Lepszy sen - 6 sposobów na oczyszczenie umysłu

Lepszy sen - 6 sposobów na oczyszczenie umysłu

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Jak opisałbyś swój sen? Czy miewasz z nim problemy? Czy masz uczucie, że twój umysł jest wiecznie czymś zaprzątnięty gdy idziesz do łóżka? Czy próbując zasnąć, uporczywie analizujesz męczące cię problemy w swojej głowie?

Wypoczynek jest podstawą dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednakże, niezależnie od tego, jak zmęczeni jesteśmy, dobry sen nie zawsze jest nam dany. Jeśli stresujące myśli plączą nam się po głowie lub niepokoimy się tym co przyniesie przyszłość, trudno nam będzie o spokojny sen.

By móc naprawdę dobrze spać, musisz oczyścić swój umysł ze wszystkich myśli, które go zajmują. Poniżej znajdziesz listę sześciu sposobów, które ci to ułatwią.

Lepszy sen – oczyść umysł

Wyobraź sobie, że twoje myśli znikają

Jeżeli to twoje myśli uniemożliwiają ci dobry sen, spróbuj wyobrazić sobie, że opuszczają one twoją głowę. Pomyśl sobie, że obok twojego łóżka stoi duży kosz, do którego wrzucasz wszystkie pomysły zaprzątające ci umysł. Bez obaw, myśli te nie opuszczą cię na zawsze; pozostaną tam one tam, czekając na poranek gdy się obudzisz.

Oczy

Pomedytuj

Regularna medytacja posiada wiele zalet, między innymi, poprawia sen i przynosi ukojenie dla umysłu. Codzienna medytacja pomoże ci spowolnić natłok myśli, które blokują twój nocny sen. Medytuj, koncentrując się na swoim oddechu, by pomóc zrelaksować się swojemu umysłowi i ciału. Czynność ta przygotuje cię na dobry, głęboki sen.

Przeczytaj też artykuł: Słodkie nieróbstwo – pozwolisz sobie?

Powiedz sobie, że pomyślisz o tym później

Myśli, które uniemożliwiają nam nocny wypoczynek są niczym małe dzieci, dopominające się uwagi. Niczym dzieci, charakteryzują się one dużym uporem. Można odnieść wrażenie, że boją się one by nie zostać zapomniane lub zignorowane.

Jeśli nachodzą cię takie nawracające myśli, obiecaj sobie, że wrócisz do nich następnego dnia, że o nich nie zapomnisz i poświęcisz im uwagę, na którą zasługują. Kolejny punkt wyjaśni ci, jak dotrzymać swojej obietnicy.

Twarz

Zanotuj swoje myśli

Gdy nasze myśli nie znajdują ujścia, pozostają one w naszym umyśle, krążąc w kółko. Musisz pozwolić im na wolny przepływ, by mogły opuścić twoją głowę. Jednym ze sposobów na by tego dokonać jest spisanie ich.

Czasami dotyczą one zwyczajnych rzeczy, jak na przykład, by nie zapomnieć o czymś, co musisz zrobić następnego dnia. Mogą one być również powiązane z pracą, jak pomysł na projekt, który chciałbyś rozpocząć lub zmianę, której chcesz dokonać. Z emocji, drugiej strony mogą one również dotyczyć emocji, które potrzebujesz wyrazić, jak na przykład ból z powodu jakiegoś zdarzenia.

Czegokolwiek one dotyczą, nie pozwól tym myślom by zatruły twój sen. Zapisz je gdzieś, by się od nich uwolnić i by zostawiły cię one w spokoju. Być może zanotowanie ich na boku nie rozwiąże twoich problemów ale poświęcenie im odrobiny czasu, którego od ciebie oczekują, uspokoi cię i rozładuje stres.

Zwyczaje na dobry sen

Pewne przyzwyczajenia, jak na przykład czytanie, mogą pomóc nam usnąć. Gdy czytamy nasz umysł oczyszcza się z myśli chodzących nam po głowie. Jeśli będziesz robić to regularnie, po czasie, akt ten będzie dla twojego mózgu sygnałem do tego, że zbliża się czas wypoczynku i ułatwi ci to spokojny sen.

Jednakże korzystanie z telefonu komórkowego lub jakiegokolwiek innego urządzenia z podświetlonym ekranem, nawet jeśli jest do czytania, znacznie utrudnia zaśnięcie. Postaraj się więc unikać używania komórki w porach nocnych.

Mantra

Słowo “Mantra” wywodzi się z Sanskrytu i oznacza “umysł” i “wyzwolenie”. Mantra może byś sylabą, słowem, wyrażeniem lub dłuższym zdaniem, które przy wymawianiu i powtarzaniu jest w stanie wprowadzić cię w stan głębokiej koncentracji.

Mantra mówiona celowo i skoncentrowana bezpośrednio w stronę umysłu, potrafi być wyjątkowo efektywna. Nie wystarczy jednak samo wypowiadanie słów, należy również skupić się na ich znaczeniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.