Negatywne emocje – poznaj wszystkie pięć

Negatywne emocje – poznaj wszystkie pięć

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Często rozprawiamy na łamach naszego bloga o licznych narzędziach i sposobach na osiągnięcia dobrego samopoczucia emocjonalnego i rozwoju osobistego rozwoju. Czasami jednak warto porozmawiać trochę o tych mniej pozytywnych aspektach życia, które mogą utrudnić nasz własny rozwój osobisty. Mamy tutaj na myśli coś tak powszechnie pomijanego, jak negatywne emocje.

I właśnie tym zagadnieniem zamierzamy się dziś zająć w naszym artykule. Jako materiał poglądowy wykorzystamy kilka naprawdę interesujących filmów autorstwa Norberto Levy’ego. Ich tematem są negatywne emocje, które sam Norberto określa mianem „pięciu głównych grzechów emocjonalnych”.

On sam jest psychoterapeutą z Argentyny, bardzo dobrze znanym i cenionym wśród naukowców zajmujących się dziedziną inteligencją emocjonalnej.

Filmy jego autorstwa są w stanie przystępnie wyjaśnić wszystkie nasze podstawowe negatywne emocje (lub te, które zazwyczaj są w stanie wywołać poważne cierpienia lub urazy psychiczne wlokące się na nami przez całe niekiedy życie) w treściwy i dowcipny sposób.

Negatywne emocje – czym są i jakie mają znaczenie?

Większość tego cierpienia jest spowodowane tym, że nasze współczesne społeczeństwo nie kładzie odpowiedniego nacisku na negatywne emocje (czy też w ogólne na emocje).

Tym samym brak zrozumienia prawdziwego powodu, dla którego wszelkiego rodzaju stany emocjonalne pojawiają się w naszych umysłach oraz ich każdego możliwego znaczenia powoduje, że ogólnie rzecz biorąc, nie potrafimy prawidłowo sobie z nimi radzić i wykorzystywać je na swoją korzyść każdego dnia.

Zachowania emocjonalnego zatrucia

Mówiąc nieco bardziej przejrzyście, po prostu nie rozumiemy funkcji, jaką pełnią nasze emocje. Nie jest to samo w sobie czymś niezwykle istotnym, ale może stać się przeszkodą w niektórych przypadkach. Należą do nich wszystkie te sytuacje, kiedy ogarniają nas czysto negatywne emocje nasilone do stopnia, w którym nie potrafimy już sobie z nimi poradzić.

Może utrudnić nam to uzyskanie spokoju w naszym życiu, czy też złagodzenia bólu i cierpienia, które emocje takie ze sobą niosą, a które w wielu przypadkach są po prostu niemożliwe do uniknięcia.

Norberto Levy i jego nagrania

Tematem naszego dzisiejszego artykułu są właśnie te wspomniane powyżej „negatywne emocje”. Postaramy się przyjrzeć się im z bliska stosując nieco zdrowszy i bardziej realistyczny punkt widzenia.

Jego przeczytanie z pewnością pomoże Ci stać się bardziej świadomym obecności tych emocji oraz ich znaczenia w Twoim życiu. Zapewne też będziesz w mniejszym stopniu obawiał się poczucia winy, strachu lub złości dzięki umiejętności lepszego radzenia sobie z nimi.

Złość

Wspomniane już wielokrotnie negatywne emocje są następujące:

Mamy nadzieję, że te niezwykle cenne materiały wideo zachęcą Cię do kontynuowania swojej osobistej podróży przez swoje negatywne emocje w bardziej świadomy i entuzjastyczny sposób. Bez wątpienia dowiesz się także, że można ich używać jako podstawowego narzędzia do badania otaczającego świata i rozwijania swojej inteligencji emocjonalnej.

Poznaj garść przydatnych cytatów

W celu otwarcia dla Ciebie bardziej ekscytującej i pełniejszej drogi będącej przed Tobą, zamierzamy teraz zaprezentować Ci jedne z najlepszych cytatów dotyczących inteligencji emocjonalnej:

  • W szkole uczyliśmy się matematyki, geografii, historii oraz wielu innych rzeczy. Nikt jednak nigdy nie powiedział nam, jak mamy wyrażać swoje negatywne emocje.
  • Gdy wykorzystamy dostępny czas na poznanie samych siebie, damy w ten sposób naszym dzieciom możliwość odczuwania pełnej swobody i wolności. Będą one miały jednocześnie zdolność doświadczania własnego świata emocji bez strachu lub jakichkolwiek ograniczeń.
  • Proces uczenia się odbywa się następująco: w pewnym momencie udaje Ci się zrozumieć coś, o czym doskonale wiedziałeś przez całe swoje życie. Nie potrafiłeś sobie jednak tego uświadomić ani też wyrazić tego własnymi słowami.
  • Wolności nie da się odnaleźć szukając jej bez zrozumienia tego, co wstrzymuje Twój umysł. Kiedy te utworzone przez Twoją psychikę więzienne mury się zawalą, wolność pojawi się w Twoim życiu w pełni naturalnie, bez potrzeby jej szukania.
Wolność
  • Każde poczucie winy jest tylko i wyłącznie stratą czasu.
  • Nie bój się swoich uczuć. To, czego się tak naprawdę boisz, to cierpienie, które mogą spowodować wszystkie Twoje negatywne emocje. Jeśli nie będziesz świadom tego faktu, będziesz nieustannie podejmował próby ucieczki od nich.
  • Ja także wpadam w gniew. Ale różnica polega na tym, że ja nie złoszczę się na mój gniew.
  • To nie ciężar, który nosisz Cię przytłacza. Przyczyną tego jest sposób, w jaki go niesiesz.
  • W pełni kompulsywnie staramy się kontrolować nasze negatywne emocje zawsze wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie się z nimi pogodzić… Zbyt silna kontrola nad nimi zazwyczaj przynosi całkowicie odwrotny skutek: w tym, czy w innym momencie nastąpi po prostu niekontrolowane ujście tych emocji. Ja zazwyczaj określam to jako “emocjonalny efekt bumerangu”.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.