Terapia online a sojusz terapeutyczny

Czy terapia online jest mniej skuteczna niż terapia twarzą w twarz? Chociaż panuje powszechna zgoda co do tego, co badania naukowe mówią o tej metodzie terapeutycznej, która zyskuje na popularności?
Terapia online a sojusz terapeutyczny
Loreto Martín Moya

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Loreto Martín Moya.

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2023

Pandemia spowodowała nie tylko nasilenie procesów online, ale także więcej problemów psychologicznych. W związku z tym oczekiwano, że terapia online będzie się nadal rozwijać po 2020 roku. Jak jednak w takiej wersji spotkań rozwinąć sojusz terapeutyczny?

W 2021 roku COP (Hiszpania) poinformował, że 60 procent licencjonowanych psychologów zauważyło wzrost zapotrzebowania na leczenie zaburzeń lękowych i depresyjnych. 96 procent sprawowanej przez nich opieki psychologicznej odbywało się drogą elektroniczną (COP, 2021). Inne badania uniwersyteckie wykazały, że 68,11 procent pacjentów uczestniczyło w sesjach online (Calero-Elvira, 2022).

Co jednak dzieje się z terapią, gdy jest prowadzona online? Czy jest mniej skuteczna niż terapia twarzą w twarz? Jaki rodzaj terapii jest lepszy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Potrzeba opieki online

Rozwój terapii online miał miejsce, gdy nie było możliwości pójścia na terapię twarzą w twarz z powodu konieczności izolacji. Można było mieć nadzieję, że po zakończeniu pandemii skończy się również format sesji. Tak jednak nie było. Tak naprawdę pojawienie się pandemii pomogło nie tylko w normalizacji samej terapii psychologicznej, ale także prowadzenia jej online.

Fakt, że coraz więcej psychologów i firm oferowało pomoc online, sprawił, że stała się ona bardziej dostępna. Umożliwiło to podjęcie terapii osobom, które nie mogły uczestniczyć w sesjach na żywo.

Terapia online może być istotnym narzędziem dla osób, które nie mogą podróżować ze względu na położenie geograficzne lub fizyczne, zwłaszcza na obszarach wiejskich (Egede i in., 2009). Nie każdy mieszka ma własny samochód lub kogoś, kto może co tydzień zawozić go na terapię. Nie wszystkie ośrodki leczenia są przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponadto stan fizyczny danej osoby może uniemożliwić jej wykonywanie pewnych czynności wymagających mobilności.

Podobnie osoby cierpiące na pewne schorzenia, takie jak ciężkie zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, mogą mieć duże problemy z wychodzeniem z domu. Wyobraź sobie pacjenta z agorafobią lub OCD z rozbudowanymi i wyczerpującymi rytuałami. Sam fakt opuszczenia domu naraża go na tak intensywny dyskomfort, że może całkowicie zrezygnować z terapii lub nawet w ogóle się na nią nie zdecydować.

Mężczyzna robi terapię online
Terapia online jest coraz popularniejsza w ostatnich latach.

Terapia online dla seniorów

Wbrew temu, czego można by się spodziewać, od 2009 roku zaobserwowano, że teleterapia lub terapia online jest skuteczna w grupach populacji, takich jak więźniowie, dzieci i młodzież, ludność wiejska i osoby starsze (Egede i in.).

Starsi ludzie byli pierwszymi ofiarami pandemii, a także nowego strachu, który zaszczepił się w naszym społeczeństwie: strachu przed wychodzeniem na zewnątrz. W rezultacie osoby starsze zwiększyły swoją izolację, co już wcześniej było bardzo widoczne w tej grupie populacji, zwłaszcza wśród kobiet.

Tym samym medium internetowe stało się skuteczną opcją przełamywania izolacji społecznej, pracy nad tą nową fobią, a także walki z problemami z poruszaniem się i konsekwencjami samej fobii. Co więcej, większość pacjentów potrzebowała pomocy bliskich w zarządzaniu technologią tylko podczas kilku pierwszych sesji lub na początku sesji.

Goldberg (2002) potwierdził korzyści płynące z opieki online nad osobami starszymi. Według jego danych nastąpił wzrost punktualności, lepsza komunikacja między opiekunami a pacjentami, zmniejszenie uciążliwości podróży pacjentów oraz łatwiejszy dostęp do edukacji zdrowotnej.

Skuteczność terapii online i terapii twarzą w twarz

Wydaje się, że w społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że terapia twarzą w twarz jest skuteczniejsza niż terapia online. Podawane powody są dość zróżnicowane. Niektórzy na przykład twierdzą, że w spotkaniach na żywo terapeuta nie traci informacji niewerbalnych, jest to bardziej intymny proces, a zobaczenie osoby na żywo ułatwia więź między pacjentem a terapeutą. Co jednak mówi na ten temat nauka?

Turner (2021) twierdził, że pozytywne wyniki w zakresie opieki medycznej i psychologicznej online miały miejsce już w latach 2000. Przyznał jednak również, że bez wydarzenia takiego jak pandemia nigdy nie doszłoby do niezbędnych inwestycji w rozwój tej metody.

Zainteresowanie i szybki rozwój terapii online dały początek licznym metaanalizom. Stwierdzono, że terapia online nie jest lepsza niż terapia twarzą w twarz. Terapia na żywo nie była jednak lepsza niż terapia online (Batistini, 2021). Innymi słowy, skuteczność obu metod była taka sama.

Reese i in. (2016) skupili się na sojuszu terapeutycznym. Twierdzili, że nie ma znaczących różnic między sojuszem nawiązanym w procesie terapii online i twarzą w twarz.

Wyznacznikami skuteczności terapii online były sądy wartościujące pacjenta na temat samego modelu terapii oraz empatia psychologa, które są obecne w obu metodach.

Czy terapia online działa przy wszystkich diagnozach?

Mogłoby się wydawać, że terapia online nie działa tak dobrze w przypadku niektórych poważniejszych diagnoz. Abrams (2020) przeprowadził w tym zakresie metaanalizę. Doprecyzował niektóre diagnozy, których skuteczność w terapii online była taka sama jak w terapii bezpośredniej.

Były to zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia depresyjne, zaburzenia lękowe, uzależnienia, zaburzenia odżywiania oraz specyficzne zaburzenia u dzieci i młodzieży.

„Zaobserwowaliśmy, że terapia online jest zasadniczo tak samo skuteczna jak psychoterapia twarzą w twarz, a wskaźniki retencji są wyższe”.

-David Mohr, Ph.D.-

Kobieta robi terapię online
Według nauki ci, którzy podejmują terapię psychologiczną online, rzadziej porzucają procesy terapeutyczne.

Zaleta terapii online: przestrzeganie programu leczenia

Skuteczność raz wprowadzonego leczenia wydaje się być taka sama zarówno w środowisku stacjonarnym, jak i internetowym. Wydaje się jednak, że terapia online ma przewagę nad terapią bardziej tradycyjną w zakresie przestrzegania zaleceń terapeutycznych. Oznacza to, że mniej pacjentów, którzy rozpoczynają proces terapeutyczny online, porzuca go przed jego zakończeniem.

Wydaje się, że ludzie rzadziej rezygnują z procesu terapeutycznego, jeśli odbywa się on online. Zaobserwowanymi zaletami były m.in. brak konieczności opuszczania sesji z powodów zawodowych, brak konieczności podróżowania, niezakłócanie porządku rodzinnego oraz to, że terapia prowadzona jest w wybranym przez pacjenta miejscu, w którym ten czuje się komfortowo.

Rafael San Román (2020) twierdzi, że jednym z największych wyzwań terapii online, który jest kluczem do jej skuteczności, jest umiejętność adaptacji. Co na przykład można zrobić, jeśli pacjent nie ma wystarczającej prywatności, aby przeprowadzić sesję w domu? Co jeśli ma inne osoby na utrzymaniu, a jego obowiązki opiekuńcze zakłócają sesję? Lub, jeśli pacjenci są starsi, mogą nie wiedzieć, jak stosować technologię. Wyzwania te wydają się idealnym scenariuszem do wzmocnienia sojuszu terapeutycznego i podkreślenia kreatywności, empatii i wiedzy zarówno psychologa, jak i pacjenta.

Możemy stwierdzić, że po rozpoczęciu procesu terapeutycznego, czy to przy biurku, z pomocą opiekuna, czy z dzieckiem w kołysce obok biurka, możemy być pewni, że proces ten będzie przebiegał równie skuteczny jak ten prowadzony w gabinecie fachowca.

To może Cię zainteresować ...
Czy wiesz, jak aktywować tryb relaksacyjny?
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Czy wiesz, jak aktywować tryb relaksacyjny?

Dlaczego tak trudno jest się zrelaksować? Próbowałeś już wszystkiego i nic na Ciebie nie działa? Tryb relaksu nie jest łatwy do osiągnięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abrams, Z. (2020). How well is telepsychology working?. https://www.apa.org/monitor/2020/07/cover-telepsychology
  • Batastini AB, Paprzycki P, Jones ACT, MacLean N. Are videoconferenced mental and behavioral health services just as good as in-person? A meta-analysis of a fast-growing practice. Clin Psychol Rev. 2021 Feb;83:101944. doi: 10.1016/j.cpr.2020.101944. Epub 2020 Nov 17. PMID: 33227560.
  • Calero-Elvira, Ana, Guerrero-Escagedo, María Cristina, González-Linaza, Lucía, & Martínez-Sánchez, Noelia. (2021). Atención psicológica pre- y pospandemia en la clínica universitaria del CPA-UAM. Escritos de Psicología (Internet), 14(2), 120-133. Epub 23 de mayo de 2022.https://dx.doi.org/10.24310/espsiescpsi.v14i2.13616
  • Calkins, H. (2021). Online therapy is here to stay. https://www.apa.org/monitor/2021/01/trends-online-therapy
  • Egede, L.E., Frueh, C.B., Richardson, L.K. et al. Rationale and design: telepsychology service delivery for depressed elderly veterans. Trials 10, 22 (2009). https://doi.org/10.1186/1745-6215-10-22
  • Garcia, K. M., Nanavaty, N., Nouzovsky, A., Primm, K. M., McCord, C. E., & Garney, W. R. (2022). Rapid transition to telepsychology: Health service psychology trainee responses amidst a global Covid-19 crisis from an ecological perspective. Training and Education in Professional Psychology, 16(1), 87–94. https://doi.org/10.1037/tep0000369
  • Llerena, L., & Ramos-Noboa, M. (2022). REVISIÓN SISTEMÁTICA: VENTAJAS E INCONVENIENTES DE LA ATENCIÓN PSICOLÓGICA A TRAVÉS DE MEDIOS TELEMÁTICOS. PSICOLOGÍA UNEMI, 6(11), 181-191. https://doi.org/10.29076/issn.2602-8379vol6iss11.2022pp181-191p
  • Reese, Robert & Mecham, Mary & Vasilj, Igor & Lengerich, Alex & Brown, Holly & Simpson, Nicholas & Newsome, Benjamin. (2016). The effects of telepsychology format on empathic accuracy and the therapeutic alliance: An analogue counselling session. Counselling and Psychotherapy Research. 16. 10.1002/capr.12092.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.