Złe wieści - jak je komuś przekazać?

Złe wieści - jak je komuś przekazać?
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zdaje się, że z każdym dniem złe wieści dochodzą do nas w coraz większej ilości. Czasami pojawiają się nagle, innym razem mamy przeczucie, że prędzej czy później coś się wydarzy.

Jednym przykładem może być utrata bliskiej osoby, która cierpiała na poważną chorobę. Chociaż jest to bolesne, sytuacja ta była przewidywalna i złe wieści przekazujemy w “łatwiejszy” sposób. 

Jednak w innych przypadkach śmierć ukochanej osoby jest całkowitym zaskoczeniem i po prostu nie masz pojęcia jak przekazać te złe wieści rodzinie. Wypadek, morderstwo lub katastrofa naturalna są sytuacją, w której cały Twój świat wali się w ułamku sekundy. W jednym momencie bardzo ważna osoba odchodzi na zawsze.

Chociaż nikt nie chce przez to przechodzić, niestety takie jest po prostu życie. Sztuka polega na tym jak stawić czoła takiej sytuacji oraz przekazać innym złe wieści. Czytaj dalej, a dowiesz jak można to zrobić.

“Historia to nic innego jak niekończąca się katastrofa, z której staramy się wyjść najlepiej jak potrafimy.”

-Italo Calvino-

Jak się czujesz, kiedy musisz przekazać innym złe wieści?

Przekazywanie złych wieści jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Poza tym, przechodzenie przez ten trudny okres dodatkowo sprawia, że czujemy się fatalnie. Nie tylko z powodu naszych własnych uczuć wobec osoby, która odeszła, ale również dlatego, że niepokoimy się o tych, z którymi musimy podzielić się tą smutną wiadomością.

Obawiamy się ich zranić. Pomimo, iż próbujemy przekazać tą informację w najlepszy sposób, nadal nas to martwi. Ponadto nigdy nie wiemy jak zareagują. Mogą oskarżyć nas o to, co się wydarzyło lub źle nas potraktować. Wszystko zależy od indywidualnego sposobu radzenia sobie w takich sytuacjach. Jako posłannik, nie powinniśmy brać tych reakcji do siebie.

“Jak niesprawiedliwa, jak przeklęta, jak nikczemna jest śmierć, która zabija nie nas, lecz ludzi, których kochamy.”

Carlos Fuentes

Rozpacz

Z drugiej strony, często w takich okolicznościach nie posiadamy zbyt wielu informacji na temat tego, co się wydarzyło. I to normalne, że bliscy zmarłej osoby zadają nieskończoną ilość pytań. Dlatego zaczynamy bać się tego, co zamierzamy powiedzieć. Tak naprawdę jednak jesteśmy tylko ludźmi i nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania. Szczególnie w przypadku nieoczekiwanej tragedii.

Kroki, jakie należy podjąć przed podzieleniem się smutną wiadomością

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tymi negatywnymi emocjami, które mogą się pojawić, jak również uśmierzenie tych, które będą targać naszych rozmówców, jest przygotowanie się do przekazania smutnej wiadomości. Pierwszym krokiem jest zgromadzenie jak najwięcej informacji na temat tego, co się wydarzyło. W ten sposób będziesz w stanie odpowiedzieć na wszystkie możliwe pytania, które mogą się pojawić.

Musisz również wiedzieć kogo najlepiej powiadomić o zaistniałej sytuacji. Nie przekażesz w taki sam sposób wiadomości dzieciom zmarłej osoby, rodzicom, przyjaciołom oraz żonie. Chociaż może wydawać się to nieistotne, w ten sposób będziesz w stanie lepiej wczuć się w ich sytuację. Będziesz mógł też dobrać słowa odpowiednie dla każdej z osób.

Następnie musisz poszukać odpowiedniego miejsca, by przekazać złe wieści. Może się to wydać oczywiste, jednak warto przywiązać wagę do tego, by było to miejsce zapewniające maksymalną prywatność. Na koniec, jest niezwykle ważne, abyś był mentalnie przygotowany na to, co powiesz oraz jak to powiesz. W ten sposób unikniesz wypowiedzenia nietaktownych słów, które mogłyby tylko nasilić ból drugiej osoby.

“Ostatecznie, śmierć jest symbolem, że istniało jakieś życie.”

-Mario Benedetti-

O czym musisz pamiętać, kiedy przekazujesz złe wieści?

Kiedy już wszystko inne jest postanowione, nadchodzi moment prawdy. To co powiesz nie sprawi, że dana osoba powróci do świata żywych, lecz możesz zminimalizować ból tych, którzy pozostali. Aby tego dokonać, informacja, którą przekazujesz powinna być bardzo wyraźna i zrozumiała, musisz też się upewnić, że jest prawdziwa. Inaczej mógłbyś wprowadzić zamęt oraz wywołać jeszcze silniejsze emocje.

Złe wieści

Idąc tym tropem, powinieneś opowiadać stopniowo o tym, co się wydarzyło. Na przykład: Zdarzył się wypadek samochodowy i twój mąż został ciężko ranny. Lekarze, którzy przybyli na miejsce, próbowali go ratować, jednak bez powodzenia. Bardzo mi przykro, ale Piotr nie żyje.

Musisz wypowiedzieć imię osoby, która zmarła jak również stosować wyrażenia, które bezpośrednio wiążą się ze śmiercią, tak by dana osoba wyraźnie zrozumiała co się stało. Jeśli ma ona jakieś pytania, musi czuć, że w każdej chwili może Ci przerwać oraz je zadać. Musi również poczuć, że z nią empatyzujesz oraz okażesz wsparcie w tym jakże trudnym czasie.

Jak widzisz, przekazywanie smutnych wiadomości nie jest ani łatwe, ani komfortowe. Nikt nie chce tego robić. Mimo to, ważne jest, by wiedzieć jak to zrobić w jak najłagodniejszy sposób, tak by inni zrozumieli co się wydarzyło. Musisz być bardzo delikatny, a jednocześnie pewny siebie. Przede wszystkim jednak wykazać się empatią, aby złagodzić cierpienie osoby odbierającej złe wieści. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.