Zacząć dzień - sześć wspaniałych sposobów

Zacząć dzień - sześć wspaniałych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2017

Jak spędzasz swoje poranki? Jest to w rzeczywistości bardzo ważne, ponieważ jeżeli uda nam się dobrze zacząć dzień, nada to pozytywny ton wszystkiemu, czym będziemy się zajmować później.

Jeżeli natomiast już od wstania z łóżka odczuwasz stres i jesteś spięty, jest bardzo prawdopodobne, że odczucie to będzie się ciągnąć za Tobą przez całą resztę dnia. Dlatego właśnie to takie ważne, żeby dobrze zacząć dzień, gdyż pomoże Ci to dobrze radzić sobie ze stresem i być bardziej pozytywnym.

Nie zawsze jednak jest łatwo wstać z łóżka prawą nogą, zwłaszcza, jeśli musimy wstać w pośpiechu bądź po zaledwie kilku godzinach snu. Nawet jeśli nie czujesz się wyspany, jest możliwe sprawić, by poranek był znacznie przyjemniejszy, dzięki czemu wyzwaniom dnia stawisz czoła z witalnością, energią i motywacją.

“Poranek to bardzo ważny moment, ponieważ sposób, w jaki go spędzasz bardzo często ujawnia, jak potoczy się reszta dnia.”

-Lemony Snicket-

Jeżeli chcesz dobrze zacząć dzień, będziesz musiał zmienić pewne nawyki. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy musisz wstać wcześnie rano. Wysiłek jednak zdecydowanie się opłaca, ponieważ to, co robisz wcześnie rano, ma wpływ na całą resztę dnia.

Dobrze zacząć dzień – nastaw budzik

Wstając nieco wcześniej, będziesz w stanie zrobić to ze spokojem i bez pośpiechu. Znajdziesz czas na wiele czynności, które lubisz. Będziesz mógł posłuchać radia w łóżku, przeciągnąć się nieco i przygotować się, by dobrze zacząć dzień.

Wstając wcześniej nie tylko zdobędziesz nieco czasu na relaks, ale też pozbędziesz się stresu i sprawisz, że Twoja rutyna będzie bardziej zrelaksowana.

“Dobrze jest być przebudzonym zanim jeszcze zacznie się dzień. Ten nawyk przyczynia się do zdrowia, dobrobytu i mądrości.”

-Arystoteles-

Budzik o wschodzie słońca

Zacznij dzień pod prysznicem

Poranny prysznic nie tylko jest dobrym sposobem na przebudzenie się. Czas, który spędzasz pod prysznicem doskonale Cię zrelaksuje i napełni energią. Aby się tak stało, zanim zaczniesz się myć, usiądź spokojnie pod strumieniem wody. Niech spływa po Twoich plecach, masując je i odprężając Cię.

Ciepła woda zrelaksuje Twoje mięśnie i Twój umysł. Ta minuta odprężenia pozwoli Ci przemyśleć możliwości, jakie przyniesie nowy dzień. Dzięki temu poczujesz też wdzięczność za nową szansę.

Gdy później w ciągu dnia pojawi się stres, będziesz w stanie przypomnieć sobie, co czułeś pod prysznicem. Gdy przywołasz to uczucie, zrelaksujesz się i odzyskasz kontrolę nad swoimi emocjami.

Przeczytaj coś inspirującego

Poranna lektura pomoże Ci znaleźć promyk inspiracji na cały dzień. Sięgnij po cokolwiek – głęboki cytat, motywacyjną książkę, na co tylko masz ochotę. Głęboka książka pozwoli Ci na dialog ze sobą samym. Ochroni Cię też przed negatywnym myśleniem.

“Lektura jest jak posiłek; nie czerpiemy korzyści z samego faktu jedzenia, ale z trawienia.”

-Jaime Balmes-

Kobieta czytająca książkę

Przytulaj

Przytulanie powoduje przyjemny przypływ hormonów. Te z kolei przyczyniają się do dobrego samopoczucia i do pokonania lęków. Dlatego nie ma nic lepszego, niż zacząć dzień od przytulania.

Lía Barbery, “przytuloterapeuta” i autorka książki Język Przytulania twierdzi, że obejmując naszych bliskich nie tylko wydzielamy oksytocynę, ale tez serotoninę i dopaminę. To z kolei przyczynia się do przyjemnego uczucia błogości, harmonii i kojącej pełni.

Zjedz sycące i zbilansowane śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – z całą pewnością nieraz już o tym słyszałeś. To, co zjadamy tuż po przebudzeniu się, pomaga nam osiągnąć odpowiedni poziom cukru we krwi. Dostarcza nam również energii niezbędnej, by stawić czoła napięciom fizycznym i stresowi, jaki czeka na Ciebie w ciągu dnia.

Bez śniadania jesteś podatniejszy na napięcia i znacznie słabszy fizycznie, dlatego nie możesz go pomijać.

Problem tkwi w tym, że wiele osób z łatwością wynajduje całą listę wymówek, by nie jeść śniadania. Brak czasu, brak apetytu z rana – znasz to? W większości przypadków dzieje się tak, ponieważ zaczynają dzień w pośpiechu i w stresie.

Jeżeli jednak zastosujesz podane przez nas wcześniej wskazówki, zwłaszcza odnośnie wstawania wcześniej, będziesz w stanie przygotować i zjeść pożywne śniadanie.

Zdrowe, zbilansowane śniadanie

Nie chodzi jednak o to, by zjeść cokolwiek. Śniadanie powinno zawierać elementy odżywcze z każdej grupy żywnościowej, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników.

Uwzględnij w śniadaniu węglowodany, zwłaszcza złożone, jak również białka, witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze. Unikaj tłuszczów nasyconych i cukrów prostych.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Umiarkowane ćwiczenia fizyczne pobudzą Twój metabolizm i dostarczą dawki energii dla Twojego ciała jak i umysłu. Istnieje wiele opcji – na przykład spacer bądź odprężające sesja jogi.

Na jakąkolwiek dyscyplinę się zdecydujesz, ćwiczenie z rana pomoże Ci pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. Pomoże Ci bowiem czuć się lepiej w swojej skórze i utrzymać zdrowy styl życia. Naprawdę warto!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.