Ból - kto odczuwa go silniej? Mężczyźni, czy kobiety?

Ból - kto odczuwa go silniej? Mężczyźni, czy kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2018

“Za każdą piękną rzeczą musi kryć się ból jakiegoś rodzaju”. Autorem tych słów jest Bob Dylan, słynny muzyk, którego piosenki wydają się mieć naprawdę głębokie znaczenie, znacznie głębsze, niż się na pozór wydaje. Ale teraz nasuwa nam się pytanie – kto silniej odczuwa ból, niezależnie od tego, czy jest piękny czy też nie? Mężczyzna czy kobieta?

Kobiety od wieków kojarzą się z o wiele wyższą tolerancją na ból. Wynika to z niektórych uwarunkowań biologicznych, takich jak miesiączka, ciąża i poród, które to wiążą się zazwyczaj z ogromną ilością bólu i cierpienia. I do tego dochodzi jeszcze dość popularne powiedzenie o treści “mężczyźni mają szczęście, że nie muszą przez to przechodzić…”.

“Biorąc pod uwagę wybór między odczuwaniem bólu i niczym, wybrałbym ból”.
-William Faulkner-

Kto bardziej odczuwa ból?

Wszyscy wiemy, że istnieje wiele różnego rodzaju powiedzonek i przesądów lub tradycyjnych przekonań. Ale w dzisiejszych czasach nauka doszła tak daleko, że może nauczyć nas praktycznie wszystkiego. Poza tym, że nie możesz przeprowadzić samodzielnie prawdziwych badań na temat tego, kto czuje większy ból z powodu szczypania, ponieważ nie mamy ludzkiego sposobu mierzenia tego samego uczucia u różnych ludzi. A przynajmniej nie bez subiektywnej jego oceny.

Kobieta odczuwająca ból

Ale chociaż ból jest osobistym doznaniem, wciąż trwają nad nim różnego rodzaju badania.

Jedno z najbardziej sławnych zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda (ang. Stanford University). Według naukowców pracujących nad tymi badaniami, kobiety zwykle raportują więcej bólu w szerszym zakresie bodźców, jeśli porównamy je z informacjami zwrotnymi na temat bólu zgłaszanymi przez mężczyzn. Wydaje się to bardziej zestawieniem ilościowym niż jakościowym. Oznacza to, że nie jest to reakcja typowo płciowa na konkretny bodziec.

Są też pewne czynniki, które mogą zaciemnić wnioski, które badacze wyciągnęli na podstawie wyników swoich badań. Na przykład fakt polegający na tym, że kobiety są zazwyczaj o wiele bardziej komunikatywne niż mężczyźni. A więc mężczyźni, ci typowi małomówni faceci, słabiej raportują bodźce, które są mniej dla nich bolesne lub po prostu nie przekazują wystarczająco rozbudowanych informacji pozwalających dokonać oceny.

Inną zmienną, która może niekorzystnie wpłynąć na wyniki badania, jest to ukryte męskie pragnienie, aby nie wykazywać żadnych słabości, ponieważ “zakładamy” z góry, że jest to cecha tej właśnie płci.

Badania nad bólem w oparciu o płeć

Naukowcy ze Stanford zastanawiali się, kto bardziej odczuwa ból, mężczyźni czy kobiety. Aby odpowiedzieć na to pytanie, zgromadzili oni informacje od ponad 11 000 pacjentów z różnego rodzaju zaburzeniami krążenia, a także funkcjonowania układu pokarmowego, układu oddechowego i układu mięśniowo-szkieletowego.

Według uzyskanych danych wygląda na to, że kobiety zgłaszały nieco większą intensywność bólu niż mężczyźni. W rzeczywistości badacze używali skali od 1 do 11, a kobiety z reguły wskazywały wartość o jeden punkt wyższą. Ale wciąż istnieje czarna plama w centralnej części tego badania wynikająca po prostu z powodu biologicznych różnic między mężczyznami i kobietami oraz różnic w sposobie raportowania bólu.

Kto więc odczuwa większy ból?

Jak widać, wciąż nie mamy jasnej odpowiedzi na to pytanie. Kto odczuwa silniejszy ból, on czy ona? Z jednej strony badania uwzględniają również takie zmienne, takie jak cykle menstruacyjne, które powodują wręcz nieskończoność różnego rodzaju bólu i dolegliwości u kobiet.

Tak więc każde badanie powinno być przeprowadzone w całkowicie równych warunkach między mężczyznami i kobietami w podobnym stanie. W przeciwnym razie istnieje wiele różnych czynników, takich jak wspomniane powyżej cykle miesiączkowe, które mogą stanąć na drodze do uzyskania dokładnego wyniku.

Ból głowy u mężczyzny

Ale są też doniesienia, które sugerują na przykład, że kobiety częściej chodzą do lekarza. Zwykle odwiedzają go z cięższym, długotrwałym i bardziej przewlekłym bólem niż mężczyźni. Wydaje się zatem, że kobiety cierpią również na wyższy poziom stresu, co utrudnia dokładną analizę wyniki. Wynika to z tego, że stres dodatkowo pogarsza odczuwanie bólu przez kobiety.

Więcej faktów na temat bólu

Wygląda na to, że mężczyźni są bardziej precyzyjni, jeśli chodzi o wskazanie miejsca, w którym dokładnie odczuwają ból. Tymczasem kobiety wskazują obszary, a nie konkretne miejsca.

Istnieją również inne ciekawe fakty, takie jak przewlekły ból, który jest nieco bardziej powszechny u kobiet. W rzeczywistości są też choroby, takie jak fibromialgia, która występuje prawie wyłącznie dla kobiet. Charakteryzuje się ona tym, że towarzyszy jej uczucie nieustannego zmęczenia mięśni i chroniczny ból w wielu miejscach ciała. To sprawia, że odczuwanie bólu przez kobiety staje się jeszcze bardziej intensywnym doświadczeniem.

Z kolei mężczyźni dysponują białkiem o nazwie GIRK2, które bardzo im pomaga, jeśli chodzi o tolerowanie bólu. Wydaje się jednak, że kobiety nauczyły się żyć z nim, ponieważ przez wieki przeżywały wyższy poziom stresu, ból w okresie menstruacji, przy porodzie itp.

“Nie osiągnąłeś szczytowego natężenia bólu, jeśli nadal masz siłę na niego narzekać.”
-Caballero de Bruix-

Jeśli więc spojrzymy na dane w postaci wyników z przeprowadzonych badań nad bólem, logiczne wydaje się to, że kobiety cierpią na silniejszy ból niż mężczyźni. Ale nie wiemy, która płeć lepiej znosi ból związany z tym samym bodźcem. Wygląda jednak na to, że kobiety po prostu lepiej nauczyły się żyć z tym cierpieniem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.