Tata - nasz niezapomniany bohater, pogromca smutków i najlepszy towarzysz zabaw

Tata - nasz niezapomniany bohater, pogromca smutków i najlepszy towarzysz zabaw

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2017

Tata. Czyż to nie piękne słowo? Tata zalicza się do tej grupy w społeczeństwie, która siedzi nerwowo w poczekalni, a później w czasie porodu trzyma mamę za rękę. Tata to ten, który staje się jeszcze silniejszy i pełniejszy dumy, gdy Ty płaczesz po raz pierwszy.

Tata to jednak również osoba, która często jest wielkim nieobecnym w naszym życiu. Dlaczego? Z powodu ogólnie przyjętych przez społeczeństwo norm, które głoszą, że miejsce ojca jest w pracy, często z dala od rodziny. Tak więc tą, która zawsze była obecna przy dzieciach jest mama. 

Ojciec był zawsze tym, który wymierzał zasłużone kary, ale zarazem najważniejsze wyróżnienia. W takim systemie przez wiele długich lat dorastały całe pokolenia. Mając surowych ojców, świadomych swojej odpowiedzialności i doglądających swoich dzieci na odległość.

Tata…

Wiele z nas pamięta swojego tatę jako tego, który opowiadał ciekawe historie, tego, który zawsze stawał w naszej obronie, tego, który spełniał marzenia.

Ojciec to również osoba, która często nie spotykała się ze zbyt wielkimi wyrazami wdzięczności. Głównie z winy działania ogólnie przyjętego przez społeczeństwo punktu widzenia, że ojciec po prostu wypełnia to, co należy do jego obowiązków.

Ojcowie nie byli też szczególnie znani z umiejętności wyrażania swoich emocji. Raczej pamiętamy ich jako tych, którzy utrzymują ciszę, niż tych, którzy w jakiś otwarty sposób mieliby dzielić się ze światem tym, co w sobie kryją.

Przeczytaj również podobny artykuł: Inteligencja emocjonalna – klucz do wychowania dzieci

A kim tata był dla Ciebie? Dla wielu dzieci jest on niezastąpionym i niepodważalnym bohaterem. Podziwiają go i będą podziwiać również później, kiedy sami już staną się dorośli i o wiele bardziej świadomi wszystkich wysiłków, na które oboje rodziców zdobywało się przez wszystkie lata ich dzieciństwa.

Z wszystkich tych powodów tata bez wątpienia odgrywa w życiu każdego z nas bardzo ważną rolę. Co więcej, możemy stanowczo przyznać, że mówi się o nim zdecydowanie za mało. Tak więc z szacunku do wszystkich ojców poświęcamy ten artykuł temu, by opowiedzieć o tym jak ważny w życiu każdego z nas jest tata.

Wszystkie obrazki, które będziecie mogli zobaczyć w dalszej części artykułu są dziełami autorstwa Snezhana Soosh. Artystka doskonale rozumie magiczną więź, jaka łączy ojców z dziećmi. Choć nie jest w stanie wyrazić jej aspektów dobierając odpowiednie słowa, doskonale to robi używając obrazów.

Przeczytaj również podobny artykuł: Dzieci a nauka kontrolowania nieprzyjemnych dla nich emocji

Z tego powodu stworzyła serię dzieł, które nawiązują do szczególnych chwil, które przeżyła ze swoim ojcem, a które w głębi jej serca pozostawiły niezatarty ślad.

Kiedy się mylę, pomagasz mi; kiedy wątpię, doradzasz; i zawsze kiedy Cię wołam, jesteś po mojej stronie. Dziękuję Ci tato!

1. Odganianie koszmarów

Tak, koszmary to jeden z wielkich problemów małych dzieci. W tych bardzo trudnych z pomocą zawsze przychodzi właśnie tata! Jako specjalista w opowiadaniu najlepszych historii jest też zdolny zmieniać ich bieg. Wystarczy więc opowiedzieć mu co Ci się przyśniło i poczekać, aż on sprawnie ułoży lepsze zakończenie.

Bez problemu radzi sobie też z potworem rządzącym w ciemnościach, który bez jego interwencji nadal pozostawałby taki straszny. Siła i męstwo, jakim cechuje się tata stanowi podstawę naszego poczucia bezpieczeństwa. Z miłą chęcią lądujemy więc w jego silnych ramionach.

Przeczytaj również podobny artykuł: Szacunek i wszystko to, co powinieneś o nim wiedzieć

Tata odpędza koszmary

2. Czesanie nie jest ich mocną stroną

To prawda, że być może tak prosta czynność, jaką jest czesanie włosów w dwa proste kucyki staje się przyczyną powstawania w domu pobojowiska, a włosy pozostają w jeszcze gorszej formie, niż były wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że ojcowie to ci, którzy zawsze podziwiają swoje dzieci.

Przeczytaj również podobny artykuł: Korygowanie dzieci na osobności szanowaniem ich godności

Mając przed sobą dziecko czują się dumni. Kiedy więc dziecko nie jest świadome swojej wartości, tej, którą dostrzega tata, może to być przyczyną jego smutku. Dlatego właśnie ojcowie podziwiają te małe istoty, z którymi spędzają czas.

Tata czesze włosy

3. W ramionach ojca

Tata to gigant, w którego ramionach świat wydaje się być jeszcze bardziej zachwycający i ciekawy. Jego stabilny krok wyznacza granice znanego Ci świata. Ojcowie czerpią radość z tego, że razem ze swym dzieckiem w ramionach mogą służyć mu za przewodnika.

Tata z córką na barkach

Teraz, będąc dorosłą, mam wspomnienia z dzieciństwa, w których widziałam Cię jako giganta… Wciąż widzę Cię takim wielkim

4. Mimo pełnego grafiku…

Choć tata to osoba, której grafik stale jest przepełniony, nie zmienia to faktu, że to, co sprawia mu najwięcej radości, to kolejny moment spędzony na zabawie z dziećmi. Choć nie zawsze może sobie na niego pozwolić, to kiedy już wykupi taką wolną chwilę, korzysta z niej maksymalnie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Nasze zachowanie i niewidzialne nici, które nim sterują

To czas, w którym również on odzyskuje wolność, w którym on też staje się dzieckiem i może sobie pozwolić na wszystkie głupoty świata. Wszystko po to, aby wywołać uśmiech na Twojej twarzy, uśmiech, który rozpromienia wszystko.

Tata pracuje

5. Towarzysz zabaw

Z tego właśnie powodu tata szybko staje się najlepszym towarzyszem dziecięcych zabaw, jakiego można sobie wyobrazić. Nikt nie poświęci Ci tyle uwagi, co on i nikt nie zrobi tego w tak szczególny sposób. Tylko on potrafi stworzyć inną rzeczywistość, zupełnie inny wszechświat – i to tuż obok – w Waszym salonie.

Zabawa z tatą

6. Chwile zapomnienia

Być może mają nieco mniejszą sprawność, ale w towarzystwie dzieci zupełnie o tym zapominają i są gotowi na wszystko.

Zabawa w hula-hop

Dobry ojciec jest darem od losu, za który nigdy nie będziesz w stanie okazać wystarczającej wdzięczności. Tata pozwala nam na wiele, a w zamian oczekuje jedynie tego, że będziemy się dobrze bawić, że uzewnętrznimy to, co mamy w środku.

Jego praca natomiast, często wykonywana na odległość, nie jest przez nas rozumiana jeszcze przez długie lata.

Ojcowie nie są jednak doskonali. Nadal są tylko ludźmi. Nie zawsze łatwo jest też zmienić ich zdanie, gdy już podejmą swoją decyzję. Gdzieś w głębi duszy pragną, żebyśmy podążali takim szlakiem, jaki dla nas obrali. Nigdy nie chcą nas widzieć jako przegranych.

Wielu z nich nie jest jednak z rodzaju tych, którzy lubią mówić: “a nie mówiłem?”. Stoją raczej o krok i gotowi są wyciągnąć do nas pomocną dłoń, kiedy zajdzie taka potrzeba. Oni widzą w nas to, czego pozostali nie są w stanie dostrzec.

Być może nie zawsze otwarcie nam mówią, że są z nas dumni. Są jednak gotowi mówić o tym całemu otaczającemu ich światu. Mimo, że każdego dnia stykają się z całą górą problemów do rozwiązania, nigdy nie przestają być dumni z każdego naszego kroku stawianego naprzód.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.