Twoja intuicja to Twoja dusza przemawiająca do Ciebie

Twoja intuicja to Twoja dusza przemawiająca do Ciebie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia, 2023

Albert Einstein uważał, że jedyną naprawdę ważną rzeczą w Twoim życiu jest Twoja intuicja. Nie jest to żadna magiczna cecha, ale subtelna umiejętność, która sprawia, że przechylasz szalę i decydujesz w jednej chwili, czy ktoś jest godny zaufania, czy nie.

Istnieje wiele literatury zajmującej się intuicją w sensie psychologicznym. Jest to temat szeroko badany i analizowany przez środowisko naukowe.

Wybitny specjalista w dziedzinie teorii umysłu, Howard Gardner, wspomina o potrzebie rozwinięcia pewnego rodzaju intuicyjnej inteligencji, dzięki której możemy być bardziej otwarci na nasze wewnętrzne światy.

Badanie intuicji jest interesujące, ponieważ kieruje ona wieloma naszymi codziennymi decyzjami. Podążanie tą, a nie inną drogą, nieufność wobec kogoś, odrzucenie oferty pracy, przyjęcie projektu… Niektórzy dużo się zastanawiają przed podjęciem danej decyzji, inni dają się ponieść intuicji.

Żeglarze nie zaglądają do książek, aby wiedzieć, jak stawić czoła niespokojnym oceanom. Dają się ponieść intuicji, temu wewnętrznemu głosowi, który umie odczytywać niebezpieczeństwa i przewidywać najlepszą trasę i strategię. Zajmuje to tylko kilka sekund.

kobieta z liśćmi wokół, czując intuicję

Intuicja: droga od nieświadomości do świadomego świata

Nie można zagwarantować, że kierując się intuicją, podejmiesz najbardziej udane decyzje. Będziesz jednak postępował zgodnie z własną esencją, wartościami i emocjami, które nabyłeś dzięki swoim wcześniejszym doświadczeniom. W efekcie będziesz mógł zrobić odpowiednio wyważony krok.

„Wątpię, czy komputer lub robot kiedykolwiek będzie w stanie dorównać intuicji ludzkiego intelektu”.

-Isaac Asimov-

Jedną z najbardziej kompetentnych postaci w tej dziedzinie jest socjolog i eseista Malcolm Gladwell. Poprzez swoje badania pokazuje, jak maklerzy giełdowi, lekarze, psycholodzy, publicyści, mechanicy i gospodynie domowe są w stanie podjąć właściwe decyzje w ciągu kilku sekund. Czy zatem mamy do czynienia z rodzajem supermocy, która wykracza poza zwykłe zdolności parapsychiczne? Odpowiedź brzmi: nie. Wyjaśniamy to poniżej.

Podstawowe cechy intuicji

Jak wspomnieliśmy wcześniej, temat intuicji cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ośrodek specjalizujący się w tej dziedzinie, Center for Applied Intuition (CAI), powstał w Stanach Zjednoczonych 40 lat temu. Na czele tego organu stoi doktor William H. Kautz z Instytutu Badawczego Stanforda. Celem ośrodka jest badanie intuicji w sposób naukowy i ważny.

Obecnie panuje zgoda co do następujących wniosków:

  • Intuicja jest częścią „nieświadomości adaptacyjnej”. Każda rzecz, której się nauczyliśmy, odczuliśmy, zinternalizowaliśmy, przemyśleliśmy i doświadczyliśmy, tworzy unikalną i szczególną pulę mądrości, która nas definiuje. To nasza esencja, „kapitał mentalny”, z którego korzystamy na co dzień, prawie nie zdając sobie z tego sprawy.
  • Siła osoby obdarzonej intuicją polega na umiejętności wykorzystania tego kapitału jako kanału. Dobry intuicjonista będzie wiedział, jak wybrać odpowiednie zasoby, aby wejść na dobrą drogę, gdy stanie na rozdrożu swojego życia. W końcu podejmowanie decyzji to sztuka odrzucania, a intuicja to potężne narzędzie.
  • Niektórzy ludzie są bardziej intuicyjni niż inni. Różnica między nimi polega na podejściu do sprawy i na tym, kogo bardziej porywa wewnętrzny kapitał mentalny niż filtr logiki i sumiennej analizy rzeczywistości.
  • Intuicja pojawia się nagle. Jest natychmiastowa i nie wymaga indywidualnego rozumowania. Jest to reakcja występująca przed określonym bodźcem lub sytuacją. Często tego typu odpowiedzi są dla nas pomocne, zwłaszcza gdy wymagane są szybkie decyzje.
  • Intuicję można rozwijać. Dzięki neuroplastyczności mózgu można nauczyć się tej zdolności. Zaproponowano różne sposoby osiągnięcia tego celu. Niektóre proponowane techniki obejmują medytację i relaksację.
kwiat w bańce

Jak rozwijać swoją intuicyjną inteligencję?

Zanim nauczysz się, jak zwiększyć swoją intuicyjną inteligencję, być będziesz się zastanawiać, dlaczego powinieneś to robić i czy jest to przydatne. Dlatego też najpierw musisz przypomnieć sobie, jak działa tradycyjna inteligencja, poprzez refleksję i bardziej logiczne przetwarzanie.

Dzięki Howardowi Gardnerowi wiemy, że istnieje o wiele więcej rodzajów inteligencji, niż nam się wydaje, i że wszystkie są równie przydatne. Intuicyjna inteligencja pozwala nam wydobyć świadomość i emocje, aby móc podejmować szybsze decyzje. Pozwala Ci na posiadanie pewnego rodzaju „intymnych” informacji, które możesz skonfrontować z bardziej racjonalnymi lub zbieżnymi poglądami.

„Po prawej stronie mózgu masz intuicję i wyobraźnię. Słowa nie są prawdą, wskazują drogę, którą masz iść, ale musisz iść nią sam”.

-Alejandro Jodorowsky-

Badanie przeprowadzone przez University of New South Wales (Australia) pod kierunkiem psychologów Galanga Lufityanto, Chrisa Donkina i Joela Pearsona wykazało, że odwaga rozwijania i wzmacniania intuicji może pomóc nam podejmować trafniejsze decyzje. Jeśli nie będą one do końca trafne, to przynajmniej będą związane z naszymi autentycznymi potrzebami, co jest naprawdę ważne.

Klucze do rozwijania intuicyjnej inteligencji

mężczyzna szuka intuicji

Intuicja jest odczuwana bardziej niż myśl. Dlatego, jeśli chcesz znaleźć spokój i równowagę, musisz wiedzieć, jak słuchać swoich emocji i rozumieć, co dzieje się w Twoim wewnętrznym świecie.

  • Daniel Goleman twierdzi, że kiedy kontrolujemy i rozumiemy nasze emocje, pozwalamy sobie przyjąć perspektywę zen. To nic innego jak osiągnięcie mentalnego stanu głębokiego wyciszenia, aby być bardziej otwartym na swoje wnętrze, a co za tym idzie – na swoje otoczenie.
  • Wiadomości, które zwykle wysyła Ci Twoja intuicja, są czasami dość złożone. Mogą to być wrażenia, kształty i słowa. Należy wiedzieć, jak je interpretować. Im więcej wolności dasz swojemu umysłowi, bez uprzedzeń i barier, tym wyraźniejsza będzie Twoja intuicja.
  • Uwiarygodnij swoje przeczucia. Zaufaj im na tyle, aby przynajmniej wziąć je pod uwagę. Te reakcje fizjologiczne są sygnałami wysyłanymi przez organizm, aby zachować ostrożność lub podjąć ryzyko.
  • Odróżnij uprzedzenia od intuicji. Jeśli Twoja intuicja podpowiada Ci, aby komuś nie ufać, musisz rozważyć, w jakim stopniu ten sygnał jest zakłócany przez pewne uprzedzenia i stereotypy, które możesz mieć wobec tego „typu osób”. Z góry przyjęty pomysł, który kieruje zachowaniem, nie jest intuicją, tylko uprzedzeniem.
  • Praktykowanie uważności ma wyraźne korzyści dla Twojej intuicji. Sprawia, że jesteś bardziej świadomy bodźców i informacji, a nawet rzeczy, których wcześniej nie zauważałeś. Ta technika medytacji poprawia również równowagę emocjonalną.
  • Wizualizacja jest techniką, która może pobudzić Twoją intuicję, generując stany wyciszenia i spokoju, abyś mógł słuchać swoich emocji.
    • Zamknij oczy i skup się na oddychaniu. Usiądź w wygodnej przestrzeni.
    • Wizualizuj krajobraz, który daje Ci bezpieczeństwo. Obserwuj go uważnie i staraj się zauważyć wszystkie jego szczegóły. Może to być na przykład atmosfera, zapachy, kolory… właściwie każdy najmniejszy szczegół.
    • Oddychaj powoli i głęboko, a następnie ponownie otwórz oczy. Jak się czułeś? Jakie emocjonalne wiadomości otrzymałeś? Do czego skłoniły Cię Twoje doznania?
  • Aby rozwinąć intuicję, ważne jest, aby nauczyć się wierzyć w nią i w jej możliwości, nawet jeśli nie można jej w pełni zrozumieć rozumowaniem.

Znaczenie rozwijania swojej intuicji

Intuicja pomaga Ci odnosić się do świata poprzez własne wartości, przeszłe doświadczenia i informacje przechowywane w Twojej nieświadomości. Ten rodzaj wiedzy obejmuje doznania, emocje i „przeczucia”, które stanowią nieoceniony wkład w ocenę rzeczywistości.

Intuicja to zdolność, która pozwala Ci podejmować szybkie i automatyczne decyzje. Ponadto pozwala rozwiązywać problemy w oparciu o własne cechy, mając jednocześnie na celu rozwój osobisty i poszukiwanie swojego dobrostanu.

Ponieważ intuicja jest irracjonalnym źródłem, często jej nie ufamy, lekceważymy ją lub spychamy na bok, na korzyść wiedzy intelektualnej, która jest zwykle postrzegana jako bardziej wiarygodna lub poprawna. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że intuicja służy jako przewodnik przy podejmowaniu decyzji i wymaga pewności siebie i poczucia własnej wartości. Zawsze dobrze jest jednak zrównoważyć to z informacjami pochodzącymi z innych źródeł.

Możesz codziennie trenować swoją intuicyjną inteligencję, o ile pozwolisz sobie na większą swobodę myślenia i jednocześnie otwartość na swoje emocje. Intuicja jest dla każdego. Wszyscy mamy te przebłyski mentalnego światła, te przeczucia, które prowadzą nas do konkretnej opcji, która ostatecznie może być właściwa. Warto dać się poprowadzić szczególnemu językowi intuicji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garcés-Vieira, M. V., & Suárez-Escudero, J. C. (2014). Neuroplasticidad: aspectos bioquímicos y neurofisiológicos. Ces Medicina28(1), 119-132.
  • Gladwell, Malcolm (2017) Inteligencia intuitiva: ¿Por qué sabemos la verdad en dos segundos?. Madrid: Taurus.
  • Jiménez-Picón, N., Romero-Martín, M., Ponce-Blandón, J. A., Ramirez-Baena, L., Palomo-Lara, J. C., & Gómez-Salgado, J. (2021). The relationship between mindfulness and emotional intelligence as a protective factor for healthcare professionals: systematic review. International Journal of Environmental Research and Public Health18(10), 5491.
  • Hogarth, Robin M. Hogarth (2002) Educar en intuición. Paidós.
  • Lufityanto, G., Donkin, C., & Pearson, J. (2016). Measuring intuition: nonconscious emotional information boosts decision accuracy and confidence. Psychological science27(5), 622-634.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.