Czy wiesz, jak aktywować tryb relaksacyjny?

Stale wymagające środowisko przenosi napięcie. Musisz odpowiedzieć na te wymagania. Jednak nie jest łatwo się oderwać. Musisz wiedzieć, jak aktywować swój „tryb relaksu”.
Czy wiesz, jak aktywować tryb relaksacyjny?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Presja, stres, niepokój… prawdopodobnie doświadczyłeś przynajmniej jednego z tych zjawisk, jeśli nie wszystkich z nich, w tym czy innym momencie życia. Być może próbowałeś wszystkiego, aby się zrelaksować, ale nic nie działało. Twoim błędem może być to, że za dużo myślisz o relaksie i tym, jak go osiągnąć. Poniżej omówimy, jak aktywować tryb relaksu.

Jeśli wpiszesz słowo „relaks” w Google, otrzymasz 23 400 000 wyników. Świadczy to o ogromnej liczbie osób, którym trudno jest się zrelaksować i którzy uciekają się do Google, aby spróbować znaleźć rozwiązanie. Każdego dnia stres dotyka coraz większą liczbę ludzi.

Bardzo powszechny jest również lęk. Obecnie ma to wiele wspólnego ze wszystkim, czego doświadczyliśmy w czasie pandemii. Według WHO, pandemia Covid-19 spowodowała 25-procentowy wzrost częstości występowania lęku i depresji. Ponadto zaburzenia lękowe dotknęły już 264 miliony ludzi na całym świecie. Ponadto, według statystyk, lęk jest szóstą najczęstszą przyczyną skrócenia lat zdrowego życia.

Liczby te są dość niepokojące, ponieważ tak naprawdę nie mówimy o konkretnych przypadkach zespołu stresu i wypalenia zawodowego. Wydaje się, że nie trzeba nawet cierpieć na zaburzenie lękowe, aby odczuwać potrzebę relaksu.

kobieta z niepokojem
Lęk, stres i zmartwienie są wielkimi wrogami odpoczynku.

Trudność z relaksem

Jak wiesz, dbanie o ciało sprzyja umysłowi i odwrotnie. Dlatego prawdopodobnie starasz się dbać o siebie, odpowiednio odpoczywać i dobrze się odżywiać, ponieważ jest to dobre dla Twojego zdrowia psychicznego. Wszystko jest w porządku, więc gdzie leży problem? Podpowiemy Ci.

Stres, niepokój i depresja wyzwalają reakcje fizjologiczne w współczulnym układzie nerwowym. Odpowiada on za Twoją reakcję walki lub ucieczki.

Obecne dowody naukowe sugerują, że kiedy stresujesz się relaksacją lub gdy wymagasz od swojego ciała zbyt dużej ilości ćwiczeń (poprzez sport), nie udaje Ci się zrelaksować. W ten sposób powstaje paradoksalny efekt i im bardziej próbujesz się zrelaksować, tym bardziej nie jesteś w stanie tego osiągnąć.

Kiedy stresujesz się relaksem lub gdy wymagasz od swojego ciała zbyt wielu ćwiczeń (poprzez sport), Twój organizm reaguje zupełnie na odwrót.

Dlatego tak trudno jest się zrelaksować. Poza tym pojawiają się u Ciebie problemy z korzystaniem z wolnego czasu, bo oczywiście starasz się i „pracujesz” na relaks.

To, czego potrzebujesz, to zupełna odwrotność. Powinieneś przestać szukać relaksu, aby móc się zrelaksować. Nie oznacza to jednak, że nie ma pewnych strategii, których możesz użyć.

Wymagania wobec siebie

Obecnie w społeczeństwie istnieje narzucona odgórnie zasada, że każdy z nas powinien wymagać od siebie dobrego samopoczucia. Wszyscy powinniśmy wydobyć z siebie to, co najlepsze i odnieść sukces. Można to zaobserwować nawet u dzieci i młodzieży. Maluchy są zapisywane na tysiące zajęć pozalekcyjnych i „wymaga się”, aby nie przestawały przeć po trupach do celu. Jak więc powinniśmy zachęcać się do relaksu?

Przekazywane dzisiaj przesłanie brzmi: „pracuj ciężko”. Oczywiście możesz tak robić, ale powinieneś też umieć tego nie robić; po prostu żyć, cieszyć się i przestać się stresować.

Żyjemy w świecie, w którym nie jest łatwo się zrelaksować

Świat, w którym żyjemy, nie jest idealnym miejscem na relaks. W końcu stale stawiasz czoła wymaganiom codziennego życia, pracy i nauki. W tym kontekście to ten, kto pracuje najciężej i osiąga największe sukcesy, jest stale wzmacniany.

Badania wykazały również, że stres, niepokój i depresja, które pojawiają się wraz z presją osiągnięcia sukcesu i sukcesu, zakłócają (fizjologicznie) mechanizmy relaksacyjne organizmu.

Dlatego skupienie się na celu, jakim jest relaksacja, oznacza wywieranie na siebie większej presji. Co możesz z tym zrobić? Na początek możesz nauczyć się relaksować w inny sposób.

Jak aktywować tryb relaksu?

Diane Barth jest psychoterapeutką mieszkającą w Nowym Jorku. Proponuje, abyśmy zaczęli od pragnienia stanu relaksu (bez wywierania na sobie presji), aby nauczyć się opanować sztukę relaksacji. Mówi, że powinniśmy szukać motywacji, ale nie wymagać od siebie zbyt wiele.

Chodzi o ustalenie rodzajów celów, które są faktycznie osiągalne w odniesieniu do relaksu. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które chcą się czegoś nauczyć lub coś osiągnąć. Oto kilka pomysłów Diane Barth:

1. Potraktuj to jako wyzwanie i zadanie do rozwiązania

Znajdź swoją motywację. Nie jest łatwo nauczyć się dominować nad swoim ciałem i dezaktywować je, obniżając bicie serca, uspokajając ducha i umysł. Jednak musisz się tego nauczyć. Dobrym momentem na ćwiczenie jest urlop lub trochę wolnego czasu w codziennych obowiązkach.

2. Wybierz jedną lub dwie strategie

Jak powiedzieliśmy, umiejętność odprężenia się zależy od Twojej determinacji, aby to zrobić. Spróbuj postawić sobie inne wyzwanie. Zamiast mówić „Idę się zrelaksować”, powiedz „Idę medytować”. Pomoże Ci to wdrożyć niektóre strategie, takie jak:

  • Medytacja.
  • Joga.
  • Świadomy oddech.
Zanim zastosujesz te strategie w praktyce, powinieneś dowiedzieć się o nich, czytając kilka książek lub artykułów w tym temacie. Możesz nawet skonsultować się ze specjalistą.

3. Zrób coś, co nie tylko Cię odpręży

Na przykład: naucz się robić na drutach, malować, rysować lub gotować. Rób to jednak świadomie.

Chodzi także o szukanie motywacji w rodzajach aktywności, które pośrednio cię zrelaksują.

4. Poszukaj czegoś przyjemnego

Psychoterapeuta może zasugerować kilka naprawdę przyjemnych książek, programów telewizyjnych lub filmów do obejrzenia w wolnym czasie. Możesz też wybrać się na przejażdżkę rowerową.

Pamiętaj, że przyjemność jest antagonistyczna w stosunku do niepokoju, więc jeśli lubisz daną aktywność, nie poczujesz się przytłoczony.

kobieta czytająca książkę
Jeśli szukasz zajęcia, które sprawia Ci przyjemność, nie poczujesz jego ciężaru.

Znajdź inne cele na relaks

Według Diane Barth kluczem jest traktowanie wszystkich tych czynności jako celów i znalezienie niezbędnej motywacji do pracy nad nimi. Jak widać, nie chodzi o to, aby sam relaks był celem, ale o wiele innych rzeczy, które nas do niego prowadzą.

Często nie jest to łatwe do osiągnięcia, ponieważ im więcej o czymś myślisz (np. „Muszę się zrelaksować”), tym bardziej czujesz, że tego potrzebujesz. Szukasz sposobu na dobre samopoczucie, ale osiągnięcie stanu relaksu jest jak spacer. Nie myślisz o poruszeniu jednej nogi, a potem drugiej. Po prostu stawiasz krok za krokiem.

Relaks to nie to samo, ponieważ wymaga pewnej ilości ćwiczeń. Kiedy to zrozumiesz, możesz zacząć skupiać swoją uwagę na innych rzeczach i ostatecznie się rozłączyć.

„Pokój pochodzi z wnętrza. Nie szukaj go na zewnątrz”.

-Siddhartha Gautama-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Belloch, A., Sandín, B. y Ramos, F. (2010). Manual de Psicopatología. Volumen I y II. Madrid: McGraw-Hill.
  • World Health Organization. (2017). Depression and Other Common Mental Disorders. Global Health Estimates.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.