Język niewerbalny - umiejętność czytania ukrytych przekazów

Czy wiesz, że kobiety i mężczyźni mają różne sposoby „czytania” tego, co chce nam przekazać język niewerbalny? Dowiedz się więcej na ten temat
Język niewerbalny - umiejętność czytania ukrytych przekazów

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2022

Aby sprawdzić, czy naprawdę umiesz czytać język niewerbalny, dobrym ćwiczeniem jest włączenie telewizora i obejrzenie filmu, powieści lub serialu (bez napisów), zmniejszenie głośności i sprawdzenie, co się dzieje. Zdziwisz się, gdy zdasz sobie sprawę, że ciało może powiedzieć tyle samo, a nawet więcej niż słowa.

Język niewerbalny sprawia, że za pomocą ruchów rąk lub nóg, wyrazu twarzy lub pewnych postaw (takich jak drapanie się po głowie, chodzenie z boku na bok lub siedzenie na krawędzi krzesła) osoba mówi, nawet jeśli nie używa słów.

Według psychologów kobiety mają większą zdolność interpretacji sygnałów niewerbalnych niż mężczyźni. Wynika to być może z faktu, że zwracają większą uwagę na szczegóły i patrzą na rzeczy, których mężczyźni nie robią. Jednak niedawne badanie twierdzi, że łatwość lub trudność w „odczytaniu” tego, co mówi ciało drugiej osoby, ma więcej wspólnego z celami interpersonalnymi niż z seksem lub jakimkolwiek zdolnością detektywistyczną typu Sherlocka Holmesa.

Splecione dłonie oznaką stresu

Twój niewerbalny język

W rzeczywistości to, co widzisz, zależy od tego, co chcesz uzyskać od drugiej osoby. Na przykład, jeśli istnieje między wami pociąg seksualny, wykryjesz w niej określone postawy. Coś, co nie wydarzy się na przykład w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto język ciała zmienia się w zależności od otoczenia lub osoby znajdującej się przed tobą. Na przykład rozmowa z partnerem, który cię zdradził to nie to samo, co rozmowa z teściową, o którą prosisz o przepis. Nie jest to też to samo, co opowiadanie najlepszemu przyjacielowi o tym, co właśnie kupiłeś w centrum handlowym, czy rozmowa z protekcjonalnym kolegą lub nauczycielem, któremu narzekasz na ocenę.

Oznacza to, że masz zdolność przystosowania się do różnych sytuacji, podobnie jak kameleon. Niektórzy ludzie są w tym bardziej wykwalifikowani niż inni. Jest to jednak coś, czego zawsze możesz się nauczyć.

Gdybyś miał możliwość naciśnięcia przycisku „wycisz” podczas rozmowy z innymi ludźmi, łatwiej byłoby zobaczyć, czy to, co mówią ustami, pokrywa się z tym, co wyraża swoim ciałem. W większości przypadków mowa ciała nie kłamie. W rzeczywistości ma tendencję do rozdawania ludzi.

Stereotypy i kontekst

Stereotypy i uprzedzenia mogą często płatać ci figle. Także poprzednie doświadczenia. Na przykład, kiedy masz do czynienia z osobą, która okłamała cię w przeszłości, będziesz miał tendencję do analizowania mowy jej ciała oraz tego, co wychodzi z jej ust.

W efekcie Twoje oczekiwania wobec nich zmieniają Twoje postrzeganie tego, co widzisz. Załóżmy na przykład, że to ten sam partner, który cię zdradził. W tym przypadku możesz mieć desperacką nadzieję, że choć raz powiedzą ci prawdę. To wszystko jest subiektywne.

Kobieta obserwuje język niewerbalny swojej rozmówczyni

Kontekst jest również ważny w tym, co jest wykrywane z języka niewerbalnego. Na przykład przesłuchanie podejrzanego o morderstwo to nie to samo, co rozmowa z sąsiadem o transporcie publicznym.

Po raz kolejny eksperymenty i badania naukowe wskazują, że stereotypy mają ogromną moc. W rzeczywistości mogą nawet zmienić lub wpłynąć na twoje postrzeganie tego, co dzieje się wokół ciebie. Co więcej, jeśli chodzi o komunikację niewerbalną, wiemy teraz, że wykracza ona daleko poza płeć osoby, która się komunikuje.

To może Cię zainteresować ...
Kłamiesz! Zdradza Cię Twoja mowa ciała
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Kłamiesz! Zdradza Cię Twoja mowa ciała

Czy można zauważyć, że kłamiesz jedynie obserwując mowę Twojego ciała? Otóż okazuje się, że tak - jeśli kłamiesz, zdradzają Cię Twoje gesty i zacho...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.