Granice w związku - ile jesteś w stanie tolerować?

Granice w związku - ile jesteś w stanie tolerować?

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2021

Jeśli chodzi o granice we wszelkiego rodzaju relacjach – rodzinnych, społecznych czy romantycznych, niektóre z nich są w zasadzie wspólne dla wszystkich. Bywają jednak i osobiste, nawiązywane z ludźmi wokół nas, zgodne z tym, co jesteśmy w stanie tolerować.

W romantycznych relacjach ograniczenia mogą być bardzo różne, w zależności od osoby. Niektórzy ludzie mogą tolerować, a nawet wybaczyć niewierność. Podczas gdy inni nigdy nie będą w stanie tego zrobić, bez względu na to jak bardzo kochają swojego partnera.

W tym kontekście wielkie znaczenie ma to, jak dana osoba została wychowana, jakie rzeczy są dla niej ważne oraz jej poczucie własnej wartości.

Mimo że każdy ma swoje osobiste granice a między nimi jest ogromna różnorodność, istnieją pewne zachowania, na które nigdy nie należy pozwolić, jeśli chcesz chronić poczucie własnej wartości i godności.

Granice i zależność emocjonalna

Prawie każdy wie, czego nie chce od związku. Jednak gdy druga osoba przekroczy tę linię, ludzie często pozostają w związku i czują się niezdolni do jego zakończenia i pójścia osobnymi drogami.

Kłódka w kształcie serca.

Chociaż zachowanie drugiej osoby im nie odpowiada, wolą codziennie cierpieć z tego powodu niż czuć ból związany z utraceniem kogoś na zawsze.

Postrzegają swojego partnera jako niezbędną konieczność, jak jedzenie czy sen, nie potrafią się od niego oderwać. Obawa przed utratą ukochanej osoby jest tak wielka, że ​​niektórzy godzą się na kłamstwa, wykorzystywanie lub ucisk, by utrzymać związek.

Patrzenie na swojego partnera, jak na coś niezbędnego, jest wynikiem emocjonalnego uzależnienia. Ma miejsce wtedy, gdy nie jesteś w stanie ustalić własnego zestawu kryteriów i ograniczeń.

Osoby zależne zwykle wyrażają swój sposób myślenia na następujące sposoby: “Jestem pewien, że sprawy się zmienią”, “nie jest tak źle, może po prostu przesadzam” “robi to, ponieważ jest zestresowany, to nie będzie trwało wiecznie “itp.

Usprawiedliwiają zachowania swojego partnera, mimo że sprawiają im one ból, ponieważ muszą przekonać samych siebie. Chociaż głęboko w duszy wiedzą, że to tylko usprawiedliwienia, to jednak sprawiają, że czują się lepiej, przebaczają swojemu partnerowi i dalej trwają w związku, przynajmniej chwilowo.

Granice i poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości lub zaakceptowanie kogoś bezwarunkowo jest filarem zdrowia psychicznego i emocjonalnego dobrego samopoczucia. Niski poziom samooceny lub brak akceptacji siebie jest punktem wyjścia wielu problemów psychologicznych.

Jeśli naprawdę chcesz być szczęśliwa, musisz zaakceptować i pokochać siebie, wszystkie swoje wady, zalety, ograniczenia i możliwości.

Drzewo w kształcie serca.

Niska samoocena ma wiele wspólnego z ograniczeniami we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza w romantycznych relacjach. Jeśli cenisz drugą osobę bardziej niż siebie lub jeśli uważasz, że nie możesz być sama.

Potrzebujesz tej osoby, aby być szczęśliwą, lub myślisz że twój partner jest jedyną rzeczą, która nadaje sens twojemu życiu to w zasadzie zrzucasz niesłychanie potężne bomby na poczucie własnej wartości. Bomby, które mogą eksplodować w każdej chwili.

Może to być niebezpieczne, ponieważ jeśli pozwolisz na to, by sprawy się pogorszyły, możesz dotrzeć do punktu w którym bardzo trudno będzie zakończyć związek, lub przebywając w pobliżu swojego partnera staniesz się smutną, nieszczęśliwą osobą.

Będziesz szczęśliwa w związku tylko wtedy, gdy wiesz, co jesteś w stanie tolerować, a czego nie. Czego pragniesz od życia, a czego zdecydowanie sobie nie życzysz.

Jeśli już to zrozumiesz i będziesz konsekwentna, nie przedłożysz potrzeb partnera ponad własne. Jeśli myślisz, że taka postawa jest samolubna, jesteś w błędzie; to całkiem rozsądne podejście. Jeśli żyjesz w zgodzie ze swoimi zasadami i wartościami, będziesz mogła żyć w harmonii z drugą osobą. A w zamian ona poczuje się lepiej w twoim towarzystwie.

Na co nie powinniśmy pozwalać?

Jak już powiedzieliśmy na początku, każdy ma swój osobisty pogląd na to, czego oczekuje od swojego związku. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj siebie: Czy właśnie tego chcę w moim życiu? Czy widzę się z tą osobą za pięć lat? Czy to zachowanie jest czymś co jestem w stanie tolerować?

Co najważniejsze, jeśli zadasz sobie te pytania, bądź szczera w odpowiedziach na nie. Negatywne odpowiedzi są powodem dla którego powinnaś zrezygnować z danego związku, nawet jeśli wiesz, że prawdopodobnie będziesz musiała przejść przez bolesny proces budowania na nowo życia.

Dyskutująca para.

Ból może nie być przyjemny, ale jeszcze bardziej niemiło byłoby spędzić w bólu resztę życia, dzień po dniu.

Czego nie można tolerować w związku?

Czego więc nie powinnaś tolerować? Jedną z rzeczy, na które nikt nie powinien się godzić to bycie odrzuconym jako osoba, czyli innymi słowy, gdy ktoś lekceważy twoje upodobania, wartości lub opinie.

Nikt nie może powiedzieć lub nakazać innej osobie, aby przestała być kim jest. Inaczej wybór właśnie tego kogoś na partnera nie ma sensu. Jeśli nie lubisz osoby z którą jesteś, zawsze możesz odejść, ale nigdy nie mów jej, kim ma być i jak ma się zachowywać.

Inną oczywistą granicą, która powinna być jasno zdefiniowana, jest wykorzystywanie, zarówno w sensie fizycznym, jak i emocjonalnym. Nie możesz pozwolić, aby ktoś cię źle traktował – ponieważ nikt nie ma takiego prawa.

Znajdowanie usprawiedliwień dla wykorzystywania doprowadzi tylko do tego, że cała sytuacja się przedłuży. Opuść związek w momencie, gdy tylko coś takiego nastąpi.

Wreszcie, nie możesz pozwolić, aby ktoś ograniczał twoją indywidualną wolność. To najcenniejsza rzecz, jaką masz. Musisz mieć swobodę, aby wychodzić i wracać, decydować, jaki styl życia chcesz prowadzić, mieć własne przyjaciółki itp.

Dlatego też zawsze stawiaj swoją wolność ponad wszystko inne. I pamiętaj, miłość nie zastąpi wszystkiego. Czasami nawet miłość musi być poddana racjonalnemu osądowi, a nie tylko odczuwana.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.