Wylecz rany i poznaj, czym jest wolność emocjonalna

Wylecz rany i poznaj, czym jest wolność emocjonalna
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czym jest wolność emocjonalna? Kiedy mówimy o ranach emocjonalnych, nie mamy na myśli tylko szkód, jakie wyrządzili Ci inni ludzie.

Tak naprawdę to Ty jesteś odpowiedzialny za wiele swoich ograniczeń i poczucie pustki.

Niektóre myśli bolą. Ponadto Twój stosunek do życia czasami niszczy Twoją duszę i sposób, w jaki odnosisz się do świata.

Uzdrawianie i poprawa tego typu konstrukcji wewnętrznych jest sposobem na bycie emocjonalnie wolnym. Jednak przede wszystkim musisz podjąć zdrowy nawyk ćwiczenia refleksji i mieć wyraźną chęć wewnętrznej zmiany.

W tym tkwi Twoja prawdziwa siła emocjonalna.

Prawdopodobnie myślisz, że jesteś kompletnie wolny – niestety tak nie jest. Jesteś kontrolowany przez często ograniczające Cię przekonania i emocjonalne rany. Jesteś uwiązany… Jak jednak możesz odrodzić się emocjonalnie, aby być naprawdę wolnym?

Wolność emocjonalna – jak ją osiągnąć

7_Lot

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie wszyscy ludzie są tacy sami i że nie wszyscy mamy taki sam bagaż emocjonalny.

Jednak mówiąc o myślach i emocjach, które ograniczają rozwój osobisty i wolność, jest kilka podstawowych kwestii, nad którymi warto się zastanowić.

1. Nie bój się bólu emocjonalnego

Ból, podobnie jak cierpienie, nie może być schowany w sekretnym zakątku Twojego ciała. Każda rana krwawi, każdy emocjonalny ból jest wyrzucany lub odczuwany w całej swojej otchłani samotności.

Twoje emocje nie są Twoim wrogiem ani Cię nie definiują. Na przykład możesz odczuwać cierpienie i rozczarowanie w bardzo konkretnym momencie swojego życia. Niemniej jednak całe Twoje istnienie nie będzie, przynajmniej nie powinno być, zakażone tym uczuciem.

Ból istnieje tu i teraz. Musi być rozumiany i zarządzany w możliwie najzdrowszy sposób. W przeciwnym razie, jeśli zdecydujesz się ukryć tę emocję, zostaniesz przykuty łańcuchem na całe życie, a Twoja osobista i emocjonalna wolność będzie tylko iluzją.

2. Musisz nauczyć się rozumieć siebie

Czy popełniłeś błąd? Czy zainwestowałeś część swojego czasu i życia w osobę, która być może na to nie zasługiwała? Jeśli tak, nie karz się za to ani nie nazywaj siebie „nieudacznikiem”, a tym bardziej „porażką”.

Żadne życie, które jest warte przeżycia, nie jest pozbawione błędów. Co więcej, każdy aspekt, który uważasz za „błąd”, jest w rzeczywistości procesem uczenia się. To doświadczenie, z którego możesz wyjść jeszcze silniejszy.

Bądź dla siebie wyrozumiały i zaakceptuj, że ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest wywołanie lub podsycenie poczucia winy z powodu tego, co się stało.

Poczucie winy ciągnie Cię w dół, podtapia i zatruwa. To wróg wolności emocjonalnej. Miej otwarty umysł i akceptuj każde doświadczenie, dobre i złe, ponieważ o to właśnie chodzi w życiu.

Staraj się budzić każdego ranka z nowymi chęciami. Otwórz się na innych, wiedząc, że zasługujesz na szczęście i zablokuj potok negatywnych myśli, który tak często Cię więzi.

PIERWSZEŃSTWO

Każdy wysiłek, który podejmujesz, każdy krok, który robisz, aby znów być szczęśliwym, będzie sposobem na uwolnienie się od błędów i poczucia winy. Karm swoje marzenia i unikaj pielęgnowania rozczarowań.

3. Nie możesz zmienić tych, którzy Cię skrzywdzili

Jeśli musisz mieszkać z rodziną, rodzicami lub rodzeństwem, które w jakikolwiek sposób Cię skrzywdziło, musisz sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że nie możesz ich zmienić. Nie możesz zmienić ich sposobu rozumienia rzeczy ani ich osobowości.

Aby jednak być emocjonalnie wolnym, musisz zmniejszyć wpływ, jaki mają na Ciebie. To Ty jesteś osobą, która się liczy i to Ty cierpisz.

Nosisz w sobie wiele z tych rzeczy, które zrobiono Ci w przeszłości. Masz niewidzialną ranę, w której znajdują się Twoje łańcuchy więzienia.

Uwolnij się. Wiedz, że nikt nie może Cię już skrzywdzić. Spróbuj im wybaczyć, ale jednocześnie idź naprzód, ustalając granice.

Wylecz się z ich słów, bólu rozczarowania lub pogardy i zdejmij z siebie ten ciężar. Następnie odezwij się i daj im jasno do zrozumienia, że nie będziesz już dłużej ofiarą. Zostałeś uzdrowiony, odrodziłeś się i jesteś emocjonalnie wolny.

4. Ulecz swoje korzenie

Co rozumiemy przez uzdrawianie korzeni? Jest to niewątpliwie złożony aspekt, który dotyka wiele obszarów osobistych, doświadczeń i konstruktów psychologicznych. Wystarczy jednak wziąć pod uwagę następujące wymiary:

  • Dezaktywuj swoje ego w swojej codziennej rutynie. To pozwoli Ci mieć szerszą i swobodniejszą wizję rzeczy.
  • Nie poddawaj się okolicznościom i nie walcz z nimi, ponieważ to podsyca nienawiść i urazę. Unikaj skrajności, ponieważ te dwa wymiary ciągną Cię w dół. Utrzymuj równowagę, wewnętrzny spokój i stawiaj na pierwszym miejscu swoją emocjonalną wolność.
  • Nie próbuj chronić się przed nieobiektywnym rodzajem pozytywizmu. Nie chodzi o rysowanie uśmiechów, gdy jest Ci smutno. W ten sposób upiększysz tylko liście swojego drzewa życia, nie biorąc pod uwagę, że to korzenie są chore.
  • Poczuj swoje emocje i odpowiednio nimi zarządzaj. W przeciwnym razie będziesz nosić maskę, która tak naprawdę wcale nie jest Tobą. Rozwój osobisty wymaga odwagi i uczciwości wobec siebie.
strach przed wolnością

„Uciekanie przed strachem to strach; walka z bólem to ból; próba bycia odważnym to tchórzostwo. Jeśli umysł cierpi, to sam staje się bólem”.

-Alan Watts-

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Kelly Vivanco


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.