Język niewerbalny - umiejętność czytania ukrytych przekazów

Czy wiesz, że kobiety i mężczyźni mają różne sposoby „czytania” tego, co chce nam przekazać język niewerbalny? Dowiedz się więcej na ten temat
Język niewerbalny - umiejętność czytania ukrytych przekazów

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2022

Aby sprawdzić, czy naprawdę umiesz czytać język niewerbalny, dobrym ćwiczeniem jest włączenie telewizora i obejrzenie filmu, powieści lub serialu (bez napisów), zmniejszenie głośności i sprawdzenie, co się dzieje. Zdziwisz się, gdy zdasz sobie sprawę, że ciało może powiedzieć tyle samo, a nawet więcej niż słowa.

Język niewerbalny sprawia, że za pomocą ruchów rąk lub nóg, wyrazu twarzy lub pewnych postaw (takich jak drapanie się po głowie, chodzenie z boku na bok lub siedzenie na krawędzi krzesła) osoba mówi, nawet jeśli nie używa słów.

Według psychologów kobiety mają większą zdolność interpretacji sygnałów niewerbalnych niż mężczyźni. Wynika to być może z faktu, że zwracają większą uwagę na szczegóły i patrzą na rzeczy, których mężczyźni nie robią. Jednak niedawne badanie twierdzi, że łatwość lub trudność w „odczytaniu” tego, co mówi ciało drugiej osoby, ma więcej wspólnego z celami interpersonalnymi niż z seksem lub jakimkolwiek zdolnością detektywistyczną typu Sherlocka Holmesa.

Splecione dłonie oznaką stresu

Twój niewerbalny język

W rzeczywistości to, co widzisz, zależy od tego, co chcesz uzyskać od drugiej osoby. Na przykład, jeśli istnieje między wami pociąg seksualny, wykryjesz w niej określone postawy. Coś, co nie wydarzy się na przykład w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto język ciała zmienia się w zależności od otoczenia lub osoby znajdującej się przed tobą. Na przykład rozmowa z partnerem, który cię zdradził to nie to samo, co rozmowa z teściową, o którą prosisz o przepis. Nie jest to też to samo, co opowiadanie najlepszemu przyjacielowi o tym, co właśnie kupiłeś w centrum handlowym, czy rozmowa z protekcjonalnym kolegą lub nauczycielem, któremu narzekasz na ocenę.

Oznacza to, że masz zdolność przystosowania się do różnych sytuacji, podobnie jak kameleon. Niektórzy ludzie są w tym bardziej wykwalifikowani niż inni. Jest to jednak coś, czego zawsze możesz się nauczyć.

Gdybyś miał możliwość naciśnięcia przycisku „wycisz” podczas rozmowy z innymi ludźmi, łatwiej byłoby zobaczyć, czy to, co mówią ustami, pokrywa się z tym, co wyraża swoim ciałem. W większości przypadków mowa ciała nie kłamie. W rzeczywistości ma tendencję do rozdawania ludzi.

Stereotypy i kontekst

Stereotypy i uprzedzenia mogą często płatać ci figle. Także poprzednie doświadczenia. Na przykład, kiedy masz do czynienia z osobą, która okłamała cię w przeszłości, będziesz miał tendencję do analizowania mowy jej ciała oraz tego, co wychodzi z jej ust.

W efekcie Twoje oczekiwania wobec nich zmieniają Twoje postrzeganie tego, co widzisz. Załóżmy na przykład, że to ten sam partner, który cię zdradził. W tym przypadku możesz mieć desperacką nadzieję, że choć raz powiedzą ci prawdę. To wszystko jest subiektywne.

Kobieta obserwuje język niewerbalny swojej rozmówczyni

Kontekst jest również ważny w tym, co jest wykrywane z języka niewerbalnego. Na przykład przesłuchanie podejrzanego o morderstwo to nie to samo, co rozmowa z sąsiadem o transporcie publicznym.

Po raz kolejny eksperymenty i badania naukowe wskazują, że stereotypy mają ogromną moc. W rzeczywistości mogą nawet zmienić lub wpłynąć na twoje postrzeganie tego, co dzieje się wokół ciebie. Co więcej, jeśli chodzi o komunikację niewerbalną, wiemy teraz, że wykracza ona daleko poza płeć osoby, która się komunikuje.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.