Wewnętrzny spokój: 10 duchowych afirmacji

Duchowość to źródło energii inspirujące nas i zapewniające wewnętrzny spokój. Poznaj 10 duchowych afirmacji zorientowanych na ten cel.
Wewnętrzny spokój: 10 duchowych afirmacji

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2021

Te duchowe afirmacje ustanowią wewnętrzny spokój w waszych duszach i zachęcą do refleksji nad różnymi aspektami życia. Duchowość łączy nas bowiem z naszym wnętrzem i esencją istnienia.

Wewnętrzny spokój można definiować na wiele sposobów – jako energię, sposób widzenia świata, filozofię życiową, ćwiczenie z introspekcji…Wykorzystywanie duchowości do rozwiązywania problemów i identyfikowania właściwej drogi to inteligencja duchowa.

Duchowość a wewnętrzny spokój

Istnieje wiele równoważnych definicji duchowości. To bardzo osobisty aspekt, poniekąd kwestia wiary i energii, która łączy nas z naszym wnętrzem i z esencją rzeczy (oraz ludzi).

Można także stwierdzić, że to przejęcie odpowiedzialności za materialną część nas, która jest powiązana z czymś, co stoi ponad żywymi istotami. Ma ono związek z religią i wiarą.

Znicz na murku

Czy istnieje inteligencja duchowa?

Duchowość ma także związek z inteligencją duchową, która pozwala nam doceniać życie. Mówił o niej Budda korzystając z terminu vipassana, czyli ‘zdolność do penetrowania w celu rozumienia rzeczywistości i zjawisk w niej zachodzących’.

Danah Zohar i Ian Mashall, badacze i autorzy książki Inteligencja duchowa (2001) definiują ten koncept jako ‘zdolność umożliwiającą nam konfrontowanie się z problemami dotyczącymi znaczeń i wartości, postrzeganie życia w szerszym kontekście i identyfikowanie najwartościowszych działań w życiu’.

Duchowość i inteligencja duchowa pozwalają nam na refleksję na koncepcjami takimi jak samopoznanie, miłość, życie czy śmierć. Zachęcamy do zastanowienia się nad tym i zapoznania się z poniższymi afirmacjami.

Afirmacje wspierające wewnętrzny spokój

Gdy do głosu dochodzi nasza duchowa strona, zachodzą pewne zmiany: lepiej dogadujemy się z ludźmi, odnajdujemy esencję rzeczy i, przede wszystkim, nas samych. Duchowość pozwala nam docierać do głębi.

Zastanów się nad tym wykorzystując jako pretekst poniższych 10 afirmacji.

“Życie daje ci mnóstwo czasu, byś robił to, co chcesz, o ile koncentrujesz się na chwili obecnej”. (Deepak Chopra)

Czas, który przede wszystkim powinniśmy wykorzystywać to bieżąca chwila.

“Nie jesteśmy istotami ludzkimi przechodzącymi przez doświadczenie duchowe, ale istotami duchowymi przeżywającymi doświadczenie człowieczeństwa” (Teihard de Chardin)

To głębokie zdanie bawi się wyrazami. Każdy z nas w pewnym stopniu żyje dzięki duchowości.

“Podobnie jak świeca nie może płonąć bez ognia, tak człowiek nie może żyć bez ducha”. (Budda)

Duchowość jest konieczna, by połączyć się z własnym wnętrzem i tym, co niewidoczne. Pozwala nam to na odłączenie się od tego, co zewnętrzne i spojrzenie w siebie.

“Podróż duchowa jest osobista. Nie da się jej regulować ani organizować. Nie każdy musi podążać wytyczoną ścieżką. Słuchaj swojej wewnętrznej prawdy”. (Anonim)

Każdy z nas ma własną drogę, którą definiuje podczas podróży. Nie ma jednak dwóch identycznych ścieżek, podobnie jak nie ma dwóch identycznych osób.

“Duchowość to nie przyjmowanie wierzeń i przekonań, ale odkrywanie w sobie tego, co najlepsze”. (Amit Ray)

Chociaż duchowość jest w pewnym stopniu powiązana z wierzeniami i filozofią, stanowi ona także drogę do odkrywania w sobie tego, co niewidoczne.

“Spełnienie to ożywienie własnego wnętrza”. (Anonim)

Poczucie spełnienia powiązane jest z odkryciem własnej pasji. Pozwala to na dotarcie do esencji samego siebie.

“Religia daje człowiekowi wewnętrzną siłę, duchowe światło i wewnętrzny spokój”.  (Alexis Carrel)

To zdanie autorstwa nagrodzonego Noblem Alexisa Carrela odnosi się do spokoju, którego poszukujemy i do równowagi mentalnej. Wiele osób znajduje je w religii.

“Wdzięczność za chwilę obecną otwiera drogę do duchowego wymiaru życia”. (Eckhart Tolle)

Wdzięczność to wartość pozwalająca nam na połączenie z tym, co mamy i z tym, kim jesteśmy.

Kobieta nad morzem

“Ludzie widzą tylko to, co chcą widzieć”. (Ralph Waldo Emerson)

Nasze przekonania wpływają na nas oraz pozwalają nam na poszerzanie perspektywy, ale jednocześnie ją ograniczają. Duchowość ma z tym zatem wiele wspólnego.

“Ten, kto rozumie innych, jest mądry. Ten, kto rozumie siebie, jest oświecony”. (Tao Te Ching)

Rozumienie innych to źródło wiedzy, ale nie ma drugiej takiej wartości jak samopoznanie.

Która z tych afirmacji najbardziej cię inspiruje? Może znasz inne, podobne zdania skłaniające do refleksji? Zastanów się nad tym i pracuj nad sferą duchową.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.