Terapia wełną: wpływ robienia na drutach na dobre samopoczucie

Ci, którzy już spróbowali terapii wełną, zgadzają się, że jest ona przydatna do uspokojenia umysłu, a także uporządkowania ich pomysłów i myśli.

Robienie na drutach.

Odkąd pojawiło się zainteresowanie zjawiskiem uważności, wiele osób zaczęło cieszyć się zajęciami, które oprócz byciem hobby lub chwilową rozrywką pomagają im się uspokoić, uporządkować pomysły, myśli i emocje, a także ćwiczyć mózg. Tak działa terapia wełną – czyli robieni na drutach.

Jak sama nazwa wskazuje, terapia wełną polega na stosowaniu robótek ręcznych jako środka terapeutycznego. Nie jest skierowana do konkretnej grupy odbiorców. Dlatego każda zainteresowana osoba może ją zastosować w praktyce, kiedy chce.

Jeśli jeszcze tego nie praktykowałeś, możesz myśleć o tym jako o raczej podstawowej czynności. Robienie na drutach ma jednak różne stopnie trudności, co jest niezwykle pomocne, jeśli chodzi o poprawę umiejętności i faworyzowanie wielu procesów poznawczych. Istnieje kilka korzyści z robienia na drutach – opowiemy o nich poniżej.

Terapia wełną: robótki ręczne już nie tylko “dla babć”

Wiele starszych kobiet robiło na drutach ubrania dla swoich bliskich i przyjaciół, jednocześnie czerpiąc z tgo przyjemność. W konsekwencji przez wiele lat czynność ta była uważana za „babciną rzecz”. Jednak z biegiem czasu to postrzeganie uległo zmianie.

Dzisiaj wiele osób zdaje sobie sprawę, że muszą zrobić sobie przerwę od rutyny. Poświęcić chwilę dla siebie i odłączyć się od świata wielozadaniowości i niekończących się zakłóceń. W tym sensie działania takie jak terapia wełną są niezwykle pomocne. Dlatego nie jest już niczym niezwykłym, że ludzie w każdym wieku uczą się robić na drutach.

Poza czynnością robienia na drutach i tworzenia odzieży, terapia wełną oferuje przerwę dla głowy. Nie myślisz wtedy o niczym innym niż o tym, co robisz. To bez wątpienia daje kilka korzyści.

Wełna i igły

Jednym z głównych powodów, dla których robienie na drutach stało się formą terapii, jest to, że wraz z rozwojem aktywności uczysz się skupiać uwagę na chwili obecnej. Działa podobnie jak joga i medytacja.

Korzyści

Podczas robienia na drutach obserwujesz, jak igły przechodzą przez przędzę, aby odtworzyć wybrany wcześniej wzór. Co więcej, Twoje ręce muszą trzymać zarówno druty, jak i włóczkę, a także poruszać się w określony sposób i w określonym rytmie. Wszystko to może wydawać się prostym procesem, ale tak naprawdę tak nie jest. Jest to ćwiczenie dla umysłu, tak złożone jak gra w szachy, gra na instrumencie czy pisanie.

Robienie na drutach pozwala ćwiczyć ręce, ale także stymuluje zdolność uczenia się i zapamiętywania oraz zachęca do koncentracji i kreatywności. Dodatkowo promuje pozytywne i kojące emocje.

Eksperci z Mental Health America (MHA) wskazują, że terapia wełną okazała się niezwykle przydatna w przypadku:

  • Uwalniania napięcia.
  • Pielęgnowania cierpliwości.
  • Promowania dobrego samopoczucia.
  • Zwiększania poczucia własnej wartości.
  • Zachęcania do kreatywności.
  • Obniżenia ciśnienia krwi.
  • Zachęcania do koncentracji.
  • Zmniejszania uczucia stresu i niepokoju.
  • Łagodzenia poczucia samotności.
  • Rozpraszania umysłu w sytuacjach przewlekłego bólu.
  • Zmniejszenia ryzyka depresji i demencji.

Kobieta robi na drutach w swoim łóżku

Kiedy zwracasz uwagę na szczegóły, takie jak trzymanie się wzoru, kolor i faktura wełny i igieł, dotyk materiałów na skórze i stopniowe tworzenie ubrań, Twój umysł przestaje wędrować w przeszłość lub przyszłość i pozostaje w teraźniejszości. To właśnie pozwala uwolnić napięcie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, wyciszyć się i doświadczyć poczucia satysfakcji.

Ogólnie rzecz biorąc, docenisz korzyści płynące z terapii wełną w perspektywie średnio- i długoterminowej, po nabyciu nawyku. Dlatego powinieneś to robić tak regularnie, jak to tylko możliwe.

Możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu, kiedy tylko chcesz

Jedną z głównych zalet robienia na drutach jest to, że możesz to praktykować w dowolnym miejscu i czasie. Wszystko czego potrzebujesz to para igieł, kłębek włóczki i wygodne miejsce do siedzenia.

Jeśli chcesz się uczyć, dostępnych jest wiele samouczków online. Ewentualnie możesz poprosić krewnego lub przyjaciela, aby Cię nauczył. Inną opcją byłoby zapisanie się na kurs, aby uczyć się, dzielić z innymi ludźmi, wymieniać się swoimi doświadczeniami, radami i pomysłami, a także opracowywać wspólne projekty.

W związku z tym, jeśli potrzebujesz odpocząć od rutyny, na nowo połączyć się ze swoim wnętrzem i odzyskać wewnętrzny spokój, wypróbuj terapię wełną.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top