La Mente es Maravillosa
 

Zespół pica, czyli nadzwyczajny apetyt na przedmioty niebędące żywnością

Zespół pica, czyli nadzwyczajny apetyt na przedmioty niebędące żywnością

Zespół pica. Być może nazwa ta nie przywodzi Ci na myśl nic szczególnego. Według DSM (podręcznik diagnostyczny i statystyczny zaburzeń umysłowych) zespół pica stanowi bardzo ciekawe zaburzenie związane z odżywianiem.

Nazwa pochodzi od łacińskiego terminu “Pica, pica”, co oznacza “sroka”, czyli ptaka zjadającego różne przedmioty niespożywcze.

Zespół pica – na czym polega zaburzenie?

Zespół pica inaczej nazywany alotriofagią stanowi zaburzenie łaknienia i dróg pokarmowych. Osoba nim dotknięta odczuwa niepohamowaną chęć na zjedzenie przedmiotów nie przeznaczonych do spożywania.

Przeczytaj również podobny artykuł: Jedzenie jest koniecznością, ale zdrowe odżywianie to sztuka

Taki apetyt może dotyczyć zjedzenia ziemi, gipsu, popiołu z popielniczki, tabaki, kleju, lakieru do paznokci, ołówka, węgla, lodu, kulek wykonanych z włosów, motków wełny, odchodów zwierzęcych, a także wielu innych rzeczy.

Jedzenie

Zaburzenie występuje wśród mieszkańców różnych krajów i kultur, dlatego nie można określić konkretnego miejsca występowania czynników chorobotwórczych, czy konkretnego stylu życia obranego przez dotknięte nim osoby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

Zaburzenie częściej występuje u dzieci, niż u dorosłych. W tej pierwszej grupie od 10 do 32 procent w wieku od 1 do 6 lat wykazuje tendencję do występowania wspomnianego zaburzenia. Jeśli chodzi o dorosłych, syndrom szczególnie występuje u kobiet ciężarnych, które mówią, że odczuwają “większą świeżość w organizmie”.

Aby można było oficjalnie zdiagnozować zaburzenie u danej osoby, objawy powinny występować co najmniej przez miesiąc.

Zespół pica – przyczyny i zapobieganie

Nie wiadomo dlaczego dokładnie choroba powstaje u danej osoby.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wysokie oczekiwania – uwolnij się od ich więzów

Przeprowadzone jak dotąd badania wskazują, że jest ona powiązana z czynnikami biochemicznymi takimi, jak brak żelaza w organizmie, choć nadal brakuje na to jednoznacznych dowodów.

Przede wszystkim jednak jako winowajcę wskazuje się zespół czynników psychologicznych. Wśród nich wymienić należy stres i niepokój, uczucie przyjemności powiązane ze spożywaniem lodu, ziemi gruntowej, itd. Na końcu wspomnieć również można o czynnikach kulturowych.

Na przykład w krajach rozwijających się i w okolicach wiejskich, istnieje większe przyzwolenie na spożywanie substancji niespożywczych. Wyjaśnienie takie nie jest jednak w pełni satysfakcjonujące, bo to w dużych miastach krajów wysokorozwiniętych spotyka się ludzi liżących czy zjadających swoje ołówki i długopisy. 

Przeczytaj również podobny artykuł: Myśli – pomiędzy fantazją a pragnieniem

Nie istnieje też żadna sprawdzona metoda, która zagwarantowałaby, że ktoś nie będzie sięgał po produkty niespożywcze w celu ich zjedzenia. W tej sytuacji lekarze zalecają odpowiedni sposób odżywiania już od urodzenia twierdząc, że może to pomóc w unikaniu występowania zaburzenia jakim jest zespół Pica.

Sposób leczenia

Osobom, u których występuje zespół Pica zaleca się leczenie w kierunku psychologicznym, środowiskowym i rodzinnym. Łączy się w takim przypadku wiedzę lekarza ogólnego z tym, co ma do zaoferowania psychologia. Lekarze muszą przede wszystkim stwierdzić, czy zaburzenie to rzeczywiście zespół Pica.

Przeczytaj również podobny artykuł: Zaburzenia psychiczne i filmy, których nie możesz przegapić

Do innych ich zadań będzie należeć ustalenie czy należy stosować leczenie farmakologiczne, a także czy wystąpiły problemy związane z trawieniem, niedożywieniem, otyłością, itp.

Kobieta - zespół Pica

Pierwszym i podstawowym krokiem jest ustalenie dlaczego osoba zjada przedmioty nie stanowiące pożywienia. W wielu przypadkach są to po prostu wyuczone i powtarzające się schematy postępowania. Osoba w takiej sytuacji często jest zupełnie nieświadoma szkodliwości swojego nawyku.

Przeczytaj również podobny artykuł: Miłość: korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego

Nie rozumie też, że kontynuowanie takich działań może wywoływać niepożądane skutki, takie jak na przykład problemy z przełykiem, obstrukcję jelitową, niedożywienie bądź otyłość. Czasem więc samo doinformowanie pacjenta odgrywa kluczową rolę w całej terapii zaburzenia, jakim jest zespół Pica.

Inne zalecenia:

  • Nauczyć pacjenta odróżniać między tym, co jest przeznaczone do spożycia, a tym, co nie służy za jedzenie.
  • Stosowanie aparatów nie pozwalających wkładać do ust przedmiotów.
  • Wprowadzenie zmian w codziennym środowisku, w jakim przebywa pacjent.
  • Upowszechnianie zdrowych nawyków żywieniowych.

Przeczytaj również podobny artykuł: Książki psychologiczne, które warto przeczytać

Jeżeli wydaje Ci się, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na zespół Pica, nie wahaj się udać na konsultację do lekarza rodzinnego.