Rozwój osobisty każdego kolejnego dnia to Twój obowiązek

Rozwój osobisty każdego kolejnego dnia to Twój obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Rozwój osobisty to hasło, które regularnie pojawia się w najróżniejszych poradnikach, artykułach, czy książkach. Ale czym tak naprawdę jest i jakie jest jego rzeczywiste znaczenie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jako że rozwój osobisty w przypadku każdego z nas może przyjmować zupełnie odmienne formy. Niemniej jednak spróbujemy zaprezentować Wam kilka ogólnych informacji oraz porad na ten temat.

Obawy, niepokój, stres… wszystkie te rzeczy, które nas uciskają i prześladują z dnia na dzień w dorosłym życiu mają swoje wyjaśnienie. Wszyscy musimy bowiem się nieustannie udoskonalać dążąc do doskonałości.

Niezależnie od tego, czy taki rozwój obejmuje sferę zawodową, osobistą, czy też jakikolwiek inny aspekt, to prawdą jest to, że utknięcie w miejscu i rezygnacja z pracy nad samym sobą nie jest tak naprawdę opcją godną uwagi. Niezależnie od tego, co o tym mówią inni ludzie i mimo tego, że wiele osób tak właśnie postępuje.

Ale czym jest towarzysząca rozwojowi krok w krok potrzeba przezwyciężenia samego siebie? Dlaczego w naszej psychice występuje to przemożne pragnienie postępu, aby stać się lepszymi ludźmi? Dlaczego rozwój osobisty tak mocno napędza każdego z nas?

Syrenka

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci garść podstawowych informacji, które pozwolą Ci dowiedzieć się, jak się rozwijać, jak doskonalić siebie samego jako człowieka z dnia na dzień.

Bez wątpienia zrozumienie tej potrzeby jako czegoś wrodzonego dla naszego istnienia jest kluczem do sukcesu. Czy jesteś już gotów na rozpoczęcie każdego dnia z zamiarem pracy nad samym sobą?

“Nikt nie może się nauczyć czegoś za Ciebie.
Nikt nie jest w stanie dorosnąć za Ciebie.
Nikt nie może wyszukać czegoś za Ciebie.
Nikt nie może zrobić za Ciebie tego, co Ty sam musisz zrobić dla siebie samego.
Egzystencja nie pozwala na substytuty, ani półśrodki.
Rozwój osobisty leży tylko w Twoich rękach.”
Jorge Bucay

Rozwój osobisty powinien mieć najwyższy priorytet

Jak wspomnieliśmy już powyżej, rozwój osobisty powinien być na pierwszym miejscu w Twoim życiu.

Powinieneś sam siebie motywować się do stawania się z dnia na dzień coraz to lepszym i lepszym człowiekiem. Za każdym razem wykonuj jakiś krok naprzód. Raz większy, raz mniejszy. Ale nigdy nie zatrzymuj się w miejscu, nie mówiąc już o cofaniu się.

Co się dzieje, gdy zaniedbamy nasz własny rozwój osobisty? Po prostu gaśniemy. Nasza energia życiowa zanika, stajemy się puści i jałowi. Nie możemy żyć bez celów, marzeń, bez stawiała czoła wyzwaniom każdego kolejnego dnia.

Kiedy sobie to odpuścimy, natychmiast zamienimy się w osoby, które złoszczą się na cały otaczający je świat. Stają się zgorzkniałe. Do tego dochodzi znacząco zwiększona szansa na podatność na depresję. Jeśli nie chcesz znaleźć się w takiej sytuacji, zmień swoje życie już teraz! A rozwój osobisty Ci w tym pomoże.

Oczywiście jeśli znalazłeś się w punkcie zwrotnym i nie wiesz, w którą stronę masz się udać, nie martw się! Czytając dalszą część naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić, aby poczuć się znów pełnym energii i przydatnym do wielu zadań.

“Osoba, która dba o swój rozwój osobisty to ktoś,
kto samemu sobie daje szansę nauczenia się czegoś ze swoich dobrych chwil
i pozwala się samemu poprawić w trudnych momentach życia.”
Bernardo Stamateas

Matka z dzieckiem

5 powodów, dla których rozwój osobisty jest tak ważny

W przeważającej większości przypadków ludzie przestają się uczyć i rozwijać swoje życie w chwili, gdy sprawy przyjmują niekorzystny dla nich obrót.

To zachowanie i postawa, jakiej za wszelką cenę powinniśmy unikać. Niezależnie od tego, jak źle się dzieje w Twoim życiu, to i tak rozwój osobisty powinien być Twoim priorytetem. Nigdy o nim nie zapominaj. Dlaczego jest to tak ważne? Z kilku podstawowych powodów, niektóre z nich przedstawiamy poniżej:

  • Będziesz w stanie podejmować lepsze, bardziej trafne decyzje.
  • Będziesz w stanie lepiej oceniać różne rzeczy i sprawy.
  • Poczujesz się lepiej z samym sobą i staniesz się po prostu lepszym człowiekiem.
  • Osiągniesz wszystko, co planujesz zrobić.
  • Staniesz się silniejszy fizycznie i psychicznie.

Będziesz w stanie uzyskać wszystkie powyższe cechy, a także i wiele więcej innych. Wystarczy w tym celu zadbać o swój własny, codzienny rozwój osobisty.

Całe wyzwanie jednak nie polega na tym, czy to robimy, ale jak to robimy. Aby rozwijać się w optymalny sposób, musimy najpierw otworzyć nasze umysły. Wszystko sprowadza się do chęci uczenia się.

Oczywiście w międzyczasie będziesz popełniać błędy. To nieuniknione. Ale na swoich własnych błędach też można się wiele nauczyć.

Nigdy nie przestawaj się uczyć

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą rzeczą, o której powinieneś zawsze pamiętać, aby dbać o swój rozwój osobisty każdego dnia jest to, że nigdy nie powinieneś przestawać się uczyć. Każdy dzień to nowa okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego, czegoś, o czym do tej pory nie wiedziałeś. Nie marnuj czasu.

Wszystko, co Cię niepokoi, każda sytuacja, która sprawia, że czujesz dyskomfort dowolnej postaci stanowi doskonałe źródło do nauki. Zacznij od ustalenia swojej własnej opinii na ten temat. Albo może wolisz jednak spędzić resztę swojego życia wśród spokojnej, lecz niezwykle nudnej i jałowej codzienności?

Kobieta i muszle

Rozwój osobisty nie oznacza, że będziesz musiał udać się gdzieś bardzo daleko. To nie tak. Rozwój oznacza zmotywowanie siebie samego do regularnego zdobywania małych celów i rzeczy, które możemy zmieniać w naszym codziennym życiu.

“W obliczu konieczności podjęcia decyzji słaby się rozpada,
głupi podejmuje wyzwanie, mądry rozstrzyga,
a przywódca umiejętnie dąży do celu.”
Autor anonimowy

Musisz koniecznie zrozumieć, że rozwój osobisty to tak naprawdę niekończąca się podróż. Jak dziecko uczy się chodzić? Powoli. W tym przypadku jest dokładnie tak samo.

Analizuj swoje działania i własne życie. Zastanów się, czy jestem szczęśliwy? Co u siebie lubię, a czego nie? Teraz nadszedł już najwyższy czas, aby dojrzeć do zmian. Następnie po prostu postępuj przez resztę życia tak, aby stać się lepszą osobą z dnia na dzień.

Nie stój nieruchomo w miejscu. Twoje życie należy do Ciebie, zatem to właśnie Ty powinieneś z niego w pełni skorzystać i żyć pełną piersią. Naucz się stawiać przed sobą różne małe cele, motywować się do ciągłego doskonalenia i je osiągać.

Odpowiedź na pytanie “czy jestem zadowolony z mojego własnego życia?” powinna bez ułamka sekundy zawahania zabrzmieć: “Tak, oczywiście!”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.