocjonalna. Niemniej jednak wiele osób nadal nie ćwiczy czegoś, co określamy jako świadomość własnego ciała na co dzień.

Co jeśli nasze ciała byłyby bezpośrednim odbiciem naszych emocji? Ciało odgrywa ważną rolę w budowaniu emocji. Zrozumienie tej roli pomaga nam zwiększyć świadomość własnego ciała i zmniejszyć napięcie emocjonalne.

W jaki sposób emocje wpływają na świadomość własnego ciała?

Ciało i emocje idą w parze. Kiedy jedno przemawia, drugie udziela odpowiedzi. Wiele badań naukowych pokazuje wpływ emocji na ból i ciało. Oba są w stałym kontakcie ze sobą. W rzeczywistości badania pokazują, że ból fizyczny i ból emocjonalny aktywują podobne obszary mózgu.

Na przykład, jeśli nie radzisz sobie z gniewem lub stresem w pracy, może to skończyć się napięciem szczęki lub skurczem mięśni. Są to po prostu niewyrażone emocje. Tkwią w twoim ciele czekając, aż je wypuścisz. Ponieważ nie mogą się zamanifestować, starają się wyrazić w jakiś inny sposób. Często wyrażenie to kończy się napięciem lub fizycznym dyskomfortem.

Świadomość własnego ciała - kobieta i ból głowy.

W rzeczywistości twoje ciało to mapa, która pomaga ci określić, co czujesz. Zapewne zauważyłeś w pewnym momencie, że kula w gardle pojawia się, kiedy ukrywasz coś przed swoim partnerem. Lub ból brzucha przed testem. Są to sygnały wysyłane przez ciało, dzięki którym wyrażasz swoje emocje.

Obserwuj swoje ciało – ma dla ciebie emocjonalną wiadomość

Kiedy ignorujemy nasze emocje, zamieniają się one w ból i fizyczne cierpienie. Jakie przesłanie próbuje nam wysyłać nasze ciało? Bóle głowy, trudności w oddychaniu, wyczerpanie lub ściśnięty żołądek. Czy któryś z tych objawów wydaje ci się znajomy? Chociaż staramy się je ignorować, fizyczne symptomy nadal istnieją. Im więcej je ignorujemy, tym bardziej stają się intensywne.

Często próbujemy ukryć nasz ból lub inne doznania za pomocą tabletek. Zapewniają one chwilową ulgę, ale nie rozwiązują problemu. Po prostu zakładamy bandaż na otwartą ranę. Jeśli nie wyrazimy ich w odpowiedni sposób, nasze emocje nadal będą w nas tkwiły. Czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy wysłuchali emocjonalnego przesłania, które przekazują nasze ciała?

Wyobraź sobie faceta, który pracuje 15 godzin dziennie. Jest tak zestresowany, że każdego ranka budzi się ze skurczami mięśni szyi. Pomimo bólu, bierze środek zwiotczający mięśnie i kontynuuje pracę. Jego ciało mówi mu, żeby przestał, zmniejszył ciężar związany z pracą i odpoczął. Musi świadomie spojrzeć na swoje ciała. Zwracaj uwagę na ból fizyczny, a zobaczysz, czego potrzebuje twoje ciało. Jeśli nauczysz się zarządzać swoimi emocjami, poczujesz się znacznie lepiej na poziomie fizycznym.

“Dbaj o swoje ciało z niezłomną wiernością. Dusza musi przejrzeć przez oczy, a jeśli są zamglone to cały świat pokryty jest chmurami”

Johann Wolfgan Goethe

Każda emocja jest związana z fizycznymi odczuciami w ciele

Przyjrzyjmy się bliżej czterem podstawowym emocjom i odczuwanym przez nie fizycznym odczuciom. Wyjaśnię też, jak radzić sobie z emocjami, aby nie zamieniły się w intensywny ból fizyczny.

Strach

Ta emocja ostrzega nas przed możliwymi niebezpieczeństwami. Pomaga nam również przewidywać i chronić się przed zagrożeniami. Na poziomie fizycznym strach jest wyrażany przez ból żołądka, napięcie ciała, szybkie bicie serca, pocenie się, ucisk w klatce piersiowej, biegunkę, zmiany apetytu i bezsenność (między innymi). Objawy te nie dotyczą wyłącznie strachu, ale mogą mu towarzyszyć. Czasami ta emocja ogranicza nas w znaczący sposób.

Ból brzucha.

Jeśli występuje u ciebie którykolwiek z tych objawów, przyjrzyj się sobie. Czy to strach, czy jakaś inna emocja, którą czujesz? Aby poradzić sobie ze strachem, najlepiej robić to w momencie, gdy się pojawia, zamiast próbować go uniknąć. Na przykład, jeśli musisz wygłosić publiczną prezentację , ćwicz techniki oddechowe i relaksacyjne, aby zmniejszyć strach i promować świadomość własnego ciała.

Gniew

Gniew motywuje nas do działania. Pomaga nam bronić naszych praw, gdy czujemy, że zaszła jakaś niesprawiedliwość. Najczęstszymi fizycznymi objawami złości są: napięcie w ciele, szybki oddech, napięcie w szczęce, wzrost temperatury ciała, bóle głowy itp.

Te fizyczne odczucia mogą wskazywać na frustrację. Powinieneś nauczyć się aktywnie zarządzać swoim gniewem. Często tłumimy naszą złość, dlatego ważne jest, aby odpowiednio się z nią obchodzić. Na przykład denerwujesz się, ponieważ twój partner powiedział ci, że nie odebrał ubrań z pralni. Zamiast krzyczeć lub po prostu nic nie mówić, poczekaj, aż będziesz spokojny i wyjaśnij, jak się czujesz.

Radość

Radość pomaga nam tworzyć więzi z innymi ludźmi. Pozwala nam udzielać się towarzysko i dzielić się szczęściem z innymi. Fizyczne symptomy radości są tymi, które wszyscy rozpoznajemy. Uśmiechy, rozszerzenie klatki piersiowej, śmiech, uczucie lekkości itp. Są ludzie, którzy mają problemy z odczuwaniem tej emocji i nie wiedzą, jak ją zidentyfikować.

Udzielenie sobie pozwolenia na cieszenie się przyjemnościami życia jest zdrowe dla naszego ciała i umysłu. Jeśli przeżywasz ciężkie chwile, nadal możesz cieszyć się dniem na plaży lub ulubionym filmem.

Smutek

Ta emocja pomaga nam stawić czoła utracie i żalowi. Angażuje nas i sprawia, że ​​zastanawiamy się nad przeszłością i tym, jak było kiedyś. Na poziomie fizycznym wyraża się poprzez łzy, łkanie, ucisk w klatce piersiowej, wstrzymywanie oddechu, utratę apetytu itp. Wszyscy doświadczyliśmy tych uczuć w pewnym momencie.

Płacząca kobieta.

Jeśli nie wyrazisz swojego smutku, może przekształcić się w ciężar zbyt ciężki, aby ciało mogło go unieść. Jeśli nie płaczesz ani nie dzielisz się swoim bólem po śmierci bliskiej osoby, twój smutek może prowadzić do fizycznego bólu.

Twoje ciało jest mądre i wie, czego potrzebujesz

Jeśli zdrowo zarządzasz swoimi emocjami, będziesz w stanie usłyszeć i zrozumieć wiadomości wysyłane przez twoje ciało. Zidentyfikujesz emocje związane z objawami fizycznymi i nauczysz się nimi zarządzać, aby nie przemieniły się w nieznośny fizyczny ból. Pamiętaj, że twoje ciało może pomóc ci lepiej poznać siebie, jeśli nauczysz się interpretować ukryte wiadomości. Jeśli rozumiesz te wiadomości, możesz dać swojemu ciału to, czego potrzebuje (odpoczynek, uwaga, ćwiczenia itp.).

Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć oczy na swoją fizyczną stronę. Jeśli to zrobisz, stanie się ważną częścią twojego życia. Twoje ciało jest mądre i wie, czego potrzebujesz. Jeśli dbasz o nie, troszczysz się również o swoje emocje. Pamiętaj, że będziesz żyć ze swoim ciałem przez całe życie. Zwracanie na nie większej uwagi i dbanie o nie jest tego warte. Jeśli poświęcisz trochę czasu, poprawisz swoją inteligencję emocjonalną, a także świadomość własnego ciała.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.