Uważność i nastolatki
Uważność jest użytecznym narzędziem do skupienia się na tym, co jest tu i teraz, ponieważ wymaga ukierunkowanego treningu świadomości chwili obecnej z łagodnym i akceptującym nastawieniem. Zamiast rozpamiętywać przeszłość lub martwić się o przyszłość, uważność skupia nas na tym, co dzieje się w danym momencie, bez wydawania osądów. Dziś porozmawiamy o ciekawym zagadnieniu – będzie to uważność i nastolatki.
Ten sposób życia i bycia w świecie jest stopniowo włączany do edukacji i szkolnictwa, dzięki swojej zdolności do zmniejszania stresu, depresji i lęku. Poprawia również przetwarzanie poznawcze, regulację emocji i kontrolę wykonawczą. Jednak naukowe dowody na skuteczność tego podejścia w szkołach, które uwzględniają uważność w swoich programach nauczania, są nadal przedmiotem dyskusji.
Niektóre badania wykazały, że nauczanie uważności w instytucjach edukacyjnych może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i odporność dzieci i młodzieży. Z drugiej strony, niedawne badanie przeprowadzone na 8376 studentach wykazało, że chociaż uważność przynosi pewne korzyści, może wcale nie poprawiać samopoczucia psychicznego nastolatków.
Uważność i nastolatki – badania
Wyniki programu ćwiczenia uważności z młodzieżą wskazują, że trening ten wiąże się z poprawą samopoczucia psychicznego i uwagi. Sugerują również, że ta poprawa jest związana z pewnymi zmiennymi osobowości. Może to być na przykład ugodowość i stabilność emocjonalna.
Inne badanie wykazało, że młodzież, która uczestniczyła w szkolnej interwencji skoncentrowanej na uważności, zgłaszała później mniej objawów depresyjnych. Uczniowie odnotowali również mniejszy poziom stresu i lepsze samopoczucie. Co więcej, wyniki pokazały, że stopień, w jakim uczniowie ćwiczyli uważność, wiązał się z wyższym samopoczuciem i niższym poziomem stresu po trzymiesięcznym uzupełnieniu ćwiczenia.
Kolejne wyniki badań również potwierdziły, że uważność u nastolatków działa jako środek ochronny przed depresją, lękiem i stresem. Naukowcy doszli do wniosku, że te odkrycia dostarczyły wglądu w możliwy mechanizm leżący u podstaw uważności nastolatków i stresu psychicznego.
W innym badaniu, w którym oceniano skuteczność programu opartego na uważności, stwierdzono niższy poziom stresu i dolegliwości psychosomatycznych oraz lepsze umiejętności regulacji emocji. Obejmowały one świadomość emocjonalną, dostęp do strategii regulacji i jasność emocjonalną.
Jak widać, istnieje wiele przykładów, które wskazują, że uważność i młodzież mają pozytywny związek. Jednak jedno z nowych badań przedstawia to z nieco mniej zachęcającej perspektywy.
Trening uważności w szkole
W ramach tego badania naukowcy zmierzyli ryzyko depresji, funkcjonowanie społeczne, emocjonalne i behawioralne oraz samopoczucie. Robili pomiary na początku, po interwencji i po roku obserwacji.
Wyniki wykazały gorsze wyniki w zakresie depresji i samopoczucia u uczniów zagrożonych problemami ze zdrowiem psychicznym, zarówno po interwencji, jak i w ciągu roku kontrolnego. Różnice były jednak niewielkie i nieistotne klinicznie.
Wydaje się, że chociaż uważność nauczana w szkołach może zwracać uwagę na problemy ze zdrowiem psychicznym, może nie zapewniać uczniom niezbędnego wsparcia w radzeniu sobie z ich problemami.
Pomimo tych nowych odkryć, ważne jest, aby pamiętać, że badanie dotyczyło uważności nauczanej w warunkach szkolnych. Dlatego być może przy różnych metodach wdrażania uważność może mieć różny wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków.
Czy uważność naprawdę działa?
Uważność i nastolatki mogą nie pasować do siebie, ponieważ młodzi ludzie potrzebują różnych podejść do opieki nad zdrowiem psychicznym. Na przykład najmłodsi nie mają zdolności do samoregulacji swoich emocji i stosowania umiejętności uważności w prawidłowy i zdyscyplinowany sposób.
Musimy pamiętać, że uważność należy ćwiczyć na bieżąco, a niektóre nastolatki mogą mieć trudności z trzymaniem się harmonogramów. Ponadto mogą mieć wysokie oczekiwania dotyczące wyników. Tego typu ideał może mieć negatywny wpływ na naukę. Jest to sprzeczne z całą koncepcją uważności, która koncentruje się na teraźniejszości.
Podsumowując, nie twierdzimy, że uważność i nastolatki to niemożliwe połączenie. Nie sugerowalibyśmy też, że uważność nie działa. Wspomniane przez nas badanie wykazało jedynie, że uważność praktykowana w klasie nie wpływała tak korzystnie na samopoczucie nastolatków, jak oczekiwano. Okazała się jeszcze mniej skuteczna u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym.
To może Cię zainteresować ...