Koncentracja podczas medytacji - jak zapobiec rozpraszaniu umysłu

Koncentracja podczas medytacji - jak zapobiec rozpraszaniu umysłu
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Medytowanie to sposób na nawiązanie kontaktu z samym sobą. Oprócz wielu innych korzyści, jest okazją aby zacząć uświadamiać sobie to, jak się czujemy i aby zauważyć hałas naszych myśli. Jednak koncentracja podczas medytacji nie jest automatyczna. Zapobieganie rozpraszaniu umysłu wymaga wielu ćwiczeń i odpowiednich technik, aby doprowadzić ją do perfekcji.

Wiele osób uważa, że ​​medytacja nie jest dla nich, ponieważ myślą, że nie będą w stanie przestać myśleć lub nie będą w stanie się zrelaksować. Dlatego konieczne jest wyjaśnienie, że celem medytacji nie jest zatrzymanie wszystkich myśli lub pozostawienie pustego umysłu.

Jeśli podczas medytacji przychodzą Ci do głowy myśli, nie martw się, to jest zupełnie normalne. Nasze umysły są bardzo aktywnymi maszynami. W rzeczywistości szacuje się, że mamy od 60 000 do 80 000 myśli dziennie. Biorąc pod uwagę te ilości, logiczne jest, że wyłączenie procesu myślenia siłą woli nie jest czymś prostym.

To, czego uczy nas medytacja, to nie trzymać się kurczowo jakichś myśli ani przed nimi nie uciekać. Możemy pozwolić im przyjść i pozwolić im odejść, ale nie dać się porwać historii lub emocjom, które mogą spowodować. Z tego powodu koncentracja podczas medytacji wymaga uczenia się unikania rozpraszania umysłu. Panowanie nad myślami to jeden z kluczy, aby opanować tę dyscyplinę.

W dalszej części artykułu, znajdziesz przydatne wskazówki, które zapobiegną rozpraszaniu umysłu podczas medytacji

1. Umiejętnie korzystaj z oddychania

Umysł potrzebuje jakiegoś zadania, aby się skoncentrować. Dlatego koncentracja podczas medytacji jest niemożliwa bez prawidłowego oddychania. Ćwiczenia oddechowe są dobrym sposobem utrzymywania umysłu w centrum, a jednocześnie pomagają organizmowi rozluźnić się.

Aby skorzystać z tej techniki, możesz po prostu liczyć wdechy i wydechy. Na przykład możesz liczyć od jednego do stu. Jeśli Twój umysł błądzi i zdajesz sobie sprawę, że straciłeś rachubę, to w porządku. Bądź dla siebie miły i zacznij od początku.

Skupienie uwagi na oddychaniu w trakcie medytacji pomaga umysłowi uniknąć rozpraszania się.

Oddychanie - koncentracja podczas medytacji

2. Rysuj w wyobraźni lub wyobrażaj sobie kształty

Spróbuj narysować trójkąt za pomocą wyobraźni podczas oddychania (wdech, wydech, wstrzymaj lub wdech, wstrzymaj, wydech). Inna wersja tego ćwiczenia obejmuje próbę narysowania w Twoim umyśle kwadratu (wdech, wstrzymaj, wydech, wstrzymaj).

Czasami możesz sobie pomóc wykorzystując jakiś wizualny obiekt, który masz w pobliżu. Twój umysł może się na nim skupić i koncentracja podczas medytacji będzie łatwiejsza. Może to na przykład być płomień świecy.

3. Ćwicz medytację z przewodnikiem

Nie ma właściwego ani niewłaściwego sposobu medytacji. Cicha medytacja jest jednym ze sposobów na jej praktykowanie. Innym możliwym sposobem może być skorzystanie z przewodnika, który Ci pomoże. Kiedy ktoś mówi do Ciebie i uczy Cię ćwiczeń wizualizujących, Twój umysł zwykle będzie zajęty tymi obrazami. Dzięki temu będziesz mieć mniej miejsca na myśli.

Jest wiele zasobów zarówno w audio, jak i wideo, aby prowadzić medytację z przewodnikiem. Wiele z nich można znaleźć za darmo w Internecie. Jeśli koncentracja podczas medytacji to Twój problem, poszukaj trochę. Znalezienie takiego, który Ci się spodoba, nie będzie Cię nic kosztować.

4. Zaakceptuj swoje myśli

Kiedy praktykujesz cichą medytację, zamiast próbować odpychać myśli, powitaj je. Zwykle to, czemu stawiamy opór, trwa. Dlatego powitanie myśli pozwoli Ci mieć więcej swobody. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest powiązanie ich z przyjemnym obrazem.

Na przykład możesz sobie wyobrazić, że Twój umysł jest jak błękitne niebo, a Twoje myśli są jak chmury, które przez nie przechodzą. Albo, że Twój umysł jest rzeką, a Twoje myśli to pnie poruszające się z prądem. W ten sposób pozwalasz przychodzić i odchodzić tym myślom. Twoja koncentracja podczas medytacji wzrasta.

Jeśli pozwolisz, by Twoje myśli płynęły, będą przemijać nie wpływając na Ciebie. Nie będziesz na nich polegać i nie dasz im powodu do pozostania i zrobienia Ci krzywdy. Po prostu patrz, jak płyną.

5. Zapisz swoje myśli

Jeśli masz wiele rzeczy w głowie, może być pożyteczne zapisywanie tych myśli przed medytacją. W ten sposób dasz im wyjście i nie będą natrętnie wracać.

Zapisuj wszystkie swoje myśli, jakie się pojawiają się, nie analizując ich, nie osądzając ich i nie zastanawiając się, czy poprawnie je formułujesz. Deponowanie na papierze wszystkiego, co masz w umyśle, znacznie Ci pomoże i sprawi, że koncentracja podczas medytacji wyzwoli się od ciężarów.

Kobieta pisze pamiętnik

6. Koncentracja podczas medytacji – ćwicz regularnie

Medytacja każdego dnia o tej samej porze, w tym samym miejscu, powoduje, że Twój umysł wie, co nadchodzi. Dzięki temu będzie czuć się bardziej komfortowo. Umysł nie jest wytrenowany, aby pozostawać w bezruchu i dlatego będzie walczył z nagłą prośbą o zaprzestanie wykonywania tego, co wykonuje w sposób naturalny.

Dlatego konieczne jest stworzenie nawyku uwalniania się od myśli. Tylko wtedy koncentracja podczas medytacji uwolni się od rozpraszania umysłu.

Nie lekceważ potęgi medytacji

Medytacja nie jest łatwa. Warto jednak nauczyć się to robić i włączyć ją do swojego codziennego planu dnia. Badania wykazały, że jej regularne praktykowanie może przynieść realne korzyści w zakresie dobrego samopoczucia i zdrowia fizycznego.

Ponadto jest wskazana, aby leczyć poważne schorzenia, takie jak depresja, lęki, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, problemy ze snem, przewlekły ból… Jeśli zastosujesz sposoby omówione w tym artykule, koncentracja podczas medytacji będzie znacznie łatwiejsza. Teraz kolej na Ciebie. Spróbuj przećwiczyć tę dyscyplinę, a wyniki Cię zaskoczą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.