Przeczucia - kiedy instynkt dominuje nad rozsądkiem

Być sobą, słuchać naszych serc i nie ignorować naszych emocji. Jest pewien romantyzm w ludziach, którzy poważnie traktują swoje przeczucia.
Przeczucia - kiedy instynkt dominuje nad rozsądkiem

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2022

Osoby, które cechują przeczucia, są często postrzegane jako atrakcyjne ze względu na autentyczność ich słów i czynów. Są szczerzy i zdeterminowani, nie zniekształcają swoich uczuć i zazwyczaj są bardziej stanowczy, ponieważ nie muszą tak bardzo hamować swojego zachowania. Ponadto dają się ponieść emocjom w namiętny sposób, z mniejszą liczbą filtrów. Może się to jednak wydawać fascynujące, ale ma też inną problematyczną stronę.

Bycie nadmiernie instynktownym określa typ profilu, w którym rządzi instynkt i pożądanie. Na poziomie mentalnym zmniejsza się dystans czasowy między wkładem a podejmowaniem decyzji. Co więcej, im silniejsze pragnienie, impuls lub motywacja wewnętrzna, tym mniej części refleksyjnej ma do powiedzenia, stąd uczucia żalu są powszechne.

Psychologia od dziesięcioleci interesuje się tym wzorcem zachowania. W przeszłości te wewnętrzne reakcje sprzyjały naszemu przetrwaniu. W rzeczywistości odpowiedź trzewna jest nadal obecna w naszym programowaniu mózgu. Czasami jednak dawanie się ponieść emocjom może często powodować problemy.

Osoby zdominowane przez przeczucia często przesadzają. To może postawić ich relacje społeczne w szachu.

Mężczyzna. Przeczucia
Bycie niezwykle instynktownym niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i ryzyko. Ważne jest, aby dana osoba wiedziała, jak rozwinąć bardziej refleksyjne podejście.

Przeczucia – jak pomagają niektórym ludziom?

Semantyczna definicja trzewi odnosi się do jelit, trzewi. Dotyczy najgłębszych uczuć jednostki, tych, które wypływają z jej głębi. Obejmuje ich wewnętrzne instynkty i repertuar stanów takich jak ból, głód, pożądanie, strach itp. Dr George Loewenstein, psycholog z Carnegie Mellon University (USA), poświęcił wiele czasu na badanie tych „jelitowych” czynników. Jego badania twierdzą, że większość z nas często przejawia zachowania trzewne.

Przeczucia skłaniają nas do zrobienia czegoś, co nie zawsze rządzi rozumem. Jest to automatyczny mechanizm, który skłania nas do zaspokojenia głodu, krzyczenia, gdy rana boli, odczuwania strachu, gdy jesteśmy zagrożeni itp. Są to naturalne i zrozumiałe wzorce zachowań.

Problem pojawia się jednak, gdy przekazujemy kontrolę nad naszymi mentalnymi i niementalnymi działaniami emocjom, które mają dużo energii z nimi związanej. Dzieje się tak, gdy na przykład dajemy się ponieść wewnętrznym sygnałom mózgu uzależnionego od tytoniu, hazardu, zakupów internetowych, alkoholu, niezdrowej żywności, a nawet uzależnionego i szkodliwego związku.

Niektórzy ludzie są bardziej wyczuleni na przeczucia niż inni. Chociaż ten profil ma pewne pozytywne i interesujące cechy, ma też bardziej problematyczną stronę. Opiszemy to poniżej.

Mężczyźni i kobiety wyczuleni na przeczucia, mają większe trudności z przewidzeniem, jak będą wyglądać ich przyszłe reakcje w określonych sytuacjach.

Intuicje i przeczucia: instynktowny głos

Uniwersytet Kalifornijski (USA) przeprowadził badania dotyczące związku między zjawiskiem intuicji a zachowaniem instynktownym. W rzeczywistości jest to obszar teoretyczny, który dziennikarz i pisarz Malcolm Gladwell poruszył w swoim bestsellerze Intuitive Intelligence (2005). Wiele razy, kiedy jesteś zmuszony do podjęcia decyzji, zamiast analizować każdą zmienną, wybierasz najszybszą drogę. Intuicje i przeczucia to skróty myślowe, które pozwalają szybko reagować na codzienne potrzeby.

Nie tylko twoje przeszłe doświadczenia dyktują twoje zachowanie w tych okolicznościach. W rzeczywistości to twoje wewnętrzne emocje, takie jak strach, pasja lub ciekawość, napędzają cię do działania na podstawie twoje źle przemyślane decyzje. Dlatego trzeźwi ludzie nieustannie dają się ponieść swojej intuicji.

Problemy z kontrolą zachowania

Osoba z poważnymi trudnościami w kontrolowaniu swoich emocji i impulsów ma poważne problemy z regulowaniem swojego zachowania. To czyni go nieprzewidywalnym. Nawet oni nie są w stanie przewidzieć ich przyszłego zachowania. W rzeczywistości czasami wystarczy nieporozumienie w pracy, aby przesadnie zareagować, co prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji.

Jest to skomplikowane nie tylko dla tych, którzy są częścią środowiska jednostki. Same jednostki również źle się czują. Świadomość, że nie mają pełnej kontroli nad swoim zachowaniem, generuje w nich uczucie niepokoju i dyskomfortu.

Osoby trzeźwe i namiętne zachowanie

Bycie instynktownym może być zaletą dla artysty, który chce przełamać schemat. Oznacza życie i wyrażanie siebie z ich najgłębszych emocji. Wywołało to zainteresowanie w wielu dziedzinach zawodowych. Z drugiej strony, gdy osobowość trzewna odczuwa pasję do czegoś (lub kogoś), wykazuje intensywną motywację zorientowaną na pożądanie.

Jednak unikając filtra rozumu i mechanizmów refleksji, często przesadzają, podejmują złe decyzje i błędy, a ich oczekiwania są ciągle niespełnione. Co więcej, zazwyczaj są bardzo emocjonalne, co czasami może prowadzić do stanów depresyjnych lub maniakalnych.

Smutna kobieta z rękami na twarzy
Kiedy działamy pod wpływem impulsu i kierujemy się wyłącznie intensywnymi emocjami, jest bardziej prawdopodobne, że popełniamy błędy.

Niebezpieczeństwo działania przeciwko sobie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ludzie trzewi są często postrzegani jako atrakcyjni ze względu na ich autentyczność, pasję oraz nadmierny i gorący entuzjazm, jaki wykazują, gdy coś ich interesuje. Jednak jednym z aspektów, które również wykazują, jest żal, sprzeczność i poczucie braku kontroli nad własnym życiem.

Bardzo często słyszy się zwroty takie jak „Nie wiem, dlaczego to zrobiłem”, „Nie rozumiem, dlaczego czasami się tak zachowuję”, „Nie mogę się kontrolować, kiedy dzieje się to lub tamto” itp. w rzeczywistości emocje trzeźwych ludzi często prowadzą ich do zachowań sprzecznych z nimi samymi.

Dobrostan polega na zachowaniu, w którym emocje i rozum zawsze działają w harmonii. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie podejmować dobre decyzje. Tylko w ten sposób nawiązujemy relacje, osiągamy cele i postrzegamy siebie w bardziej pozytywny sposób.

Na koniec powinniśmy wspomnieć, że wszyscy możemy w określonych momentach wykazywać reakcje trzewne. Rzeczywiście, zwracanie większej uwagi na instynkt i bezpośrednie pragnienie niż na rozum jest powszechnym zjawiskiem. Dlatego jest całkowicie do przyjęcia, że zdarza się to od czasu do czasu, ale nie zawsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dhaliwal, G. Going with Your Gut. J GEN INTERN MED 26, 107–109 (2011). https://doi.org/10.1007/s11606-010-1578-4
  • Loewenstein, G. (1996). Out of control: Visceral influences on behavior. Organizational Behavior and Human Decision Processes, 65, 272-292.
  • Metcalfe, J., & Mischel W. (1999). A hot/cool-system analysis of delay of gratification: Dynamics of willpower. Psychological Review, 106, 3-19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.