Czy chwalisz się swoim związkiem w mediach społecznościowych?

Czy chwalisz się swoim związkiem w mediach społecznościowych? Jeśli tak, czy naprawdę wiesz, co może Cię do tego motywować?
Czy chwalisz się swoim związkiem w mediach społecznościowych?

Napisany przez Helena Sutachan

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy udostępniasz zdjęcia swojego partnera, romantyczne komentarze i czułe zwroty w mediach społecznościowych? Wiele osób to robi, chociaż wydaje się, że pojawia się to w większym stopniu na początku związku. Może nawet używasz zdjęcia was dwojga jako swoje osobiste zdjęcie profilowe? Takie zachowanie zwykle pokazuje, jak szczęśliwa jesteś ze swoim partnerem. Czasami istnieją jednak inne powody, dla których chwalisz się swoim związkiem w mediach społecznościowych.

W tym artykule przyjrzymy się motywom, które czasami prowadzą pary do nadmiernej ekspozycji swojego życia w wirtualnym świecie.

Para robi selfie

Chwalisz się swoim związkiem, aby go chronić

Ostatnie badania sugerują, że biorąc pod uwagę możliwości interakcji z nowymi ludźmi, które oferują media społecznościowe, jednym z możliwych motywów takiego zachowania jest chęć ochrony związku przed zagrożeniami zewnętrznymi.

Innymi słowy, z jednej strony działa to jak ostrzeżenie dla potencjalnych zalotników. Gdy masz zdjęcie profilowe ze swoim partnerem, wysyłasz wiadomość, że nie jesteś romantycznie dostępna. W ten sam sposób wysyłasz podobną wiadomość dotyczącą swojego partnera, ponieważ celowo lub nie, mówisz światu, że również nie jest dostępny.

Te badania sugerują, że chwaląc się swoim partnerem w mediach społecznościowych, unikasz plotek o „złym zachowaniu”, takim jak niewierność lub flirt. Innymi słowy, chociaż ten rodzaj publicznych interakcji w wirtualnym otoczeniu może świadczyć o głębokiej relacji między wami, może również sugerować pewne niepewności, które możesz mieć w związku z monogamią i seksualną/uczuciową wyłącznością.

Dlaczego opinie innych mają znaczenie?

Inne badania wykazały, że ciągłe przechwalanie się swoim związkiem w sieciach takich jak Instagram czy Facebook może być wskaźnikiem niepewności, niskiej samooceny lub tendencji narcystycznych. Na przykład możesz wykorzystać nadmierną ekspozycję społeczną, aby skupić się na pozytywnych aspektach swojego związku. Nie zwracasz wtedy uwagi na te rzeczy, które powodują dyskomfort.

Możliwe też, że publikacja tego typu treści wiąże się z chęcią wzmocnienia więzi. Być może odbierasz ją jako delikatną i nie czujesz się bezpiecznie. Potrzeba pokazywania się i polubień może oznaczać niepewność i pragnienie akceptacji i potwierdzenia przez innych. Jest również prawdopodobne, że poszukujesz potwierdzenia od innych, ponieważ nie doświadczasz satysfakcji i uznania w samym związku.

W każdym razie wydaje się, że najważniejszy jest sposób, w jaki korzystasz z mediów społecznościowych. Mogą one służyć do nadania pozytywnej przestrzeni Twojemu związkowi w wirtualnym środowisku. Być może używasz ich także do maskowania niepewności, kamuflażu lęków i wyczerpania Twojej miłości.

Osoba używająca emotikonów na urządzeniu mobilnym

Korzystanie z mediów społecznościowych

Dlatego ważne jest, aby zastanowić się nad powodami, dla których zdecydowałaś się pokazywać swój związek w mediach społecznościowych. Możesz zadać sobie pytania takie jak: Czy istnieje pustka, którą chcesz wypełnić tym zachowaniem? Jakich odpowiedzi oczekujesz od swoich obserwujących i znajomych? Czy wiesz, co myśli o tym Twój partner?

Oczywiście przesyłanie zdjęć, na których jesteś ze swoim partnerem, nie jest złą rzeczą. Jak już wspomnieliśmy, może to być oznaką więzi i zaufania. Robienie tego, gdy przeżywasz wyjątkowe chwile lub świętujesz ważną okazję, może pozwolić Ci podzielić się tymi momentami z bliskimi.

Jednakże, kiedy robisz to tylko po to, by uzyskać zewnętrzną walidację, otrzymać lajki lub wzbudzić zazdrość u innych, musisz zacząć zadawać sobie pytanie o prawdziwą satysfakcję, jakiej doświadczasz ze swoim partnerem. Albo czy zrobiłaś ze związku fasadę, za którą możesz ukryć swoją niepewność.

Jak we wszystkim, ważne jest znalezienie równowagi. Oprócz tego, o czym już wspomnieliśmy, nie możesz zapominać, że nadmierne eksponowanie swojego życia prywatnego w mediach społecznościowych może być niebezpieczne. Jest tak, ponieważ podajesz zbyt wiele informacji o sobie, swoim codziennym życiu i rutynie osobom, które mogą chcieć wykorzystać je w niewłaściwy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Emery LF, Muise A, Dix EL, Le B. Can You Tell That I’m in a Relationship? Attachment and Relationship Visibility on Facebook. Personality and Social Psychology Bulletin. 2014;40(11):1466-1479. doi:10.1177/0146167214549944
  • Krueger KL, Forest AL. Communicating Commitment: A Relationship-Protection Account of Dyadic Displays on Social Media. Personality and Social Psychology Bulletin. 2020;46(7):1059-1073. doi:10.1177/0146167219893998
  • Seidman, G., Langlais, M., & Havens, A. (2017, November 9). Romantic Relationship-OrientedFacebook Activities and the Satisfaction of Belonging Needs. Psychology of Popular MediaCulture. Advance online publication. http://dx.doi.org/10.1037/ppm0000165

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.