Wczesne wstawanie i 5 psychologicznych strategii, które w tym pomagają

Wczesne wstawanie i 5 psychologicznych strategii, które w tym pomagają

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2017

Wczesne wstawanie to dla większości z nas codzienna oczywistość. Z tym, że jednym przychodzi to bez najmniejszego wysiłku, a dla innych oznacza codzienną drogę przez mękę. Tak czy inaczej wczesne wstawanie jest celem wielu osób, które, aby go osiągnąć sięgają po różne pomoce.

Choć wielu osobom wczesne wstawanie nie kojarzy się z niczym przyjemnym, to jeśli nadamy mu odpowiedni priorytet i dostrzeżemy płynące z niego korzyści, możemy nabrać chęci do zmiany naszych porannych nawyków.

W tym artykule przedstawimy pięć psychologicznych strategii, które mogą być pomocne każdemu, kto wczesne wstawanie chciałby uczynić swoim codziennym zwyczajem. Choć na pierwszy rzut oka mogą się wydawać śmieszne, to najważniejsze jest to, że są skuteczne.

Nabranie odpowiednich nawyków związanych ze snem pozwoli Ci lepiej wypoczywać, a to z kolei sprawi, że Twoje wysiłki podejmowane w ciągu całego dnia staną się bardziej efektywne.

1. Wczesne wstawanie – jak najdalej od budzika

Pomyślisz, że to pomyłka. Pomyśl jednak o sytuacji, w której byłeś tak zmęczony, że nad ranem zupełnie nieświadomie wyłączyłeś budzik i spałeś dalej. Z pewnością wielu z nas zdarzyło się to wielokrotnie. W efekcie po jakimś czasie budzisz się zdezorientowany i zastanawiasz dlaczego budzik się nie włączył.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wstawaj wcześnie rano – zobacz co na tym zyskasz

Z tego właśnie powodu, aby problem nie powtarzał się w przyszłości, nabierz nawyku odstawiania budzika tak daleko, aby nie znajdował się w zasięgu ręki. Kiedy zacznie rozbrzmiewać nad ranem, po prostu będziesz zmuszony wstać z łóżka.

W taki sposób możesz znacznie sprawniej rozpocząć nowy dzień. Nie opłaca Ci się wracać do łóżka, skoro już jesteś na nogach. Gdy zwyczaj ten połączysz z nastawieniem budzika na dużą głośność, nie będziesz w stanie zignorować nawet najdalej odstawionego budzika.

Budzik

2. Zadbaj o odpowiednie środowisko snu

Z pewnością przyznasz, że kiedy nad ranem otwierasz oczy i widzisz sypialnię w opłakanym stanie, tym bardziej odechciewa Ci się rozpocząć nowy dzień.  Z tego powodu bardzo ważnym elementem jest dbałość o środowisko snu, a zwłaszcza o stan sypialni.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sen – zadbaj o jego odpowiednią długość

W dbałości o dobrą jakość snu pomoże też odpowiednie zaciemnienie okien, a także pozbycie się źródeł światła takich jak wszelkiego rodzaju diody. Inną kwestią jest zadbanie o ciszę. Może nam w tym pomóc odpowiednie ustawienie głośności telefonu. Pamiętaj też o wyciszeniu powiadomienia nadchodzących wiadomości.

Jeśli chodzi o telewizję przy której niektórzy maja zwyczaj zasypiać, to warto nastawić godzinę, o której telewizor automatycznie się wyłączy. Nie pozwalaj sobie na spanie przy włączonym aparacie. Powodowałoby to zakłócenia zarówno w kwestii światła, jak i hałasu, które zdecydowanie pogarszają jakość snu.

Odpowiednia temperatura pomieszczenia, odpowiedni materac i wygodne poduszki mogą się przyczynić do znacznego polepszenia jakości snu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Lepszy sen – 6 sposobów na oczyszczenie umysłu

3. Wczesne wstawanie – dlaczego warto budzić się muzyką?

Ulubiony gatunek muzyki słuchany z samego rana może wprowadzić Cię w doskonały humor, nadawać motywację do działania, a czasem nawet wypełnić pustkę. Podczas słuchania muzyki możesz korzystać z toalety, myć zęby, parzyć poranną kawę i wykonywać całe mnóstwo innych codziennych czynności.

Oczywiście musisz w tym przypadku pamiętać o tym, by nie obudzić nią wszystkich sąsiadów.

Jaki typ muzyki jest wskazany do słuchania z samego rana? Kieruj się własnym upodobaniem pamiętając o tym, że żywa i energiczna muzyka prawdopodobnie doda Ci energii i motywacji potrzebnej do działania. Odpowiednio dobierając gatunek muzyczny dodasz sobie energii i wprawisz się w doskonały humor.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zacząć dzień – sześć wspaniałych sposobów

Pies wskakujący do łóżka

4. Aplikacje pomagające kontrolować długość snu

Dzięki udogodnieniom techniki możesz korzystać z wielu różnych elementów pozwalających Ci nie pozostawać w łóżku dłużej niż to zaplanowałeś poprzedniego dnia. Wiele z tych aplikacji pozwala na utrzymywanie zdrowej rutyny snu wspomagającej lepszy wypoczynek.

Przeczytaj również podobny artykuł: Aplikacja pozwoli Ci znaleźć idealnego partnera

Wiele osób ma jednak inny problem. Polega on na tym, że budzik, choćby nawet najgłośniejszy dzwoni, a oni jak spali, tak śpią. Dosłownie nic na nich nie działa. Co zrobić w takiej sytuacji?

Istnieje na rynku bardzo ciekawa aplikacja zwana “Puzzle Alarm Clock”. To rodzaj inteligentnej aplikacji, który nie przestaje dzwonić dopóki nie nabierze pewności, że rzeczywiście się obudziłeś. Jak to możliwe?

Otóż w ramach przebudzenia będziesz musiał rozwiązać łamigłówki. Dopiero później będziesz mógł zupełnie wyłączyć alarm. To nowa i ciekawa forma pozwalająca bezzwłocznie zacząć nowy dzień.

Rozpoczynanie dnia od wykonania w telefonie zadania wymagającego koncentracji sprawia, że nie ma innej opcji, jak tylko zupełnie się wybudzić.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zarządzanie czasem – poznaj pięć trików

5. Zachowuj zdrową higienę snu

Zachowywanie odpowiedniej higieny snu polega między innymi na tym, że wstajemy z łóżka bez zbędnego odwlekania tego momentu. Żeby to zrobić bezzwłocznie, powinieneś dopilnować wprowadzenia w życie każdego z serii potrzebnych do tego kroków. Być może nieświadomie pomijasz któryś z nich.

Jednym z nich jest rada, by nie jadać na kolację zbyt dużych porcji. Obciążony układ trawienny poza tym, że może prowadzić do bezsenności, to na pewno jest przyczyną złej jakości snu.

Inną znaną radą jest ta, by nie pić napojów zawierających kofeinę po godzinie 18. Poza tym nie da się wstać wcześnie rano, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniej długości wypoczynku. Jeśli więc musisz wstać o 5 rano, to nie udawaj się do sypialni o 2. Pamiętaj o tym!

Przeczytaj również podobny artykuł: Czas – najcenniejszy podarunek dla Twoich bliskich

Spanie nad jeziorem

Powinniśmy też pamiętać o tym, że jako minimum powinniśmy spać jakieś 6 godzin na dobę. Oczywiście każdy człowiek jest inny i jedni muszą spać 7 godzin, a inni 8. Jednak niezależnie od ilości snu, jaką potrzebujemy, najważniejszym aspektem nadal pozostaje jego odpowiednia higiena.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sen – metoda 4-7-8 i inne sposoby na szybkie zaśnięcie

Jeśli więc jak dotąd nie przykładałeś do tego większej wagi, to zachęcamy Cię, żebyś przyswoił sobie wyżej wymienione nawyki związane ze snem. Dzięki nim będziesz mógł wypocząć o wiele lepiej i osiągniesz cel, jakim jest wczesne wstawanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.