Sensate focus: prosta, ale skuteczna technika seksualna

Sensate focus: prosta, ale skuteczna technika seksualna

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2022

Jedną z technik, które terapeuci seksualni zwykle proponują parom, jest znalezienie momentów na wzajemne pieszczoty. Proces ten stanowi część techniki skupienia zmysłów, serii metod, które pomagają parom komunikować się i odkrywać swoją seksualność poza zwykłym stosunkiem. To wtedy pojawia się przyjemność: gdy para pieści się nawzajem, nie mając innej intencji niż czerpanie radości z tego rodzaju kontaktu. Porozmawiajmy o sensate focus.

Aby poznać tę technikę, nie trzeba mieć problemów seksualnych. To po prostu kwestia odkrywania fizycznych doznań dotyku i przekazywania ich partnerowi. Jest to ćwiczenie przyjemności i zabawy odpowiednie dla każdego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w poniższym artykule powiemy Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby ją ćwiczyć. Jeśli jednak uważasz, że Ty i Twój partner potrzebujecie pomocy profesjonalisty lub czujesz, że coś jest nie tak z Twoją seksualnością, nie wahaj się iść na terapię.

Technika sensate focus

Po II wojnie światowej zaczęło się to, co dziś znamy jako rewolucję seksualną. Była to głęboka zmiana w społeczeństwie zachodnim w odniesieniu do koncepcji seksu. Zakwestionowała konwencje dotyczące moralności seksualnej, związków i zachowania.

W ramach tego ruchu dwaj autorzy opracowali technikę sensate focus. Byli to ginekolog William Masters i seksuolog Virginia Johnson. Razem zbadali ludzką reakcję seksualną i zdefiniowali jej cztery fazy: podniecenie, plateau, orgazm i rozwiązanie.

Kiedy reakcja seksualna staje się patologiczna, konsekwencje wpływają na cały związek. Z tego powodu narodziła się technika sensate focus. To sposób na ponowne połączenie się pary bez odwoływania się do stosunku płciowego. Opiera się na prostym przekazywaniu doznań, jakie pieszczoty wzbudzają w nagim ciele.

Kobieta śmiejąca się w łóżku z partnerem

Stosowanie techniki

Chociaż technika ta jest przydatna dla każdej pary, która chce zbadać swoją seksualność i poprawić komunikację, działa również w przypadku niektórych problemów seksualnych. Na przykład jest szeroko stosowana jako systematyczne odczulanie u osób, które mają jakiś rodzaj traumy związanej z kontaktem fizycznym, na przykład ofiary wykorzystywania seksualnego. Kiedy kontakt seksualny wywołuje niepokój i odrzucenie, technika skupienia zmysłowego pomaga stworzyć bezpieczne i zrelaksowane środowisko, na które cierpiący jest stopniowo wystawiany.

Jest również przydatna w przypadku dysfunkcji seksualnych, takich jak przedwczesny wytrysk, patologiczna utrata apetytu seksualnego lub pochwica. Co więcej, pary, których życie seksualne stało się raczej rutynowe i których związek ucierpiał na tym fakcie, również korzystają z tej techniki. To dlatego, że poza stosunkiem wiele osób tak naprawdę nie rozumie seksualności.

Jak to się praktykuje?

Para musi wykonać szereg kroków. Zabroniony jest jednak stosunek. Najlepiej byłoby, gdyby mieli spokojne i pozytywne nastawienie. Gdy poczują komfort, relaks i bezpieczeństwo, powinni postępować w następujący sposób:

  • Jeden z partnerów kładzie się nagi, twarzą w dół i z zamkniętymi oczami. Drugi partner, również nagi, zaczyna delikatnie pieścić swoją partnerkę od stóp do głów, omijając strefy erogenne. Chodzi o przekazywanie uczuć poprzez pieszczoty, uczucia spokoju, miłości i czułości.
  • Kiedy partner dochodzi do stóp, osoba, która leży, odwraca się i proces zaczyna się od nowa. Po raz kolejny pomijane są strefy erogenne, takie jak piersi czy narządy płciowe.
  • Partner, który leży, siada i para spędza kilka minut, omawiając ćwiczenie. Mówią o tym, jakie doznania budziło, o jakości pieszczot i tak dalej.
  • Ten, kto pieścił, kładzie się i zamyka oczy, aby ten sam proces powtórzył się, z zamianą ról.
  • Po zakończeniu ćwiczenia para decyduje, czy chce odbyć stosunek seksualny, czy nie. W ten sposób unika się frustracji seksualnej. Ponadto promowana jest asertywna komunikacja dotycząca związku. Tak czy inaczej, oboje partnerzy muszą uszanować odmowę drugiej strony, jeśli taka się pojawi.
Para w łóżku

Korzyści

Ta prosta technika ma wiele zalet. Na przykład, relacje ulegają degenitalizacji, a partnerzy uczą się okazywać uczucia i przyjemność, nie prosząc o nic w zamian. Ponadto rozwijają erotykę i tworzą więź poufności i bezpieczeństwa w związku. Jest to warte zachodu dla każdej pary, niezależnie od ich cech.

Kontakt fizyczny jest niezbędny dla większości zwierząt, zwłaszcza żyjących w grupach. W społeczeństwie natychmiastowej przyjemności czasami zapominamy, że seksualność to coś więcej niż genitalia. Kultura natychmiastowości znieczula ciało, gdy życie jest zbyt gorączkowe. Z tego powodu nigdy nie zaszkodzi ponowne połączenie się z najbardziej podstawowymi doznaniami poprzez pieszczoty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Masters, W, H. y Johnson, V.E. (1996). Respuesta sexual humana. Buenos Aires. Inter-médica.
  • Clarke, M., & Parry, L. (1973). Premature ejaculation treated by the dual sex team method of Masters and Johnson. Australian and New Zealand Journal of Psychiatry7(3), 200-205.
  • Weiner, L., & Avery-Clark, C. (2014). Sensate focus: Clarifying the Masters and Johnson’s model. Sexual and Relationship Therapy29(3), 307-319.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.