Życiowy cel - dlaczego warto go znaleźć i za nim podążać

Jeśli Twoja egzystencja jest monotonna i niezadowalająca, być może nadszedł czas, aby znaleźć swój życiowy cel i za nim podążać. Tutaj przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci go zidentyfikować.
Życiowy cel - dlaczego warto go znaleźć i za nim podążać
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Życie może być wspaniałą przygodą lub żmudnym wyzwaniem. Jednak dla większości z nas jest to niewiele więcej niż monotonna i automatyczna rutyna. Wstajesz, idziesz do pracy, jesz, oglądasz telewizję, idziesz spać i zaczynasz od nowa. Nie jest to zbyt inspirujący plan dnia. Nie wspomnieliśmy także o tych momentach, kiedy wszystko wydaje się iść nie tak. Dlatego, aby przezwyciężyć bezwład monotonii czy beznadziejności, warto znaleźć życiowy cel i za nim podążać.

Czym właściwie jest życiowy cel? Wszyscy, w takim czy innym czasie, staraliśmy się go szukać i rozpaczaliśmy, gdy nie znaleźliśmy odpowiedzi. Jest to szczególnie powszechne w okresie dojrzewania. Obecnie mamy tendencję do zmagania się z egzystencjalnymi pytaniami, takimi jak „Co oznacza życie?”, „Po co tu jestem?”, czy „Po co to wszystko?” Każdy z nas jest odpowiedzialny za konstruowanie tego znaczenia na swój własny, osobisty sposób.

Kobieta spacerująca

Życiowy cel

Celem Twojego życia jest intencja, znaczenie lub cel, który nadajesz własnemu istnieniu. Obejmuje to Twoje zaangażowanie w życie, Twoją percepcję i motywację, która motywuje Cię do rozwijania go w określony sposób.

Różne dziedziny i autorzy próbowali podejść do tej koncepcji, oferując różne wyjaśnienia. Na przykład mogłeś słyszeć o ikigai. To japoński termin, który można przetłumaczyć jako „powód do życia”.

Ikigai to misja lub motywacja, która daje Ci wolę i odwagę, aby każdego ranka wstawać i stawiać czoła kolejnemu dniu. Ikigai jest wspólnym łącznikiem między tym, w czym jesteś dobry, tym, co lubisz robić, a tym, co dodaje wartości Twojemu światu. W konsekwencji, jeśli zidentyfikujesz swoje własne cechy, wkrótce znajdziesz silnik, który napędza Twoje życie.

Logoterapia Viktora Frankla to kolejne ciekawe podejście do życiowego celu. Frankl, austriacki neurolog i psychiatra, był więźniem kilku obozów koncentracyjnych i przeżył okrucieństwa nazistowskiego holokaustu. Opracował model terapeutyczny, który koncentrował swoje działanie na pomaganiu ludziom w odnalezieniu sensu ich życia, aby w kompleksowy sposób ich leczyć.

Odpowiedź na pytanie „dlaczego nie popełniasz samobójstwa?” stanowił punkt wyjścia dla jego pracy terapeutycznej.

Znajdź swój cel i podążaj za nim

Możesz pomyśleć, że znalezienie celu życiowego brzmi jak coś dość skomplikowanego i nieistotnego. Jednak poza kwestiami filozoficznymi, posiadanie tego rodzaju motywacji przynosi wiele korzyści. Na przykład:

  • Kilka badań potwierdza, że posiadanie ważnego celu zmniejsza ryzyko śmierci, od 17% do 33%. Ponadto zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.
  • Ci, którzy odnaleźli sens w swoim życiu, mają zdrowsze nawyki i spożywają mniej toksycznych substancji.
  • Potrafią też lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych, co oznacza mniejszy negatywny wpływ na ich zdrowie.
  • Cel życiowy zwiększa poczucie kompetencji osobistych. Oznacza to, że ludzie są postrzegani jako bardziej zdolni do stawiania czoła wyzwaniom i trudnościom.
  • Akceptowanie życia z jego trudnościami i ograniczeniami, a jednocześnie postrzeganie go jako wartościowego, zmniejsza stany depresyjne i obecność zaburzeń afektywnych. Podobnie, istnieje większa tendencja do poszukiwania satysfakcjonujących doświadczeń, które przyczyniają się do uzyskania pozytywnych stanów umysłu.
  • Promuje bliskie, satysfakcjonujące i wzbogacające relacje społeczne i emocjonalne
  • Ostatecznie pojawia się większa satysfakcja i zaangażowanie w życie.
Szczęśliwa kobieta skacze

Jak zidentyfikować swój cel?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie celu życiowego nie oznacza tego samego dla wszystkich. Jest to bardzo osobiste. Ponadto może się różnić w zależności od etapu życia danej osoby. Zawiera również element woli. Niektórzy ludzie odnajdują swój cel życiowy na wczesnym etapie życia. Jednak znacznie częściej trzeba go budować i rozwijać. Aby uzyskać kilka pomysłów na rozwój swojego celu życiowego, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czym pasjonowałeś się jako dziecko?
  • Co Cię napędza i motywuje do wstawania każdego ranka?
  • Jakie zajęcia sprawiają Ci przyjemność bez potrzeby otrzymania niczego w zamian?
  • W jakich kwestiach inni ludzie szukają Twojej rady? Nie musi to być związane z Twoim zawodem. Może to wiązać się z Twoją osobowością.
  • Które z Twoich osobistych doświadczeń miały dla ciebie największe znaczenie i czego Cię nauczyły?
  • Gdyby wszystko było możliwe, co tak naprawdę chciałbyś zrobić ze swoim życiem? Spróbuj wyjść poza rzeczy materialne i powierzchowność i poszukaj tego, co naprawdę sprawia, że czujesz się pełny i spełniony jako jednostka.

Wraz z poprzednimi wytycznymi spróbuj wyznaczyć cel i podzielić go na małe, możliwe do osiągnięcia w krótkim i średnim okresie części. Jak wspomnieliśmy wcześniej, konieczne jest zbudowanie sobie celu życiowego.

Każdego dnia masz okazję zbliżyć się do celu swojego życia. Być bliżej zrozumienia i wprowadzenia go w życie. Pamiętaj, że może się to zmieniać w czasie, w zależności od Twoich własnych doświadczeń. Z tego powodu nie nakładaj na siebie żadnych ograniczeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cohen, R., Bavishi, C., & Rozanski, A. (2016). Purpose in life and its relationship to all-cause mortality and cardiovascular events: A meta-analysis. Psychosomatic medicine78(2), 122-133.
  • Frankl, VE. (1999). El hombre en busca de sentido. Barcelona: Herder.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.